Сербського генерала Младича засудили до довічного за геноцид у Сребрениці в 1995 році

Гаазький трибунал з військових злочинів у колишній Югославії засудив екс-генерала армії боснійських сербів Ратко Младича до довічного ув'язнення, визнавши його винним у геноциді та злочинах проти людяності

Про це повідомляє ВВС.

Ратко Младич у роки війни в колишній Югославії в першій половині 1990-х командував армією боснійських сербів. Головний зі злочинів, скоєних за наказом Ратко Младича, - різанина у Сребрениці, де в 1995 році серби вбили понад 7 тис. чоловіків і хлопчиків мусульманського віросповідання.

"Палата дійшла висновку, що проти боснійських мусульман у Сребрениці скоїли злочини, що кваліфікуються як геноцид, переслідування, винищування та насильницьке переміщення", - сказав голова Міжнародного трибуналу ООН по колишній Югославії (МТКЮ), суддя з Нідерландів Альфонс Оріє.

Младича також звинувачують у злочинах, які вчинили військові формування сербів під його командуванням під час облоги міста Сараєво. Облога тривала близько 3,5 років, за цей час у місті загинули понад 10 тис. Суддя Оріє сказав, що Младич особисто командував артилерією, яка обстрілювала житлові райони Сараєво, вказуючи, куди стріляти.

На початку засідання Оріє нагадав, що Ратко Младича звинувачували по 11 епізодах, у тому числі за двома епізодами геноциду та п'ятьма епізодами злочинів проти людяності. Всі ці злочини були скоєні з травня 1992 по листопад 1995 року.

Младич відкидає всі звинувачення на свою адресу. Під час оголошення вироку, суд відмовився перерватися через погане самопочуття Младіча. Після цього генерал почав голосно протестувати і його вивели із зали засідань. Йому дали можливість спостерігати процес по телевізору.

Колишній генерал, якому зараз 75 років, переховувався від міжнародного трибуналу протягом 16 років. Його заарештували в травні 2011 року під час операції сербських спецслужб і відправили для суду до Гааги. У грудні 2016 року прокурор попросив засудити Младича до довічного ув'язнення.

У березні 2017 року Міжнародний трибунал по колишній Югославії засудив екс-лідера боснійських сербів Радована Караджича до 40 років в'язниці за геноцид і військові злочини під час війни у Боснії у 1992-1995 рокахю Ратко Младич - останній із ключових діячів, які опинилися на лаві підсудних у Гаазькому трибуналі. Найближчими місяцями суд має завершити роботу.

У Росії МТКЮ неодноразово звинувачували в антисербській спрямованості, ґрунтуючись на тому, що більшість обвинувачених у військових злочинах виявилися сербами, а хорватів і боснійців-мусульман серед підсудних по 160 розглянутих судом справах було набагато менше.

Різанина мусульман у Сребрениці - найкривавіше масове вбивство в Європі після Другої світової війни. Сребреницький анклав, оголошений Радою безпеки ООН у квітні 1993 року "зоною безпеки", 11 липня 1995 року взяла армія боснійських сербів. Міжнародний трибунал по Югославії встановив, що було вбито 7-8 тис. чоловіків із числа боснійських мусульман. Людей вбивали солдати Армії Республіки Сербської під командуванням генерала Ратко Младича.

8 липня 2015 року Радбез ООН розглядав підготовлений Великою Британією проект резолюції щодо подій в Сребрениці, що пропонував визнати різанину актом геноциду. Постійні члени Радбезу Франція, Велика Британія та США і непостійні Чад, Чилі, Йорданія, Литва, Малайзія, Нова Зеландія та Іспанія підтримали документ.

Постійний член Радбезу Китай, і непостійні Ангола, Нігерія і Венесуела утрималися. Росія проголосувала проти резолюції, заблокувавши її прийняття.