Росія вправно користується терактами в Парижі, - журналістка Алла Лазарєва

Французька журналістка, кореспондент "Українського тижня" у Парижі Алла Лазарєва розповіла Еспресо.TV про життя Парижа після терактів та роль Росії-рятівниці

Французька журналістка, кореспондент "Українського тижня" у Парижі Алла Лазарєва розповіла Еспресо.TV про життя Парижа після терактів та роль Росії-рятівниці.

Криваву п'ятницю,13 листопада, у столиці Франції світ не забуде ще довго, та ніколи вона не зітреться з пам'яті парижан.

Серед них і паризька журналістка українського походження, яка вже 19 років мешкає у Франції, кореспондент "Українського тижня"  Алла Лазарєва.

- Днями, після терактів, в Парижі знову лунали постріли, зупинився транспорт, тривала спецоперація по затриманню і знищенню терористів, які несуть відповідальність за паризькі теракти 13 листопада. Наскільки відчуваються заходи з підвищення безпеки у Парижі та його передмістях?

- Побільшало поліції, в проблемних районах особливо. У крамницях перевіряють сумки, на вході до публічних інстанцій - також. На побутовому рівні це все. Проте медіа щодня повідомляє про нові обшуки, затримання, вилучення зброї. Надзвичайний стан продовжено на 3 місяці. За цей час правоохоронці сподіваються з'ясувати стосунки з тими потенційно небезпечними особами, які давно на обліку.

- Чи поменшало людей в місті, чи змінився устрій життя, зокрема, після новин про нові спроби теракту?

- Тільки в перші дні після кривавої п'ятниці, та й то не надто. Загалом, французькі спецслужби та поліція кажуть, що загрози теракту виникають десь раз на місяць, в середньому, але переважно їх вдається упередити. Про них не завжди розповідають пресі, щоб не створювати паніку серед цивільного населення. Проте небезпека - давня, французи живуть з нею з 1995 року, перших видовищних терактів.

- Що відомо про ймовірний візит Олланда до Москви? Чи слід це розцінювати як намагання грати на виборчому полі Саркозі та Ле Пен, які більш прихильно ставляться до Кремля, або прояв слабкості й намагання залучити Росію до війни з тероризмом на Близькому Сході?

- Так, поїздку заплановано на 26 листопада. Врешті, внутрішні політичні мотиви очевидні. У грудні у Франції - регіональні вибори. Ясно, що Олланд намагається заробити очки для своєї партії, і хоч вже як заспокоїти французів, продемонструвати, що соціалісти вміють швидко відповідати на виклики часу. Але навряд чи це йому допомогло. Соціологи прогнозують перемогу Ле Пен у регіоні Па-де-Кале - Північна Пікардія, що вперше в історії повоєнної Франції виведе Національний Фронт на принципово інші політичні рубежі. Я не думаю, що він дійсно вірить, ніби ширше залучення Росії допоможе швидко й кардинально вирішити проблеми на Близькому Сході. Врешті, російська військова база в Сирії існує не один десяток років.

- Яка доля чекає "Нормандський формат"? Чи можливий вихід з "четвірки" Франції? Якою є, на вашу думку, ймовірність так званого обміну України на Сирію?

- Про "Нормандський формат" поки не чути, і французькі політики про Україну в своїх виступах після терактів майже не згадують. Мало імовірно, щоб Франція побажала виходити з четвірки переговорників. Щодо обміну, про який багато пишуть та говорять українські колеги, я б пропонувала не панікувати, а все ж дочекатися переговорів Олланда з Обамою, вони призначені на 24 листопада. Врешті Захід може вважати вигідним не знімати санкції з Росії та не заважати їй загрузати у великих військових витратах. Чим біднішим стане ресурс Кремля, тим важче йому буде втілювати свої геополітичні фантазії.

- Стосовно винних у терактах. Чи французи схиляються до версії, що у терактах присутня рука Москви чи США?

- Ні, про руку Москви жодне серйозне французьке медіа не пише. Власне, аби це стверджувати, треба мати докази співпраці ФСБ з "ІДІЛом". А поки їх нема, припущення мусять не виходити за статус гіпотез. Натомість всі добре бачать, наскільки вигідна ця ситуація Росії і як вправно вона нею користується.