Як аукціони перетворюють вторсировину в додану вартість

Днями скарбничка здобутків українських стартапів поповнилася ще однією престижною нагородою: в міжнародному конкурсі антикорупційних ініціатив від CITI банку, в якому взяло участь понад 1000 учасників з 70 країн світу, перемогла українська система публічних аукціонів ProZorro.Продажі.

Днями скарбничка здобутків українських стартапів поповнилася ще однією престижною нагородою: в міжнародному конкурсі антикорупційних ініціатив від CITI банку, в якому взяло участь понад 1000 учасників з 70 країн світу, перемогла українська система публічних аукціонів ProZorro.Продажі.

ProZorro.Продажі є "молодшою ​​сестрою" системи державних закупівель ProZorro, яка зарекомендувала себе виключно з кращого боку. Система була запущена восени 2016, і менш ніж за півроку змогла досягти вражаючих результатів: дохід від її роботи становить 1.2 мільярда гривень, всього в системі зареєстровано 34,4 тисячі лотів загальною вартістю більш ніж в 144 мільярди гривень і 1.2 тисяча учасників. Суть ProZorro.Продажі полягає в організації системи публічних онлайн-аукціонів, за допомогою яких державні структури можуть відкрито і прозоро реалізовувати непотрібні активи за ринковою ціною.

 І хоча деякі з лотів - наприклад, металобрухт, старі трансформатори, відпрацьовані акумуляторні батареї або використане трансформаторне мастило - на перший погляд можуть здаватися безкорисними для основної діяльності державного підприємства, але в цей же час це є вторинна сировина для інших комерційних підприємств і може бути з успіхом перероблена в готову продукцію. Наприклад, один з виробників машинного мастила в Україні успішно купує використане мастило в системі ProZorro.Продажі у великого держпідприємства, і це мастило є сировиною для власного виробництва. Тобто використане мастило, що могло б бути реалізовано не прозоро чи лежати на складах мертвим вантажем дозволяє створити новий якісний продукт з доданою вартістю, що йде на користь всім учасникам ринку. Така модель є яскравим прикладом того, що в сучасній Україні держава і бізнес можуть працювати ефективно і взаємовигідно.

 Першим великим партнером став Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, відповідальний за повернення коштів вкладникам ліквідованих банків. З 2014 року за даними НБУ з ринку було виведено більше 90 банків, вкладникам яких необхідно відшкодувати кошти з бюджету ФГВФО. Фонд, чий бюджет наповнюється від внесків банків-учасників і від продажу активів ліквідованих банків, потребував створення такого механізму продажу активів, який зміг би забезпечити максимальний прибуток в найкоротші терміни, і ProZorro.Продажі стала саме таким механізмом.

Переваги нової системи полягають в тому, що на відміну від старої системи аукціонів ФГВФО, всі лоти всіх банків знаходяться в єдиній електронній системі, яка доступна онлайн в будь-який момент часу. Якщо раніше для участі в подібному аукціоні доводилося стежити за оголошеннями і приїжджати на місце проведення торгів, то зараз виграти цікавий лот можна не встаючи з робочого крісла. На даний момент, в системі зареєстровані лоти, серед яких є найрізноманітніші товарні групи, що приваблює клієнтів як серед компаній різного роду діяльності, так і серед фізичних осіб.

Однак система не планує зупинятися на досягнутому - в найближчому майбутньому планується запуск проекту малої приватизації держпідприємств, яка на відміну від тіньових процесів 90-х років відбудеться під максимальним наглядом держави, громадськості та міжнародних партнерів. На даний момент, співпраця з Фондом державного майна вже приносить свої плоди - вторсировина і неліквідні активи, що висять мертвим баластом на балансі держпідприємств знаходять свій ринок збуту, знімаючи питання про зберігання такого майна і допомагаючи підприємствам отримати додатковий прибуток.

Формування ціни відбувається таким чином: після оцінки вартості лота він виставляється на продаж, і якщо до моменту проведення аукціону не було подано жодної пропозиції, даний лот перевиставляється в системі за меншою ціною. Коли ж в аукціоні присутні хоча б 2 учасники, він проходить шляхом поступового підняття ціни, перемога дістається учаснику, який запропонував найбільшу суму. Це дозволяє отримати найбільш адекватну ринкову ціну для кожного лота, що робить транзакцію вигідною і для учасників, і для держави. Таким чином, ProZorro.Продажі заробила вже понад мільярд гривень, який допоможе докапіталізувати ФГВФО і повернути кошти всім вкладникам.

Ще однією важливою рисою ProZorro.Продажі є її прозорість і відкритість: під час проведення аукціонів за старою системою нерідкими були випадки, коли до аукціонів тим чи іншим способом допускалися тільки "правильні" учасники. Такі порушення дійсно мали місце, адже серед банківських активів ФГВФО продає не тільки кредитні зобов'язання і офісні меблі, а й автомобілі, нерухомість, і інше цінне майно. Електронні аукціони в свою чергу побудовані таким чином, що будь-яке корупційне втручання в процедуру проведення торгів виключається з ймовірністю до 100%, що підтверджується як престижною нагородою міжнародного конкурсу, так і довірою користувачів.

Сергій Сагун,

Керівник сервісу SmartSales
від електронного торговельного майданчика SmartTender.biz