Ан-12, що розбився у Південному Судані, не мав підстав літати

Транспортний літак Ан-12 з російським екіпажем, який впав після злету з аеропорту Джуба (Південний Судан) на відстані 800 м від злітно-посадкової смуги, не мав підстав для виконання польотів

Про це йдеться у переданій УНІАН заяві ДП "Антонов", передає Еспресо.TV.

Згідно з інформацією, наявною в ДП "Антонов", літак Ан-12Б, бортовий номер EY-406, зав. №01347704, був зареєстрований у Республіці Таджикистан. Цей літак був побудований на Ташкентському Авіаційному Виробничому Об’єднанні 26 лютого 1971 року.

"За даними ДП "Антонов", Ан-12Б (зав. №01347704) не мав підстав для виконання польотів, оскільки своєчасно на ньому не був виконаний комплекс технічного обслуговування, передбачений експлуатаційною документацією, в тому числі роботи зі збільшення ресурсів та строків служби, а також необхідні доробки для виконання подальшої безпечної експлуатації", - заявили у ДП "Антонов".

Згідно з міжнародними правилами ICAO, авіаційна влада Південного Судану – країни, де відбулася катастрофа, або Республіки Таджикистан – країни реестрації, має офіційно повідомити Державну Авіаційну Адміністрацію України, або Бюро з розслідуванні катастроф та інцидентів цивільних повітряних суден України про факт катастрофи, наголошується у заяві.

"Авіаційною владою України буде прийняте рішення щодо  участі ДП "Антонов" у розслідуванні даної катастрофи. ДП "Антонов" висловлює глибоке співчуття сім’ям всіх постраждалих внаслідок катастрофи Ан-12Б", - заявили у ДП "Антонов".

Нагадаємо, що щонайменше 41 людина загинула під час аварії вантажного літака російського виробництва серії "Ан" в столиці Південного Судану Джуба. 

Дивіться також: Фотографії з місця катастрофи Ан-12 в Судані.