США першими у світі хочуть визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. Чому це спровокує мусульманський конфлікт

Президент США Дональд Трамп має намір 6 грудня вперше визнати Єрусалим столицею Ізраїлю

Про це повідомили представники Білого дому на брифінгу для журналістів, передає BBC.

Це станеться у тому випадку, якщо американська влада ухвалить рішення про перенесення посольства США з Тель-Авіва до Єрусалима.

Статус Єрусалима - одне з найгостріших питань у відносинах між Ізраїлем і арабськими сусідами. Ізраїль вважає Єрусалим своєю столицею, але палестинці вірять, що Східний Єрусалим - столиця їх майбутньої держави.

Якщо Трамп визнає Єрусалим ізраїльською столицею шляхом перенесення посолства, то США стануть першою державою, яка зробить це з моменту заснування Ізраїлю 1948 року.

Втім, за словами посадовців, посольство США з Тель-Авіва до Єрусалима перенесуть не одразу. Лідери арабських країн раніше просили Трампа утриматися від цього кроку, здатного спровокувати новий виток конфлікту в регіоні.

Як повідомили представники Білого дому, поки що у США немає на прикметі будівлі в Єрусалимі під посольство, тому на переїзд можуть піти роки.

З цих міркувань президент має намір, з одного боку, оголосити про своє доручення Держдепартаменту почати перенесення посольства США до Єрусалима, але, з іншого боку, повідомить конгрес про відкладення цього процесу ще на шість місяців.

Всі президенти США, в тому числі й Трамп, підписують цей документ кожні шість місяців, відколи 1995 року конгрес ухвалив рішення про перенесення посольства.

Під час передвиборчої кампанії Дональд Трамп неодноразово обіцяв перенести посольство. За словами представників Білого дому, Дональд Трамп таким чином лише фіксує реальність - Єрусалим, на його думку, і так виконує роль столиці Ізраїлю.

За словами дипломатів, рішення про Єрусалим не змінює політику США щодо кордонів Ізраїлю. Крім того, залишається і статус-кво в питанні Храмової гори.

Союзники США на Близькому Сході агресивно реагують на новину про майбутню заяву щодо статусу Єрусалима.

Так, Йорданія, під наглядом якої перебувають всі ісламські святині міста, виступила з попередженням, що дії Трампа спричинять тяжкі наслідки.

Ахмед Абуль Гейт, голова Ліги, заявив, що цей крок США призведе до зростання фанатизму й насильства. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган попередив Трампа, що той перетне "червону межу" для всіх мусульман.

Віце-прем'єр Туреччини Бекір Боздаг назвав те, що відбувається, величезною катастрофою, яка знищить крихкий мир і призведе до нових конфліктів.

Довідка:

Статус Єрусалима безпосередньо пов'язаний з конфліктом між Ізраїлем і Палестинською автономією, яку підтримують інші арабські держави і весь ісламський світ.

Це місто, особливо східна його частина, вважається священним для трьох релігій - юдаїзму, ісламу та християнства.

Ізраїль зайняв цей район під час Близькосхідної війни 1967 року і вважає місто невіддільною частиною своїх територій. Палестинці ж вважають Східний Єрусалим столицею своєї майбутньої держави.

За мирною угодою 1993 року, остаточний статус міста мав обговорюватися на наступних етапах мирних переговорів.

Право Ізраїлю на Єрусалим не визнало міжнародна спільнота. Всі країни, включаючи найближчого союзника Ізраїлю - США - розташували свої представництва в Тель-Авіві.

З 1967 року Ізраїль побудував в Східному Єрусалимі десятки кварталів, де тепер проживають приблизно 200 тисяч ізраїльтян. Поселення вважаються незаконними відповідно до норм міжнародного права, хоча Ізраїль заперечує це.

Якщо США офіційно визнають Єрусалим ізраїльською столицею, це спровокує конфлікт з міжнародною спільнотою. Крім того, таке рішення зміцнить позиції Ізраїлю щодо легальності поселень на сході Єрусалиму.

Це рішення також поставить питання про те, як США будуть поводитися із резолюцією ООН з цього питання. США мають право вето, яке можуть використати під час подальшого обговорення дій ізраїльського уряду на сході міста.