live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Пустелі, тонелі, і жодного грунту. Хто і навіщо вирощує овочі у "вертикальних фермах"

У найближчому майбутньому багато країн можуть зіткнутися з нестачею орних земель, тож Китай, Сінгапур і ОАЕ вже експериментують з вертикальними гідропонними фермами, які не потребують грунту

Видання Inhabitat зібрало 6 прикладів застосування аквапоніки, гідропоніки і аеропоніки в найбільш, здавалося б, непристосованих для сільського господарства умовах.

1. Магазини

Багато магазинів в останні роки почали вирощувати листову зелень "не відходячи від каси". Такий підхід вигідний з кількох причин. По-перше, продукція не псується в процесі транспортування, а по-друге, покупців простіше залучити, якщо показати їм зелені грядки.

null

Американська торговельна мережа Target навесні 2017 року почала тестувати вертикальні гідропонні ферми в своїх філіях.

Системи вирощування листових овочів і трав для Target розробили фахівці з Медіалабораторіі МТІ і дизайнери з компанії Ideo. В майбутньому торговельна мережа планує вирощувати на території магазинів картопля, буряк і кабачки.

З гідропонікою експериментує і меблевий гігант IKEA. Спільно з данським дизайнерським бюро SPACE10 компанія розробила гідропонні установки, які підійдуть як для магазинів, так і для квартири.

2. Пустелі

Саудівська Аравія спільно з американським стартапом AeroFarms побудувала першу на Середньому Сході аеропонную ферму, якій не потрібна ані вода, ні грунт. Рослини на фермі, розташованій в місті Джидда, отримують поживні речовини від випарів.

null

Також Саудівська Аравія отримує 15% помідорів за рахунок гідропонних ферм компанії SunDrops Farms, які працюють від енергії сонця.

Невелику кількість води, що необхідна для рослин, співробітники ферми отримують з Перської затоки. За допомогою сонячного нагріву воду опріснюють, а потім використовують для догляду за рослинами.

В кінці грудня в Дубаї відкрилася перша вертикальна ферма. Гідропонна ситема від Badia Farms виробляє 18 видів листових овочів і не потребує пестицидів.

3. Міста

Багато компаній створюють контейнери-ферми та інші портативні системи вирощування овочів, які можна поставити в жвавому районі міста.

null

Компанія Farm 360 обладнує гідропонні грядки на території складу. Її ферми використовують на 90% менше води, ніж традиційні господарства, а також отримують всю електроенергію від поновлюваних джерел.

Farm 360 поставляє свої овочі в найближчі продуктові магазини. Ще один плюс міських ферм - це робочі місця для жителів окремих районів.

Ферми нового типу допомагають і тим регіонам, які опинилися в ізоляції. З 2010-х років ООН встановлює на дахах в секторі Газа (Палестина) аквапонні міні-ферми. Всього до цього часу обладнано понад 200 таких установок і їх кількість продовжує зростати.

4. Під землею

Так як вертикальним фермам не потрібно природне освітлення, вони можуть розташовуватися в будь-яких закритих просторах, навіть під землею.

null

У Франції стартап Cycloponics побудував міську ферму на території занедбаної підземної парковки. Тепер там ростуть гриби та овочі. Гриби відносяться до категорії аеробів - вони мають потребу в кисні і, в той же час, виробляють CO2, який необхідний рослинам.

Однак, перша підземна ферма з'явилася в Лондоні. Growing Underground розташувалася в тунелях часів Другої світової війни і зайняла 2,5 акра. На фермі пророщують горох, а також вирощують гірчицю, кінзу, петрушку, селеру, редис і рукколу.

5. На воді

Барселонське дизайн-бюро Forward Thinking Architecture розробило концепт плавучої ферми на сонячній енергії. Вона складається з модулів розміром 200 на 350 м з трьома ярусами.

null

Внизу розташовуються відсіки для опріснення морської води і вирощування аквакультури, а нагорі - гідропонні грядки. Система отримує енергію від сонячних панелей, а також збирає дощову воду. Дизайнери підрахували, що в рік один модуль буде виробляти 8152 тонни овочів та 1703 тонни риби.

Американська компанія Greenwave створила систему для одночасного вирощування їстівних водоростей і морепродуктів.

Морські ферми - в Новій Англії (США) їх уже 14 - не вимагають добрив, виробляють масу білка і вловлюють вуглекислий газ. Розробка компанії увійшла в топ-25 кращих винаходів 2017 року за версією журналу Time.

6. У будинку

Багато компаній створюють домашні міні-ферми на основі гідропоніки і аквапоніки. У жовтні минулого року IKEA показала прототип гідропонної ферми Lokal для вирощування листових овочів в домашніх умовах.

null

Обладнані світлодіодами вертикальні грядки виробляють у три рази більше врожаю, ніж традиційні ферми, використовуючи при цьому на 90% менше води. Американський стартап Replantable представив домашній міні-город Nanofarm, який самостійно вирощує урожай без участі людини.

Суспільство поки сприймає продукцію з вертикальних ферм скептично. Багато хто побоюється, що вирощені без природного світла і грунту рослини будуть несмачними і неякісними.

Однак виробники гідропонних і аквапонних систем запевняють, що їхні овочі та зелень набагато смачніше, ніж продукти в більшості супермаркетів. За прогнозами Guardian, в 2018 році скепсис поступово поступиться місцем цікавості, а вертикальні ферми стануть однією з найбільш перспективних технологій року.

Довідка: 

Гідропо́ніка — спосіб вирощування рослин без ґрунту на поживних розчинах. Рослину висаджують у дірчастий горщик, заповнений нейтральним субстратом (гравієм, керамзитом, тирсою та іншими).

null

Аквапоніка — отримання продуктів харчування в одній системі на основі аквакультури (вирощування риб) та гідропоніки (вирощування рослин у воді).

Аеропоніка - процес вирощування рослин в повітряному середовищі без використання грунту, при якому поживні речовини до коренів рослин доставляються у вигляді аерозолю.
Сама рослина закріплюється опорною системою, а коріння просто висить у повітрі, зрошуване живильним розчином. Суміш подається до коренів безперервно або через короткі проміжки часу так, щоб коріння не встигали висохнути.

 

новини партнерів

13 листопада, 2019 середа

13 листопада, 2019 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати