НАЗК має виправити недоліки та привести документи у відповідність до чинного законодавства, - Севостьянова

Представникам Національного агентства з питань запобігання корупції слід не вступати в публічні дискусії, а дослухатись до зауважень, виправити усі недоліки у підготовлених агентством порядках та привести ці документи у повну відповідність із чинним законодавством

Про це сьогодні в ходу прес-конференції, метою якої було поінформувати громадськість про причини повернення НАЗК на доопрацювання текстів порядків щодо перевірки декларацій та моніторингу життя чиновників, повідомила перший заступник Міністра юстиції Наталія Севостьянова.

«На жаль, НАЗК вже не вперше намагається зареєструвати неякісні документи з першого разу, не усуваючи зауваження Міністерства юстиції, і не проводячи обговорення до моменту подачі на розгляд Мін’юсту. Ми вважаємо що такий підхід є неприпустимим. Ми наголошуємо, що неякісні документи, які порушують права людини і які не відповідають чинному законодавству, не будуть зареєстровані у Міністерстві юстиції. На нашу думку, неприпустимо з приводу зауважень, які лежать виключно у юридичній площині, піднімати дискусію в соціальних мережах чи через інші інформаційні джерела. Ці зауваження треба усувати і рухатися в напрямку виконання кожним органом своїх функцій», - наголосила Наталія Севостьянова.

За її словами, порядок реєстрації нормативно правових актів єдиний для всіх органів державної влади. Цей порядок дає можливість підготувати якісні документи, які унеможливлять перебирання органами на себе більших повноважень, ніж передбачено законом, обмеження прав і свобод громадян та інших порушень чинного законодавства.

Вона також звернула увагу на те, що з наступного року порядок щодо повної перевірки декларацій стосуватиметься понад 800 тисяч громадян – державних службовців, представників місцевої влади, працівників бюджетної сфери. Тому даний документ має бути ідеально прописаний, щоб не викликати зайвих проблем.

«Що стосується моніторингу способу життя, ми хочемо зазначити, що в ньому взагалі не роз’яснюється що це за моніторинг і як він буде проходити. На сьогодні ці порядки не містять жодних строків початку чи завершення таких перевірок. Це унеможливлює в подальшому притягнення порушників до кримінальної  відповідальності», - додала Наталія Севостьянова.

Заступник Міністра юстиції Сергій Петухов у свою чергу зауважив, що відповідно до тексту розроблених порядків, НАЗК має отримати абсолютно дискреційні повноваження, які нічим не обмежені і не регульовані.
«З нашої точки зору це може призвести до порушення прав людини і зловживань. Відповідно, , такий підхід створює корупційні ризики. Саме тому ми повернули на доопрацювання ці порядки», - наголосив він.
За його словами, порядок містить усього 2 сторінки, які визначатимуть, яким чином будуть проводитися перевірки 800тисяч людей з можливим звинуваченням їх у корупції, у безпідставному збагаченні та, відповідно, притягненні до адміністративної і, навіть, кримінальної відповідальності.

«Затвердження такого порядку – це створення святої інквізиції в Україні, де сотні інквізиторів, так званих уповноважених осіб, можуть таємно по всій країні збирати інформацію протягом необмеженого терміну і потім притягати людей до відповідальності. Така уповноважена особа складає одноосібно висновок за результатами моніторингу, де встановлюється невідповідність способу життя чиновника, з поясненнями у довільній формі. І цей «папірець» даватиме право розпочати кримінальну справу проти людини, чи публічно оголосити, що вона є корупціонером», - заявив заступник Міністра юстиції.

Він також додав що надіслані представниками НАЗК порядки не сприяють правовій визначеності. Вони надають повноваження без указання змісту рішень, порядку проведення перевірок, забезпечення права особи ознайомитися з перевіркою відносно неї, чіткого порядку оскарження.
«Ми прийняли рішення опублікувати наші висновки, щоб будь-яка особа, могла з ними ознайомитися і зробити для себе висновки. Сподіваємося у агентстві зроблять аналогічний крок стосовно текстів порядків», - зазначив Сергій Петухов.

За словами заступника Міністра юстиції Гії Гецадзе, агентство має виправдати своє існування і довести суспільству свою користь для нашої країни.

«Ми готові допомогти агентству  у цьому, однак ми не можемо допустити реєстрацію нормативно-правових актів, які можуть містити корупційні ризики», - сказав він.
При цьому він зауважив: найбільший ризик нині полягає у тому, щоб спеціально створені антикорупційні органи не перетворилися у корупційні.

«Я вважаю, що НАЗК в першу чергу має працювати відкрито. Ми маємо створити ефективний механізм моніторингу за участю громадського середовища», - наголосив Гія Гецадзе.
Народний депутат Ігор Алексеєв у свою чергу заявив, що порядки, які були надіслані до Міністерства юстиції, м’яко кажучи, є не фаховими і недолугими.

«Приймаючи порядки з такими недоліками, ми створюємо можливість для чиновників у подальшому оскаржувати результати перевірки через суд і затягувати притягнення себе до відповідальності. Тому в НАЗК мають бути зацікавлені у тому, щоб створити якісний і фаховий продукт. Я закликаю перейти від звинувачень до фахової роботи», - наголосив він.

За словами народного депутата Андрія Помазанова, через непрофесійну підготовку документів Міністерство юстиції сьогодні змушене пояснювати народу України свою позицію і розповідати державному органу, який покликаний боротися з корупцією, як треба працювати.

«Ми маємо зареєструвати якісно розроблені положення, в яких буде прописано і загальні положення, і конкретні дії, і строки виконання, і відповідальність за цю роботу. Причинами того, що всього цього немає у запропонованих порядках є або некомпетентність, або свідоме завалювання реформи. Я закликаю всіх членів НАЗК працювати спільно з Міністерством юстиції. Нічого нового в тому, що Мін’юст відмовився юстувати недосконалий підзаконний акт немає. Треба допрацювати і зробити такий документ, який надасть можливість ефективно перевірити 800 тисяч декларацій і виявити корупціонерів», - резюмував депутат.