Зроблено величезний крок на шляху щодо прозорості українського медіаринку, - Княжицький

Один з найбільш обговорюваних проектів закону щодо прозорості медіаринку вже незабаром буде винесений у сесійну залу

Мова йде про законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення» щодо удосконалення механізмів забезпечення прозорості власності аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації", що покликаний удосконалити механізми забезпечення прозорості медіавласників, повідомляє Еспресо.TV.

Члени Комітету свободи слова рекомендували парламенту ухвалити його в першому читанні за основу.

Відтак, телеканал 112, в структурі якого немає власника, або УМХ, в якості власника якого є громадянин Белізу, який працює або "директором", або "власником" близько в сотні компаній – вже незабаром будуть змушені показати своїх фактичних власників:

"Законопроект покликаний зробити прозорим український медіаринок" - наголошує один з ініціаторів закону голова комітету культури і духовності  ВР Микола Княжицький.

В умовах інформаційної війни прийняття цього закону є одним з найбільш важливих ухвалень, адже він дозволить регулювати присутність російської пропаганди на теренах України. Сьогодні законопроект отримав позитивні відгуки від Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, тож вже незабаром має бути винесений на розгляд Верховної Ради.

Діючий сьогодні законопроект про прозорість медіавласності виявився недосконалим, тож задля усунення зловживання нормами вже діючого закону – більшістю комітету були прийняті зміни. Цим законопроектом пропонується удосконалити термінологічний апарат, оскільки існують певні розбіжності щодо розуміння термінів, які існують, наприклад, "ключовий учасник", "значний вплив" та ін. Також пропонується процедура дослідження структури власності з боку Нацради.

"Ми бачимо, що низка ТРК приховує своїх власників і Національна рада не може ефективно боротися із зловживаннями, які існують. Тому ми вирішили розробити зміни до закону. Цим законопроектом пропонується удосконалити термінологічний апарат, оскільки існують певні розбіжності щодо розуміння термінів, які існують, наприклад, "ключовий учасник", "значний вплив" та ін. Також пропонується процедура дослідження структури власності з боку Нацради", – наголосив юрист Юрій Крайняк.

Серед основних положень схваленого Комітетом свободі і слова закону було визначено основні положення, якими буде регулюватися сучасний медіаринок:

- нормативно уточнити визначення окремих суб’єктів, які можуть здійснювати вирішальний чи значний вплив на управління або діяльність юридичної особи, бути її ключовим учасником;

- уточнити положення чинного законодавства з метою дотримання вимог щодо прозорості структури власності; зокрема процедуру перевірки Національною радою поданої інформації про структуру власності, випадки, за яких структура власності може бути визнана непрозорою тощо;

- встановити строк подачі інформації про структуру власності щороку до 20 січня;

- посилити відповідальність ліцензіата за неусунення встановлених Національною радою порушень вимог щодо прозорості структури власності та/або неподання запитуваною Національною радою інформації при дослідженні питання дотримання вимог щодо прозорості структури власності тощо.

Автори пропонують визначити, що юридичними особами, стосовно яких не існує контролерів-фізичних осіб, є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, будь-які юридичні особи публічного права (у тому числі публічні компанії).

У законопроекті запропоновано дозволити органам місцевого самоврядування заснування та участь у телерадіоорганізаціях або провайдерах, але заборонити на будь-якому з рівнів ланцюга володіння корпоративними правами – органам державної влади та юридичним особам, які вони заснували, за винятком ТРО, що створюються на підставі закону "Про Суспільне телебачення і радіомовлення", іншого закону, а також державного підприємства "Парламентський телеканал "Рада" або його правонаступника.

Також на додачу до політичних партій, профспілкових і релігійних організацій та заснованих ними юридичних осіб заборона заснування та володіння ТРО і провайдерами поширити на об'єднання підприємств.

Також закон регулює процедуру видачі і позбавлення ліцензій нових або вже діючих представників медіаринку.

"Прийняття законопроекту дозволить удосконалити механізми здійснення контрольних функцій Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення та сприятиме правовій визначеності при встановленні кола осіб, які можуть здійснювати вплив на діяльність медіаорганізацій" - зазначено у проекті закону.