live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Пустелі, тонелі, і жодного грунту. Хто і навіщо вирощує овочі у "вертикальних фермах"

У найближчому майбутньому багато країн можуть зіткнутися з нестачею орних земель, тож Китай, Сінгапур і ОАЕ вже експериментують з вертикальними гідропонними фермами, які не потребують грунту

Видання Inhabitat зібрало 6 прикладів застосування аквапоніки, гідропоніки і аеропоніки в найбільш, здавалося б, непристосованих для сільського господарства умовах.

1. Магазини

Багато магазинів в останні роки почали вирощувати листову зелень "не відходячи від каси". Такий підхід вигідний з кількох причин. По-перше, продукція не псується в процесі транспортування, а по-друге, покупців простіше залучити, якщо показати їм зелені грядки.

null

Американська торговельна мережа Target навесні 2017 року почала тестувати вертикальні гідропонні ферми в своїх філіях.

Системи вирощування листових овочів і трав для Target розробили фахівці з Медіалабораторіі МТІ і дизайнери з компанії Ideo. В майбутньому торговельна мережа планує вирощувати на території магазинів картопля, буряк і кабачки.

З гідропонікою експериментує і меблевий гігант IKEA. Спільно з данським дизайнерським бюро SPACE10 компанія розробила гідропонні установки, які підійдуть як для магазинів, так і для квартири.

2. Пустелі

Саудівська Аравія спільно з американським стартапом AeroFarms побудувала першу на Середньому Сході аеропонную ферму, якій не потрібна ані вода, ні грунт. Рослини на фермі, розташованій в місті Джидда, отримують поживні речовини від випарів.

null

Також Саудівська Аравія отримує 15% помідорів за рахунок гідропонних ферм компанії SunDrops Farms, які працюють від енергії сонця.

Невелику кількість води, що необхідна для рослин, співробітники ферми отримують з Перської затоки. За допомогою сонячного нагріву воду опріснюють, а потім використовують для догляду за рослинами.

В кінці грудня в Дубаї відкрилася перша вертикальна ферма. Гідропонна ситема від Badia Farms виробляє 18 видів листових овочів і не потребує пестицидів.

3. Міста

Багато компаній створюють контейнери-ферми та інші портативні системи вирощування овочів, які можна поставити в жвавому районі міста.

null

Компанія Farm 360 обладнує гідропонні грядки на території складу. Її ферми використовують на 90% менше води, ніж традиційні господарства, а також отримують всю електроенергію від поновлюваних джерел.

Farm 360 поставляє свої овочі в найближчі продуктові магазини. Ще один плюс міських ферм - це робочі місця для жителів окремих районів.

Ферми нового типу допомагають і тим регіонам, які опинилися в ізоляції. З 2010-х років ООН встановлює на дахах в секторі Газа (Палестина) аквапонні міні-ферми. Всього до цього часу обладнано понад 200 таких установок і їх кількість продовжує зростати.

4. Під землею

Так як вертикальним фермам не потрібно природне освітлення, вони можуть розташовуватися в будь-яких закритих просторах, навіть під землею.

null

У Франції стартап Cycloponics побудував міську ферму на території занедбаної підземної парковки. Тепер там ростуть гриби та овочі. Гриби відносяться до категорії аеробів - вони мають потребу в кисні і, в той же час, виробляють CO2, який необхідний рослинам.

Однак, перша підземна ферма з'явилася в Лондоні. Growing Underground розташувалася в тунелях часів Другої світової війни і зайняла 2,5 акра. На фермі пророщують горох, а також вирощують гірчицю, кінзу, петрушку, селеру, редис і рукколу.

5. На воді

Барселонське дизайн-бюро Forward Thinking Architecture розробило концепт плавучої ферми на сонячній енергії. Вона складається з модулів розміром 200 на 350 м з трьома ярусами.

null

Внизу розташовуються відсіки для опріснення морської води і вирощування аквакультури, а нагорі - гідропонні грядки. Система отримує енергію від сонячних панелей, а також збирає дощову воду. Дизайнери підрахували, що в рік один модуль буде виробляти 8152 тонни овочів та 1703 тонни риби.

Американська компанія Greenwave створила систему для одночасного вирощування їстівних водоростей і морепродуктів.

Морські ферми - в Новій Англії (США) їх уже 14 - не вимагають добрив, виробляють масу білка і вловлюють вуглекислий газ. Розробка компанії увійшла в топ-25 кращих винаходів 2017 року за версією журналу Time.

6. У будинку

Багато компаній створюють домашні міні-ферми на основі гідропоніки і аквапоніки. У жовтні минулого року IKEA показала прототип гідропонної ферми Lokal для вирощування листових овочів в домашніх умовах.

null

Обладнані світлодіодами вертикальні грядки виробляють у три рази більше врожаю, ніж традиційні ферми, використовуючи при цьому на 90% менше води. Американський стартап Replantable представив домашній міні-город Nanofarm, який самостійно вирощує урожай без участі людини.

Суспільство поки сприймає продукцію з вертикальних ферм скептично. Багато хто побоюється, що вирощені без природного світла і грунту рослини будуть несмачними і неякісними.

Однак виробники гідропонних і аквапонних систем запевняють, що їхні овочі та зелень набагато смачніше, ніж продукти в більшості супермаркетів. За прогнозами Guardian, в 2018 році скепсис поступово поступиться місцем цікавості, а вертикальні ферми стануть однією з найбільш перспективних технологій року.

Довідка: 

Гідропо́ніка — спосіб вирощування рослин без ґрунту на поживних розчинах. Рослину висаджують у дірчастий горщик, заповнений нейтральним субстратом (гравієм, керамзитом, тирсою та іншими).

null

Аквапоніка — отримання продуктів харчування в одній системі на основі аквакультури (вирощування риб) та гідропоніки (вирощування рослин у воді).

Аеропоніка - процес вирощування рослин в повітряному середовищі без використання грунту, при якому поживні речовини до коренів рослин доставляються у вигляді аерозолю.
Сама рослина закріплюється опорною системою, а коріння просто висить у повітрі, зрошуване живильним розчином. Суміш подається до коренів безперервно або через короткі проміжки часу так, щоб коріння не встигали висохнути.

 

новини партнерів

9 липня, 2020 четвер

9 липня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати