Без дріб’язку. З 1 липня в Україні діятимуть нові правила заокруглення готівки

У Нацбанку нагадують про поступову оптимізацію монет дрібних номіналів. Суму в готівці заокруглюватимуть до 10 копійок

З 1 липня 2018 року підприємства торгівлі та сфери послуг у випадку відсутності монет дрібних номіналів будуть проводити заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги), нагадав під час брифінгу директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко.

Тож з липня з обігу поступово зникатимуть 1, 2, 5 та 25 копійок.

В НБУ продовжать випускати монети номіналом 10 та 50 копійок.

Монети 1, 2, 5, та 25 копійок й далі використовуватимуться для розрахунків, однак нових копійок цих номіналів в Монетному дворі не чеканитимуть.

Національний банк спеціально не вилучатиме з обігу ці монети, і вони перебуватимуть в обігу необмежений період часу до окремого рішення Правління Національного банку.

Читайте також: Дзенькіт замість хрускоту. Навіщо НБУ замінює купюри на монети

Заокруглення буде застосовуватися лише у випадку відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою.

У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів, він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами. Лише у разі відсутності монет зазначених номіналів і у покупця, і у продавця застосовуватиметься правило заокруглення загальної суми покупки в чеку, зазначають в НБУ.

При цьому, заокруглення не здійснюватиметься під час безготівкових розрахунків.

Заокруглення стосуватиметься тільки загальних сум розрахунків готівкою у чеку та розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару.

Заокруглення відбуватиметься за такими математичними правилами:

1) сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

2) сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

Разом з тим, як зазначив Зайвенко, нові правила округлення сум не вплинуть на ціни товарів і на показники інфляції.