live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Ефективність оскарження закупівель до Антимонопольного комітету

Обсяги публічних закупівель, що здійснюються через електронну систему ProZorro, невпинно зростають, і для учасників таких процедур все більш актуальним стає питання оскарження результатів тендерів

Як це працює та наскільки є ефективним?

Що ж таке скарга в державних закупівлях?  Це документ, що  подається учасником тендеру в Антимонопольний комітет України (АМКУ). Згідно з українським законодавством, скарга подається, якщо учасника не влаштовують умови тендеру чи рішення замовника щодо переможця в закупівлі. Тобто можна виділити два основні типи скарг:

  • на тендерну документацію (подавати має право кожен, хто може брати участь в закупівлях);

  • на процедуру проведення тендеру (подавати можуть виключно учасники закупівлі).

Таким чином,  оскаржувати тендери можуть фізичні чи юридичні особи з метою захисту своїх прав та  інтересів. Скаржитися можна на рішення, дії чи бездіяльність замовника, внаслідок яких були порушені законні права чи інтереси скаржника.

Яка ж процедура подачі скарги?

Електронна скарга подається через торговельний онлайн-майданчик прямо до Антимонопольного комітету України. Ретельно описує процес та умови оскарження тендеру в Україніі стаття 18 Закону України "Про публічні закупівлі".

https://drive.google.com/file/d/0B0yBMASGHV29QWtaMkpGc3ljYUE/view?usp=sharing

Детальніше на сайті УМКУ:

http://www.amc.gov.ua/amku/control/main/uk/publish/article/87468

До скарги також додаються електронні документи й матеріали, що підтверджують порушення процедури закупівлі чи неправомірність рішень, дій або бездіяльності замовника. Не варто забувати, що додатково треба подати документ про оплату за подання скарги. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України, плата встановлюється в таких розмірах:

5 тис. гривень - у разі оскарження процедури закупівлі товарів або послуг

15 тис. гривень - у разі оскарження процедури закупівлі робіт

Плата вноситься до Державного бюджету України, а не на рахунок АМКУ і не до адміністративної колегії АМКУ.

Відразу після внесення до реєстру, скарга з супровідними документами та її реєстраційна картка автоматично надсилаються органу оскарження та замовнику.

Впровадження системи електронних закупівель ProZorro зробило тендери відкритими. Чи панацея це, і як захистити свої права у випадку порушень? За даними Антимонопольного комітету,  за останні півроку кількість скарг до уповноважених органів зросла майже втричі. Якщо в 2016 році було подано лише 1846 скарг, то до вересня 2017 - 3580. Це позитивна динаміка, адже така статистика свідчить про зростання довіри до інституту оскарження й бажання учасників закупівель грати за прозорими правилами.

Раніше, у часи “паперових тендерів”, жоден з учасників не володів повною інформацією про проведення тендерів, що породжувало “підкилимні ігри” та дискримінаційні умови. Сьогодні ж увага громадськості прикута не лише до монополістів, але й до дрібних закупівель: все повинно бути прозоро.

Зрозуміло, що досі існує чимало проблем з оскарженням тендерів, зокрема технічних, і загалом система потребує вдосконалення. Але потрібно рухатися вперед, розвиватися і не зупинятися на досягнутому. Адже все повинно бути proZorro.

Антон Припіченко

керівник онлайн-майданчику SmartTender.biz

 

новини партнерів

19 жовтня, 2018 п'ятниця

19 жовтня, 2018 п'ятниця

18 жовтня, 2018 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати