live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Сліпа довіра як залежність

У Гусятинському районі, що на Тернопільщині селяни вимагають визнати недійсними договори оренди, укладені ще п’ять років тому та за якими вони отримували впродовж цього часу орендну плату

Пайовики звернулися до суду стверджуючи, щодоговори оренди від 2010-11 рр., підроблені, їхні підписи фальсифіковані, та звинувачують у цьому Агрохолдинг «Мрія». Але саме у цей час компанією керувала родина Гутів, які, власне, і довели компанію до банкрутства – у 2014 році «Мрія» оголосила дефолт. Нинішнє керівництво намагається конфлікт розв’язати, але ошукані Гутою селяни уже нікому не вірять.

У селі Нижбірок люди поділені на два табори: більшість пайовиків повірили новому керівництву Агрохолдингу «Мрія» і задоволені збільшенням виплат, частина ж пайовиків вважають, що їх дурять і не доплачують за оренду. Здавалося б,проблема не з найгірших. Але на практиці за кілька центнерів зерна навіть сусіди, що все життя одне одного знають, починають ворогувати.

Вирішити проблему мирним шляхом намагається нове керівництво Агрохолдингу. Щоб одержати більшу плату за паї – потрібно укласти нові договори, у яких буде офіційно прописана сума виплат. Та деякі селяни у цих пропозиціях вбачають чергову аферу.

 «Їх обслуговують фірми бонд-холдери, ми читаємо статті скільки вони кредитів взяли на посівну, навесні скільки там кредитів на що беруть, і кожен переживає, що наша земля може піти під заставу, за ті банківські кредити може піти під заставу», - емоційно розповідає жителька села Нижбірок Іванна Олійник.

Людей можна зрозуміти. Після дефолту 2014-го року, коли попереднє керівництво вивело з компанії кошти кредиторів і залишило «Мрію» з боргом 1,3 млрд. дол., будь-яка згадка про кредит селян лякає. Але агрохолдинг перейшов під управління тих самих кредиторів, які вирішили «Мрію» зберегти та продовжують інвестувати в український бізнес. Тож ті, хто ж не побоявся і довірився новому керівництву Агрохолдингу, уже підраховують нові виплати. Адже для багатьох родин це важливе, або й єдине джерело доходів.

«Довіряю цій фірмі, мене дуже влаштовує всьо, я перезаключив договір. Як Гута керував ми 6,5 центнерів получали, а тепер 13, то є велика різниця»,- каже пайовик з села Нижбірок Мирослав Козак.

А поки в селі точаться суперечки, у Гусятинському районному суді розглядають лише 13 справ за позовами пайовиків. Цікаво, що всі перелічені порушення своїх інтересів мешканці Гусятинщини закидають саме новому керівництву «Мрії», а не його попередникам. Як виявилося, договори оренди земельних ділянок, які є предметом судового розгляду зараз, укладалися та реєструвалися ще у 2010-2011роках. Тобто, тоді, коли «Мрію» очолював Іван Гута, якому так довіряли селяни. Попри те, що селяни вважають себе ошуканими, це незавадило їм впродовж останніх п’яти років отримувати за цими договорами оренди зерно та гроші за свої паї. Виникає справедливе питання – хтож підігріває обурення людей.

Крапку у відносинах пайовиків і компанії має поставити суд. Але суддю Ірину Лисюк підозрюють у конфлікті інтересів через те, що вона є племінницею колишнього власника «Мрії». На робочому місці журналісти «Еспресо» пані Лиисюк не застали, жінка захворіла. Але в телефонній розмові родинні зв’язки з Іваном Гутою не заперечувала.

«З Іваном Гутою я не перебуваю у близьких родинних зв’язках. Він мій троєрідний дядько. – Чому ви тоді не взяли самовідвід у цій справі? – По-перше, ми не близькі родичі, а по-друге – ми не спілкуємося. Не те, що ми не в приязних відносинах, а просто не спілкуємося», - зазначила у телефонній розмові суддя Гусятинського районного суду Ірина Лисюк.

Зараз триває графологічна експертиза, тому провадження у даних справах призупинене. Якщо експертиза визнає підписи на договорах підробленими, то це означатиме, щоу 2010-2011 роках підписи підробили представники Гути, але відповідати за їхні дії, як не парадоксально, повинні будуть теперішні керівники, не причетні дошахрайських дій попередників.

Варто нагадати, що великий агрохолдинг «Мрія» – сімейний бізнес Івана Гути – у 2014 році оголосив дефолт, бо не зміг розрахуватися за кредитами. За борги фірму забрали кредитори – закордонні фінансові компанії та банки. Нові власники призначили і нове керівництво: агрохолдинг очолив іноземець з українським корінням Саймон Чернявський. А Миколу Гуту – попереднього директора і сина засновника «Мрії» – Інтерпол оголосив у міжнародний розшук за підозрою у фінансовому шахрайстві.

 

новини партнерів

17 листопада, 2019 неділя

16 листопада, 2019 субота

17 листопада, 2019 неділя

16 листопада, 2019 субота

15 листопада, 2019 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати