live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Молодий, гарний і "людяний". Як віряни уявляють собі бога та від чого залежить "портрет", - дослідження

Команда психологів з Університету Північної Кароліни в Чапел-Хіллі провела експеримент: науковці опитали 511 американських християн на предмет того, як саме виглядає бог, і зробили загальний його портрет

Дослідження опубліковане в журналі PLOS ONE.

Для проведення дослідження вчені використовували техніку так званої зворотної кореляції. Спочатку автори взяли зображення "середнього американця" - особи, отриманої з 50 фотографій американців всіх рас і віку. Потім на нього наклали "шум" - випадкові перешкоди, які спотворюють обличчя - і вийшло 300 зображень, які потім і показували учасникам експерименту.

Додавання "шуму" на вихідне зображення "середнього" американця

Результати виявилися несподіваними. Від Мікеланджело до Монті Пайтона зображення бога майже завжди показують  його як старого, "ясного" і білобородого кавказця. Але дослідники виявили, що багато християн бачать бога молодим, більш жіночним і більш "європейським".

Насправді, сприйняття людьми бога, як правило, частково залежить від їх політичної  та національної приналежності . Ліберали схильні бачити бога більш жіночним, молодим і більш люблячим, ніж консерватори. Консерватори бачать бога більш з більш кавказькими рисами обличчя,і сильнішим, ніж його уявляють  ліберали.

В особі бога, отриманому з відповідей афроамериканців, вчені знайшли більше рис, типових для цієї раси. Ту ж тенденцію помітили і для різних вікових груп: молоді учасники дослідження бачать бога більш молодим.

"Минулі дослідження показують, що консерватори більш мотивовані, ніж ліберали, жити в добре впорядкованому суспільстві, яке найкраще регулювати могутнім богом. З іншого боку, ліберали більш схильні жити в толерантному суспільстві, яке було б краще регульоване люблячим богом" – пишуть дослідники.

"Схильність людей вірити в бога, який схожий на них, узгоджується з егоцентричністю людини" - сказав професор Курт Грей, старший автор дослідження і професор психології в Коледжі мистецтв і наук в UNC-Chapel Hill.

"Люди часто проектують свої переконання і риси на інших, і наше дослідження показує, що зовнішність бога нічим не відрізняється: люди вірять в бога, який не тільки думає так, як і вони, але також і схожий на них".

Цікаво, однак, що люди не виявляли егоцентричного ухилу за ознакою статі. Чоловіки і жінки вірили в однаково мужнє божество.

 

новини партнерів

26 вересня, 2020 субота

25 вересня, 2020 п'ятниця

26 вересня, 2020 субота

25 вересня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати