live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Сліпа жінка, що бачить лише рух. Що виявили вчені у мозку з рідкісною патологією

Лікарі вивчили мозок жінки, яка страждає від дуже рідкісної форми сліпоти - вона бачить лише рухомі об'єкти

Дослідження було опубліковане в журналі Neuropsychologica.

Мілена Каннінг народилася без вад зору, а осліпла 18 років тому - після сильної респіраторної інфекції, кількох інсультів і восьмимісячної коми.

Через шість місяців після виходу з коми жінка вперше повідомила, що нібито може щось побачити (це була яскрава подарункова сумка; жінка сказала друзям, що, як їй здається, бачить щось зелене).

Згодом жінка пішла на прийом до офтальмолога Гордона Даттона з Глазго, Шотландія. Каннінг зазначила, що у неї немає ефективного зору - проте вона змогла відтворити руху руки лікаря, а також назвати кольори великих рухомих об'єктів.

"Вона може побачити краплі дощу, що стікають по склу, проте не бачить що-небудь за ними", - казав Даттон в роботі 2003 року. Лікар відзначав, що, наприклад, коли перед нею йшла дочка, жінка бачила як рухаються її косички, але саму дівчинку бачити не могла.

Для поліпшення зору Каннінг порадили використовувати крісло-гойдалку та більше рухати головою, щоб роздивитися, що знаходиться перед нею. Стан жінки залишався загадкою, і лікар звернувся до фахівців Інституту мозку і мислення Західного Університету Онтаріо (Канада).

Команда науковців на чолі з нейропсихологом Джоді Калхемом провела жінці ряд тестів і, крім того, просканували мозок Каннінг за допомогою функціональної МРТ. В результаті фахівці визначили, що жінка страждає від так званого синдрому Ріддоха, при якому людина, будучи сліпою, може бачити рухомі об'єкти.

Синдром, як вважають вчені, викликається ураженнями в потиличній частині мозку, яка асоціюється із зором. Існує, до речі, й інше, "протилежне" порушення - акінетопсія: при ній людина може бачити лише статичні (нерухомі) об'єкти.

За словами Калхем, у Каннінг в задній області мозку відсутня частина тканини розміром приблизно з яблуко - тобто, жінка практично позбавлена ​​потиличної частки.

Таким чином вона - при порушенні зорової системи - розвинула "обхідні шляхи", щоб деякі зорові функції - особливо, пов'язані з розрізненням руху - взяли на себе інші частини мозку.

Вчені виявили, що Каннінг була здатна помічати кулю яка котиться до неї і точно ловити її, а також орієнтувлася поміж стільців.

При цьому її здатність до ідентифікації квітів була непостійною і вона могла вірно визначити, куди звернений великий палець, який їйпоказували - вгору або вниз, лише в половині випадків.

Науковці відзначають, що випадок Каннінг демонструє, наскільки пластичним може бути мозок - вибудовуючи нові зв'язки в разі пошкодження і порушення певних функцій. Калхем зазначає, що такі випадки допомагають зрозуміти можливості мозку, а також - що більш важливо - допомагають визначити, які зорові і когнітивні функції тісно пов'язані між собою.

Читайте також: Бути п'яними без вина. Як сон робить з нас "живих зомбі" та чим це загрожує

 

новини партнерів

27 вересня, 2020 неділя

26 вересня, 2020 субота

27 вересня, 2020 неділя

26 вересня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати