
Молодий, гарний і "людяний". Як віряни уявляють собі бога та від чого залежить "портрет", - дослідження
Команда психологів з Університету Північної Кароліни в Чапел-Хіллі провела експеримент: науковці опитали 511 американських християн на предмет того, як саме виглядає бог, і зробили загальний його портрет
Дослідження опубліковане в журналі PLOS ONE.
Для проведення дослідження вчені використовували техніку так званої зворотної кореляції. Спочатку автори взяли зображення "середнього американця" - особи, отриманої з 50 фотографій американців всіх рас і віку. Потім на нього наклали "шум" - випадкові перешкоди, які спотворюють обличчя - і вийшло 300 зображень, які потім і показували учасникам експерименту.
Додавання "шуму" на вихідне зображення "середнього" американця
Результати виявилися несподіваними. Від Мікеланджело до Монті Пайтона зображення бога майже завжди показують його як старого, "ясного" і білобородого кавказця. Але дослідники виявили, що багато християн бачать бога молодим, більш жіночним і більш "європейським".
Насправді, сприйняття людьми бога, як правило, частково залежить від їх політичної та національної приналежності . Ліберали схильні бачити бога більш жіночним, молодим і більш люблячим, ніж консерватори. Консерватори бачать бога більш з більш кавказькими рисами обличчя,і сильнішим, ніж його уявляють ліберали.
В особі бога, отриманому з відповідей афроамериканців, вчені знайшли більше рис, типових для цієї раси. Ту ж тенденцію помітили і для різних вікових груп: молоді учасники дослідження бачать бога більш молодим.
"Минулі дослідження показують, що консерватори більш мотивовані, ніж ліберали, жити в добре впорядкованому суспільстві, яке найкраще регулювати могутнім богом. З іншого боку, ліберали більш схильні жити в толерантному суспільстві, яке було б краще регульоване люблячим богом" – пишуть дослідники.
"Схильність людей вірити в бога, який схожий на них, узгоджується з егоцентричністю людини" - сказав професор Курт Грей, старший автор дослідження і професор психології в Коледжі мистецтв і наук в UNC-Chapel Hill.
"Люди часто проектують свої переконання і риси на інших, і наше дослідження показує, що зовнішність бога нічим не відрізняється: люди вірять в бога, який не тільки думає так, як і вони, але також і схожий на них".
Цікаво, однак, що люди не виявляли егоцентричного ухилу за ознакою статі. Чоловіки і жінки вірили в однаково мужнє божество.
- Фігурант судового розгляду про безпілотні технології між Uber і Waymo Ентоні Левандовскі увірував в штучний інтелект, і навіть заснував з цієї нагоди секту "Шлях майбутнього".
- Тим часом сам штучний інтелект створив власну релігію: фізик Джанель Шейн за допомогою нейромережі вирішила перевірити, що буде, якщо поєднати декілька людських вірувань і звести їх у єдину систему. Що врешті вийшло, дивіться тут.
- Актуальне
- Важливе







