Вчені "навчили" шпинат розпізнавати вибухівку

Американські вчені винайшли технологію, яка дозволяє перетворити шпинат на "детектор" вибухівки

Про це повідомляє Naked Science.

Для створення сенсора вчені використовували шпинат городній (Spinacia oleracea), вирощений традиційним способом. В мезофіл (основну тканину листа) дослідники ввели розчин вуглецевих наночастинок і нанотрубок, розрахованих на розпізнавання нітроароматичних з'єднань - основи багатьох вибухових речовин. 

В ході життєдіяльності рослина поглинає з грунту воду з розчиненими в ній нітроароматичними сполуками. Поступаючи вгору по корінню і стеблу, ці речовини акумулюються в мезофілі, де розпізнаються нанотрубками. В результаті спектр випромінювання останніх змінюється протягом 10 хвилин.

Для розпізнування реакції лист шпинату висвітлюють лазером, у відповідь на який нанотрубки починають світитися в ближній інфрачервоній області (до 1,3 мкм). Побачити це можна за допомогою інфрачервоної камери. Також сигнал можна "зняти" за допомогою смартфона з інфрачервоним фільтром.

null

За словами авторів, такі рослини можна використовувати для контролю ґрунтових вод на предмет забруднення продуктами утилізації боєприпасів або пошуку вибухових речовин в громадських місцях.

Все по темі

новини партнерів

1 березня, 2021 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати