live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Інки зналися на хірургії краще, ніж американські лікарі 400 років потому, - дослідження

Виявилося, що пацієнти інків, які піддавалися трепанації черепа, виживали в 2 рази частіше, ніж ті, кого оперували в ході Громадянської війни в США

Як свідчить дослідження, опубліковане в журналі World Neurosurgery, мова йде про медичні операції з різницею у понад 400 років.

В Перу в районах Анд і прибережних областях  було знайдено більше 800 черепів, що мають ознаки трепанації. Така цифра перевищує загальну кількість трепанованих черепів знайдених деінде.

Довідка:

  • Трепанація –це хірургічна операція, в ході якої робиться отвір в кістковій тканині черепа, щоб надати оперативний доступ до головного мозку і його оболонок для хірургічного втручання на них.
  • І́нки — правлячий рід народу кечуа, що мешкав на території сучасного Перу і створив велику централізовану імперію зі столицею у місті Куско в Андах. Імперія інків існувала досить короткий час — з 1438 до 1533 року. У 1533 році останнього правителя інків Атуальпу задушили іспанські загарбники.

За словами дослідників, яку техніку використовували стародавні індійці при трепанації, залишається невідомим, однак очевидно, що лікарям древньоіндійської імперії вдавалося домогтися дивовижного виживання серед пацієнтів – воно перевищувало 80 %.

Це, як зазначають вчені, сильно перевершує рівень виживання після трепанації під час Громадянської війни в США (1861-1865 рр.). "За часів інків смертність після операції була на рівні 17-25 % в той час як в ході Громадянської війни - між 46 і 56 %", - зазначає Девід Кушнер з Університету Майамі.

Як  зазначає Кушнер, трепанацію в ті часи швидше за все використовували після травм голови - таким чином очищували переломи черепа та полегшували тиск на головний мозок, який зазвичай набухає і акумулює рідину після удару в голову.

"Але не всі прооперовані черепи показують ознаки травми голови, тому очевидно хірургічне втручання також використовувалося для лікування станів, що не залишали скелетних слідів, таких як хронічні головні болі чи психічні захворювання", - каже дослідник.

Хоча техніки, що використовувалися інками, невідомі, одна з можливих причин такого рівня виживання - гігієна.

Як пише ScienceAlert, під час Війни Півночі і Півдня лікарі часто використовували негігієнічні, нестерилізовані інструменти в ході операції, а іноді навіть і власні пальці. Інша причина може бути пов'язана з досвідом: лікарі інків практикувалися протягом століть, покращуючи техніку.

В рамках роботи фахівці вивчили 59 черепів, що датуються 400-200 рр. до н. е. 421 череп з датуванням між 1 000-1 400 рр. нашої ери, а також 160 черепів часів, власне, імперії інків, що датуються 1 400-1 500 роками н. е.

Науковці зазначили, що визначити вдалість такої  операції  відносно просто. Якщо кістка в районі рани має ознаки загоєння -  пацієнт вижив.Дослідження свідчить, що перша, найбільш рання група черепів демонструвала 40%  виживання, друга (1 000- 1 400 р. н.е. – 53 %, а у випадку з найбільш пізньої групою, вже часів інків виживаність зросла до 75 -83%.

Одна невелика група, що складається всього з дев'яти черепів, виявлених в північній частині Анд, продемонструвала виживання в 91%. З плином часу, як показує робота, техніки трепанації черепа у індіанців поліпшувалися, ставали більш точними і акуратними.

новини партнерів

27 січня, 2020 понеділок

27 січня, 2020 понеділок

26 січня, 2020 неділя

25 січня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати