Антикорупційний суд: комітет Ради каже, що правку про апеляцію зачитували кілька разів до голосування

14 червня, 2018 четвер
13:54

Комітет з питань правової політики та правосуддя спростовує звинувачення стосовно того, що голова комітету не зачитав правки щодо апеляційного розгляду справ в рамках закону про Вищий антикорупційний суд

Про це повідомляє прес-центр комітету.

У відомстві пояснили, що редакція проекту цього закону, після ухвалення його у першому читанні, передбачала передачу усіх судових справ, судовий розгляд яких у судах першої та апеляційної інстанцій не закінчено до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду, до Антикорупційного суду (надалі у тексті АС).

Коли законопроект готували до другого читання, комітет врахував рекомендації Венеційської комісії. Остання вказала на те, що вищевказані справи мають продовжувати розглядати суди, в яких вони на той момент слухаються. Це мало бути зроблено для того, щоб не перенавантажувати АС та не "блокувати його роботу на довгі роки".

У зв’язку з цим, комітет під час засідання 21 травня 2018 року вирішив рекомендувати врахувати відповідну правку, визначивши, що судовий розгляд кримінальних проваджень щодо злочинів, віднесених цим Кодексом до підсудності АС, який розпочато у судах першої та/або апеляційної інстанцій до дня початку роботи АС, продовжується у цих судах.

Таким чином правка була відображена у підготовленій на розгляд Ради порівняльній таблиці до законопроекту, не була поставлена на підтвердження під час розгляду законопроекту у сесійній залі і залишилась в його остаточній редакції.

Через це, було проведено техніко-юридичне опрацювання її редакції, в результаті якого були виявлені логічні та термінологічні неузгодженості деяких положень КПК у редакції законопроекту.

"Зокрема, в абзаці другому пункту  20-2  розділу XІ "Перехідні положення" КПК в редакції Законопроекту залишилась норма про те, що суди апеляційної інстанції (крім Апеляційної палати АС) припиняють приймати до розгляду апеляційні скарги у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених цим Кодексом до підсудності АС", - наголошують у відомстві.

Тож, якщо б ці положення залишили у законі, то виникала б ситуація, за якої би взагалі виключалась можливість подати апеляційну скарги на судові рішення ухвалені судами першої інстанції.

Причина у тому, що Апеляційна палата АС в розумінні та визначенні закону є апеляційним судом стосовно судових рішень АС, а решта судів апеляційної інстанції припиняють приймати  до розгляду апеляційні скарги з дня початку його роботи.

Це формулювання положень законопроекту могли призвести до грубого порушення Конституції, яка гарантує кожному забезпечення права на апеляційний перегляд справи (стаття 129 Конституції України).

"Більше того, Європейський суд з прав людини послідовний у констатації порушень прав людини у зв’язку із позбавленням права на апеляційний перегляд справи, так як і з необхідністю розгляду справ  незалежним і безстороннім судом, встановленим законом", - додали у комітеті. 

Щоб недопустити цього, необхідне було доопрацювання вказаних положень. В результаті було уточнено і юридично правильно викладено пункт 20-2 розділу XІ "Перехідні положення" КПК, про що голова Комітету Руслан Князевич заявив "під стенограму" на засіданні Ради 6 червня, за день до голосування за закон в цілому.

Далі витяг із стенограми пленарного засідання 6 червня 2018 року: 

13:58:36. Князевич каже:

"Я, в принципі, пояснив. Тут я тільки можу, хочу сказати, що юристи теж пропонують техніко-юридичні правки певні по розділу … Х. … І в частину четверту, тут скоригована редакція технічно … "суди апеляційної інстанції, крім Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, продовжують приймати до розгляду апеляційні скарги на судові рішення, які ухвалені судами  першої інстанції і не набрали законної сили в кримінальних провадженнях щодо злочинів віднесених цим кодексом до підсудності Вищого антикорупційного суду, розгляд яких розпочато в судах першої інстанції, до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду."

Таким чином, у нас буде вже тоді повністю логічно все збігатися. Ми підтримуємо як техніко-юридичну правку. Дякую".

 

Князевич нагадав про зміни ще раз 7 червня на ранковому пленарному засіданні до проведення комітету.  

Далі витяг із стенограми пленарного засідання 7 червня

10:27:21. Князевич каже:

"Я хочу сказати, … коли я вже висловлювався минулого разу, як техніко-юридичні правки, які в тому числі звернуло увагу юридичне управління, я під стенограму їх сказав. Я можу ще раз нагадати, про що іде мова. …

Так само ми дали фактично нову редакцію … пункту "х" … я ще раз його продублюю, що: "Суди апеляційної інстанції, крім Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, … продовжують приймати до розгляду апеляційні скарги на судові рішення, які ухвалені судами першої інстанції, і не набрали законної сили у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених цим кодексом до підсудності Вищого антикорупційного суду, розгляд яких розпочато в судах першої інстанції до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду."

Тому такі запобіжники встановлені. Я сподіваюсь, що ми ще сьогодні на Комітеті їх підтвердимо".

 

Потім рішення щодо правок було схвалено і на засідання комітету того дня. Рішення комітету було роздано народним депутатам у сесійній залі перед тим, як почався розгляд. 

"Більше того, голова Комітету 07 червня 2018 року вчергове акцентував на цих змінах під час доповіді щодо Рішення Комітету, і лише за браком встановленого часу, не встиг їх повторно озвучити", - пише відомство.

Далі витяг із стенограми пленарного засідання 07 ЧЕРВНЯ 2018:

"Також комітет звертає увагу щодо необхідності врахування попередньо вже оголошених під час розгляду законопроекту Головою комітету окремих редакційно уточнюючих та техніко-юридичних змін, в тому числі… Я перелік вже не буду зачитувати, бо я його зачитував на засіданні".

 

Підсумовуючи, у комітеті запевнили, що у жодному разі не може йти мова про здійснення будь-яких непублічних змін чи фальсифікацій положень закону про АС щодо апеляційного оскарження рішень судів у справах підслідних Вищому антикорупційному суду. 

"...оскільки задля уникнення можливого порушення Конституції України та логічного узгодження положень Законопроекту, необхідні технікою-юридичні коригування були неодноразово озвучені на засіданні Верховної Ради України, здійснені абсолютно відкрито та публічно, оформлені Рішенням Комітету з питань правової політики та правосуддя та підтримані Верховною Радою", - додали у прес-центрі.

