Українські ВПС складаються з підлатаної радянської техніки. Надовго її не вистачить, - експерт

Технічна готовність українських ВПС є дуже низькою

Про це заявив голова правління "Українського мілітарного центру" Тарас Чмут в ефірі Еспресо.TV.

"Стан жахливий. Те, що ми отримали, це літаки, в кращому випадку, 1991 року. В середньому вони 85-86 року. Літаки років 20 нормально не обслуговувалися, літаки нормально не модернізовувалися", - зазначив він.

Це пов'азано з розташуванням заводів-виробників на території країни-агресора.

"Зараз про залучення росіян і їхніх комплектуючих деталей мова взагалі не йде. Вітчизняні авіаремонтні заводи намагаються щось робити, але це все радянська електроніка і російські комплектуючі. Тому все важко, дорого й інколи безглуздо.

Якщо РЛС (раідо-локаційні станції - ред.) ми можемо робити, днями президент три нові станції передав, то з літаками все набагато складніше. Ми їх не виробляли, ми не їх можемо самостійно ефективно модернізовувати і втрачено дуже багато років. 20 років втрачено, а війна триває зараз і російська загроза є зараз. І рішення потрібно мати вже сьогодні на завтра", - додав Чмут.

Аби не порушувати державної таємниці, експерт змоделював ситуацію в "умовній" авіаційній бригаді.

"24 літаки. З них літає – 12. Це означає, що літак може піднятися в повітря і сісти. При цьому у кожному другому польоті в нього буде якась відмова. Гальмівна система, не спрацювання якихось внутрішньо бортових систем, відмова систем озброєння, РЛС, яка видає якусь помилку, щось із гідравлічною системою і т.д. На сьогодні кількість відмов у кожній бригаді на конкретній льотній зміні – вона дуже висока. Не буду називати конкретні цифри, але реально їх дуже багато", - пояснив експерт.

Водночас, Чмут високо оцінив зусилля Міноборони з розконсервування Су-25 й Су-27. Однак, як він наголосив, "є фізика", "є втома металу" й натомість державі слід прискорити перехід на іноземну техніку.

Він зазначив, що питання про те, чи закуповувати нові винищувачі владою наразі не обговорюється.

"Питання тільки стоїть - коли, скільки і в кого", - додав експерт.

Ще одним важливим питанням є підготовка бойових льотчиків, яка в Україні теж мала би бути кращою.

Згідно з даними з оприлюдненої учора, 22 червня 2018 року, Білої книги Міноборони за 2017 рік, в середньому український льотчик має 50 годин нальоту за рік, тоді як у Європі та США літають – 150-200 год.

Довідка

Починаючи з 2014 року, у боєзіткненнях на Донбасі українське військо втратило 7 бортів.