Mail.ru намагається обійти блокування в Україні через офшор на Кіпрі

Російська компанія Mail.Ru Group, яка володіє соцмережами "ВКонтакте" та "Одноклассники", намагається обійти заборону роботи в Україні через зареєстровану на Кіпрі офшорну компанію Nessly Holdings Limited

Про це йдеться в розслідуванні міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm.

За даними розслідування, Mail.Ru створила сайт "Пошукач" і зареєструвала 24 травня домен poshukach.com. З моменту реєстрації сайт швидко набрав популярність і на 12 червня займає 492 місце по відвідуваності в Україні, проте крім назви нічого українського на ньому немає.

Так, інтерфейс сайту російсько-англійський, без жодного натяку на українську мову. Домен зареєстровано російським реєстратором RU-CENTER, інформацію про реєстранта домену приховано російським сервісом whoisproxy.ru. Вихідний код головної сторінки сайту містить відсилання до браузеру FreeU, одним з розробників якого є Mail.Ru Group.

Сайт poshukach.com розташовано в мережі, що територіально належить Росії. Nessly Company (відома як Nessly Holdings Limited) - це зареєстрована на Кіпрі офшорна компанія, афільована з Mail.Ru Group. Мережа, в якій розташований сервер браузера FreeU, також зареєстрована на Nessly Company. Директором Nessly Holdings Ltd вказана Олена Азаренко (Elena Azarenko).

Також Олена Азаренко займає (або займала) посаду директора в компаніях, пов'язаних з MRG: MGL Mail.Ru Equity Limited, VK.COM Holdings Limited, MRGroup Invetsments Limited, Odnoklassniki Holdings Limited, MGL Mail.Ru Internet Assets Limited. Пошук в LinkedIn підтверджує, що Elena Azarenko працює в MRG.

У Linkedin є і другий профіль (порожній) Олени Азаренко, в якому вона вказана як представник Mail.Ru Group на Кіпрі.

За висновками розслідування, можна з великою ймовірністю стверджувати, що через Nessly Company російська Mail.Ru Group намагається обійти санкції, запроваджені щодо російських IT-компаній в Україні.

Ані домен poshukach.com, ані пов'язана IP-адреса не блокуються українськими провайдерами. Як наслідок, Mail.Ru й надалі присутня на українському ринку, використовує власний пошуковий движок для показу результатів, які Mail.ru вважатиме "більш релевантними", а також заробляє на рекламі, яку демонструє українським користувачам.