 • Нагадаємо, у підписаному та опублікованому законі "Про Вищий антикорупційний суд" виявилася норма про те, що кримінальні справи, які вже наразі спрямовані до суду першої інстанції, не підлягають перегляду у апеляційній палаті ВАС. Апеляцію по цих справах мають розглядати загальні суди, навіть якщо ВАС на той момент вже запрацює. Ця правка виводить з розгляду ВАС всі нинішні резонансні справи щодо топ-корупції.
 • 7 червня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект №7440 про Вищий антикорупційний суд, врахувавши спільну позицію міжнародних партнерів та української влади.
 • 11 червня президент Петро Порошенко підписав закон про Вищий антикорупційний суд.
Читайте також:
25 вересня, 2021 субота
Ілон Маск розлучився зі співачкою Граймс
Олександр Усик та Ентоні Джошуа (ліворуч)
26 вересня, 2021 неділя
Промоутер Усика назвав головну умову реваншу з Джошуа
Дмитро Ярош
Автор Сергій Руденко
25 вересня, 2021 субота
Дмитро Ярош: Ми зсередини розвалимо Росію
Київ
+8
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.57
  Купівля 26.57
  Продаж 26.8
 • EUR
  Купівля 31.03
  Продаж 31.41
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
27 вересня
14:13
Олександр Усик
Усика визнали найкращим боксером суперважкої ваги
14:03
У міськраду Миколаєва пускатимуть лише вакцинованих чи людей з дійсним ПЛР-тестом, - мер
13:58
Мірча Луческу
"Динамо" підписало новий контракт з Луческу
13:43
спецперепусток для користування громадським транспортом
"Обласні комісії можуть приймати рішення про призупинення": Кузін прокоментував перспективи обмеження руху транспорту через епідемію
13:43
СБУ заблокувала чергову схему підробки COVID-сертифікатів: вона працювала майже дев'ять місяців
13:34
Птахофабрику Добкіна на Волині звинувачують у заволодінні мільйонами державних коштів
13:29
Олександр Усик
Усик пояснив, чому заговорив українською перед боєм з Джошуа
13:14
Олександр Лукашенко
Лукашенко заявив про нібито "новий фронт" через рух України до НАТО
13:09
Нафтогаз
Уряд перебрав на себе повноваження наглядової ради Нафтогазу і призначив нове правління
12:54
літак
Україна заарештувала 12 російських літаків та 4 судна за роботу в окупованому Криму
12:38
мігранти
У Нідерландах заарештували українця, його звинувачують у перевезенні нелегалів, - МЗС
12:18
театр
У Києві театр роблять доступним для людей з порушеннями зору
12:07
Олаф Шольц
Лідер переможців виборів у Німеччині заявив, що блок Меркель має піти в опозицію
11:59
Ігор Кузін
"Швидкість поширення зросла в рази": Кузін заявив, що серед заражень коронавірусом в Україні переважає штам "Дельта"
11:48
COVID-19
У Харкові COVID-лікарні заповнені на 90%
11:34
вибори у Австрії
Комуністи виграли місцеві вибори у другому найбільшому місті Австрії
11:17
ТРЦ COSMO Multimall
Ще в одному ТРЦ Києва відкрили центр COVID-вакцинації
10:52
Франциска Гіффай
Мером Берліна вперше обрали жінку, - попередні результати
10:37
На Херсонщині легковик врізався у вантажівку, загинули двоє людей
10:34
5 регіонів України мають показники "помаранчевої" зони карантину, - МОЗ
10:21
ЛГБТ
На референдумі у Швейцарії підтримали легалізацію одностатевих шлюбів
10:06
суд
Жителя Маріуполя засудили до трьох років за заклики до розв’язування війни проти України
09:47
Афганістан
"Талібан" заявив про втручання Таджикистану у внутрішні справи Афганістану
09:27
Альберт Бурла
Людство може повернутись до передпандемічного життя за рік, - гендиректор Pfizer
09:16
курс долара
Курс валют: долар почав тиждень зі здорожчання
09:10
Росія почала триденні військові навчання в окупованому Криму
09:01
коронавірус
Коронавірус в Україні: впродовж доби зареєстровано ​​​​​​​​3007 заражень і 94 смерті
08:57
ВООЗ
ВООЗ планує поновити розслідування щодо походження коронавірусу
08:44
Катрін Якобсдоуттір
Вперше в історії Європи: в Ісландії обрали парламент, у якому переважатимуть жінки
08:28
ПАРЄ
Україна запропонувала обговорити переслідування кримських татар на сесії ПАРЄ
08:13
Вибори у Німеччині виграла Соціал-демократична партія, блок Меркель показав найнижчий результат в історії
07:49
Доба в зоні ООС: один український військовий загинув, ще одного поранено
07:26
У Києві автомобіль таксі протаранив іншу машину
07:00
підводний човен
AUKUS vs Китай, чи Якими марципанами Пекін спокушає “слуг”?
2021, неділя
26 вересня
22:45
Дмитро Кулеба
Кулеба розповів, якими будуть наслідки виборів у Німеччині для України
22:20
Динамо
УПЛ: Який вигляд має турнірна таблиця після матчів 9-го туру чемпіонату України
21:50
Андрій Мельник
Посол України у Німеччині прокоментував результати екзитполів на виборах до Бундестагу
21:29
Десна - Металіст 1925
"Металіст 1925" не пустив "Десну" на третє місце в УПЛ
21:01
Імельда Стонтон, серіал "Корона"
Netflix назвав дату виходу 5-го сезону серіалу "Корона"
20:35
ОРДЛО
Росія кине на утримання окупованих територій Донбасу 990 млрд рублів, - українська розвідка
Більше новин