live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Конгрес США почав перейматися енергетичною безпекою України, - політолог

Прийнятий Конгресом США в серпні 2017 року Санкційний закон передбачає не тільки допомогу Україні, але і жорсткий регламент контролю над реалізацією енергетичних реформ

Про це в статті в  "Хвиля" написав політолог, директор Інституту глобальних стратегій (ІГЛС) Вадим Карасьов.

"Окремо в законі про санкції прописана вимога підвищення надійності мереж в Україні. Що можливо тільки в разі значних інвестицій. Існуюча система не дозволяє інвестувати на належному рівні і не мотивує компанії підвищувати ефективність. Експерти кажуть, що потрібні давно панівні в цивілізованому світі стимулюючі механізми тарифоутворення (RAB-регулювання). Така методика розроблена і зараз широко обговорюється", - вказує Карасьов.

Експерт зазначає, що США готові сприяти Україні в питанні "створення і розширення повноважень незалежного регулятора ринку, заохочувати і підтримувати справедливу конкуренцію, лібералізацію ринку і надійність в енергетичному секторі України. Допомагати Україні, як і іншим союзникам США зменшувати залежність від російських енергоресурсів".

У той же час, Карасьов відзначає високий рівень опору енергетичним реформ в українському політикумі.

"За старою українською традицією, і тут опонентів у енергетичних реформ набагато більше ніж прихильників. Адже лякати виборців ринковими тарифами і доводити існування чудодійною пігулки «мудрого ручного управління» - улюблена гра вітчизняних популістів. Як діючих депутатів, так і різноманітних громадських, дуже бажаючих такими стати", підкреслює він.

На думку політолога, згорнути реформи буде непросто, оскільки американські партнери «невпинно стежать і контролюватимуть їх виконання».

"Звітувати, до слова, потрібно буде раз на півроку. Державний секретар через кожні 180 днів надає відповідним комітетам Конгресу США звіт з докладним описом ходу виконання необхідних норм. Тому ефективність реформ в енергетиці також стане предметом цієї доповіді вже в січня 2018", - підкреслює Карасьов.

Як раніше зазначали ЗМІ, Міжнародний валютний фонд різко відреагував на ініціативу Кабінету міністрів внести зміни до постанови №187, які б скасовували принцип ціноутворення на газ, заснований на формулі "Дюссельдорф +". Перший заступник глави МВФ Девід Ліптон заявив, що ціни на газ в Україні дуже низькі в порівнянні з сусідніми країнами і закликав «деполітизувати процес шляхом застосування автоматичної формули».

 В рамках реформування і лібералізації енергетичного ринку України на перехідний етап введені формули визначення цін на газ ( "Дюссельдорф +") і енергетичне вугілля ( "Роттердам +"). Прив'язка до цін на провідних європейських енергетичних хабах покликана зняти політичні спекуляції з приводу цін на енергоносії українського походження і диверсифікувати джерела поставок сировини, постачальників і маршрути.

Стимулююче тарифоутворення або RAB-регулювання (Regulatory Asset Base - регульована база активів) - система довгострокового тарифоутворення, основною метою якої є залучення інвестицій в розвиток і модернізацію електричних мереж. Ця система широко застосовується в США і Європі. Для інвесторів вона цікава тим, що дає гарантії прибутковості на вкладені кошти.

новини партнерів

19 березня, 2018 понеділок

18 березня, 2018 неділя

19 березня, 2018 понеділок

18 березня, 2018 неділя

17 березня, 2018 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати