//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Українці витрачають мільярди на сумнівні ліки. МОЗ пропонує заборонити їх рекламу

Українці викидають на сумнівні ліки мільярди, каже заступник міністра МОЗ. Все через рекламу. Як МОЗ пропонує змінити рекламування лікарських засобів

У 2017 році українці спожили понад 1,2 млрд упаковок ліків. Загалом ринок ліків за минулий рік оцінюють у 70 млрд грн.

Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик під час прес-конференції “Нові вимоги до реклами лікарських засобів”.

“Але лише 9% цих ліків українці спожили в умовах стаціонару в лікарні. Це близько 12,6% від 70 мільярдів”, - наголошує Ілик.

Самолікування вбиває

Близько 90% усіх реально спожитих ліків українці приймали вдома, купуючи медпрепарати в аптеках і часто не консультуючись з лікарем.

В європейських країнах та країнах, що розвиваються, в стаціонарі хворі приймають від 40% до 70% від усіх ліків. У нас цей показник у 7 разів нижчий.

“За останніми соціологічними дослідженнями, майже 69% хворих в Україні займаються самолікуванням, замість того, щоб звернутися за фаховою допомогою. - пояснює Ілик. - “Це призводить до великої кількості ускладнень, особливо у хронічно хворих пацієнтів, впливає на високі показники інвалідності та скорочення тривалості життя”.

Заступник міністра пов’язує такий високий відсоток самолікування з рекламою лікарських засобів. Реклама підживлює “лікування по телевізору” та google-терапію.

За його словами, фармацевтична реклама - зараз найбільший сегмент на рекламному ринку України.

Згідно з даними Нацради з питань телебачення та радіомовлення, 30-50% від усієї реклами на українському телебаченні - реклама лікарських засобів та медичних виробів. На регіональному телебаченні обсяги такої реклами сягають й 70%.

Мільярди на “фуфломіцини”

Втім, за словами Ілика, 50% ліків на ринку – це ліки, які не мають доведеної клінічної ефективності.

Українці витрачають в аптеках мільярди гривень, купуючи ліки з недоведеною ефективністю. При цьому кожен другий пацієнт відмовляється від лікування або відкладає його через брак коштів.

15 травня МОЗ проводили моніторинг телеканалів. За словами Ілика, за 4 години дослідження представлено 45 рекламних роликів лікарських засобів: з них 2 - БАДи, 6 - заборонені до рекламування в Україні.

З 10 найпопулярніших препаратів, які найбільше купували українські пацієнти у минулому році, лише 3 – є препаратами, які відносяться до категорії основних лікарських засобів. Усі інші – симптоматичні та супутні препарати, або ж такі, що не мають достатньої бази ефективності.

За словами чиновника МОЗ, нині в Україні ринок реклами регулюють майже 10 різних законних та підзаконних актів, натомість на практиці вони не працюють.

"У нас жорсткіші вимоги до реклами. У нас ще заборонені ліки для лікування ожиріння, імпотенції, інфекційних хвороб, ВІЛ/СНІД, для лікування дітей до 14 років, вагітних жінок, і ліків, які викликають звикання, – додав заступник міністра. – Чомусь європейське законодавство виявляється дієвішим”

На переконання МОЗ, це відбувається через те, що відсутній належний контроль – адже виявлення порушень та накладання штрафних санкцій розпорошенні між різними державними органами влади, а МОЗ взагалі за законом викинуто з цього процесу”.

МОЗ України планує змінити правила існування реклами ліків в Україні та привести чинне законодавство до норм ЄС. Для цього в Міністерстві розробили спеціальний законопроект.

Що забороняє законопроект

Головна мета законопроекту - уникнути маніпулювання інформацією про препарат та його властивості, а також гармонізувати чинне законодавство з нормами ЄС, пояснює очільниця МОЗ Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook.

Ось кілька основних змін, які передбачені в законопроекті:
- Обмеження змісту реклами відповідно до директив ЄС:

  • заборона реклами цілительства та нетрадиційної медицини;
  • заборона залучення до реклами конкретного препарату відомих людей, акторів,
  • що зображають медпрацівників;
  • заборона інформації, що ліки призначені виключно для лікування дітей;
  • зміст реклами має відповідати інструкції про застосування лікарського засобу.

- Законопроектом передбачено чітке визначення фахових медичних видань, де дозволена реклама ліків непередбачених законом, а також розробка та затвердження Урядом окремого Порядку реклами лікарських засобів спрямована на медичних та фармацевтичних працівників.

- За МОЗ закріплюються функції контролю та моніторингу. Встановлюються чіткі штрафні санкції до телерадіоорганізацій за рекламу лікарських засобів з порушенням законодавства. Такі санкції надається право застосовувати Нацраді з телебачення і радіомовлення - у розмірі 5% від ліцензійного збору за 1 порушення.

 

новини партнерів

‡агрузка...

25 березня, 2019 понеділок

25 березня, 2019 понеділок

24 березня, 2019 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати