live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Антикорупційний суд: комітет Ради каже, що правку про апеляцію зачитували кілька разів до голосування


фото: prm.ua
Комітет з питань правової політики та правосуддя спростовує звинувачення стосовно того, що голова комітету не зачитав правки щодо апеляційного розгляду справ в рамках закону про Вищий антикорупційний суд

Про це повідомляє прес-центр комітету.

У відомстві пояснили, що редакція проекту цього закону, після ухвалення його у першому читанні, передбачала передачу усіх судових справ, судовий розгляд яких у судах першої та апеляційної інстанцій не закінчено до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду, до Антикорупційного суду (надалі у тексті АС).

Коли законопроект готували до другого читання, комітет врахував рекомендації Венеційської комісії. Остання вказала на те, що вищевказані справи мають продовжувати розглядати суди, в яких вони на той момент слухаються. Це мало бути зроблено для того, щоб не перенавантажувати АС та не "блокувати його роботу на довгі роки".

У зв’язку з цим, комітет під час засідання 21 травня 2018 року вирішив рекомендувати врахувати відповідну правку, визначивши, що судовий розгляд кримінальних проваджень щодо злочинів, віднесених цим Кодексом до підсудності АС, який розпочато у судах першої та/або апеляційної інстанцій до дня початку роботи АС, продовжується у цих судах.

Таким чином правка була відображена у підготовленій на розгляд Ради порівняльній таблиці до законопроекту, не була поставлена на підтвердження під час розгляду законопроекту у сесійній залі і залишилась в його остаточній редакції.

Через це, було проведено техніко-юридичне опрацювання її редакції, в результаті якого були виявлені логічні та термінологічні неузгодженості деяких положень КПК у редакції законопроекту.

"Зокрема, в абзаці другому пункту  20-2  розділу XІ "Перехідні положення" КПК в редакції Законопроекту залишилась норма про те, що суди апеляційної інстанції (крім Апеляційної палати АС) припиняють приймати до розгляду апеляційні скарги у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених цим Кодексом до підсудності АС", - наголошують у відомстві.

Тож, якщо б ці положення залишили у законі, то виникала б ситуація, за якої би взагалі виключалась можливість подати апеляційну скарги на судові рішення ухвалені судами першої інстанції.

Причина у тому, що Апеляційна палата АС в розумінні та визначенні закону є апеляційним судом стосовно судових рішень АС, а решта судів апеляційної інстанції припиняють приймати  до розгляду апеляційні скарги з дня початку його роботи.

Це формулювання положень законопроекту могли призвести до грубого порушення Конституції, яка гарантує кожному забезпечення права на апеляційний перегляд справи (стаття 129 Конституції України).

"Більше того, Європейський суд з прав людини послідовний у констатації порушень прав людини у зв’язку із позбавленням права на апеляційний перегляд справи, так як і з необхідністю розгляду справ  незалежним і безстороннім судом, встановленим законом", - додали у комітеті. 

Щоб недопустити цього, необхідне було доопрацювання вказаних положень. В результаті було уточнено і юридично правильно викладено пункт 20-2 розділу XІ "Перехідні положення" КПК, про що голова Комітету Руслан Князевич заявив "під стенограму" на засіданні Ради 6 червня, за день до голосування за закон в цілому.

Далі витяг із стенограми пленарного засідання 6 червня 2018 року: 

13:58:36. Князевич каже:

"Я, в принципі, пояснив. Тут я тільки можу, хочу сказати, що юристи теж пропонують техніко-юридичні правки певні по розділу … Х. … І в частину четверту, тут скоригована редакція технічно … "суди апеляційної інстанції, крім Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, продовжують приймати до розгляду апеляційні скарги на судові рішення, які ухвалені судами  першої інстанції і не набрали законної сили в кримінальних провадженнях щодо злочинів віднесених цим кодексом до підсудності Вищого антикорупційного суду, розгляд яких розпочато в судах першої інстанції, до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду."

Таким чином, у нас буде вже тоді повністю логічно все збігатися. Ми підтримуємо як техніко-юридичну правку. Дякую".

 

Князевич нагадав про зміни ще раз 7 червня на ранковому пленарному засіданні до проведення комітету.  

Далі витяг із стенограми пленарного засідання 7 червня

10:27:21. Князевич каже:

"Я хочу сказати, … коли я вже висловлювався минулого разу, як техніко-юридичні правки, які в тому числі звернуло увагу юридичне управління, я під стенограму їх сказав. Я можу ще раз нагадати, про що іде мова. …

Так само ми дали фактично нову редакцію … пункту "х" … я ще раз його продублюю, що: "Суди апеляційної інстанції, крім Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, … продовжують приймати до розгляду апеляційні скарги на судові рішення, які ухвалені судами першої інстанції, і не набрали законної сили у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених цим кодексом до підсудності Вищого антикорупційного суду, розгляд яких розпочато в судах першої інстанції до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду."

Тому такі запобіжники встановлені. Я сподіваюсь, що ми ще сьогодні на Комітеті їх підтвердимо".

 

Потім рішення щодо правок було схвалено і на засідання комітету того дня. Рішення комітету було роздано народним депутатам у сесійній залі перед тим, як почався розгляд. 

"Більше того, голова Комітету 07 червня 2018 року вчергове акцентував на цих змінах під час доповіді щодо Рішення Комітету, і лише за браком встановленого часу, не встиг їх повторно озвучити", - пише відомство.

Далі витяг із стенограми пленарного засідання 07 ЧЕРВНЯ 2018:

"Також комітет звертає увагу щодо необхідності врахування попередньо вже оголошених під час розгляду законопроекту Головою комітету окремих редакційно уточнюючих та техніко-юридичних змін, в тому числі… Я перелік вже не буду зачитувати, бо я його зачитував на засіданні".

 

Підсумовуючи, у комітеті запевнили, що у жодному разі не може йти мова про здійснення будь-яких непублічних змін чи фальсифікацій положень закону про АС щодо апеляційного оскарження рішень судів у справах підслідних Вищому антикорупційному суду. 

"...оскільки задля уникнення можливого порушення Конституції України та логічного узгодження положень Законопроекту, необхідні технікою-юридичні коригування були неодноразово озвучені на засіданні Верховної Ради України, здійснені абсолютно відкрито та публічно, оформлені Рішенням Комітету з питань правової політики та правосуддя та підтримані Верховною Радою", - додали у прес-центрі.

  • Нагадаємо, у підписаному та опублікованому законі "Про Вищий антикорупційний суд" виявилася норма про те, що кримінальні справи, які вже наразі спрямовані до суду першої інстанції, не підлягають перегляду у апеляційній палаті ВАС. Апеляцію по цих справах мають розглядати загальні суди, навіть якщо ВАС на той момент вже запрацює. Ця правка виводить з розгляду ВАС всі нинішні резонансні справи щодо топ-корупції.
  • 7 червня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект №7440 про Вищий антикорупційний суд, врахувавши спільну позицію міжнародних партнерів та української влади.
  • 11 червня президент Петро Порошенко підписав закон про Вищий антикорупційний суд.

новини партнерів

23 січня, 2019 середа

23 січня, 2019 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати