Маємо відродити славу української культурної літньої столиці. Княжицький про конференцію "Коло Вінценза: майбутнє Карпат"

26 червня, 2018 вiвторок
14:15

В рамках міжнародного Форуму "Via Carpatia" відбулося відкриття Міжнародної науково-економічної конференції "Коло Вінценза: майбутнє Карпат"

Зміст
Про це повідомляє Еспресо.TV.
 
Під час відкриття конференції з урочистою промовою виступив один з ініціаторів проекту, голова Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Микола Княжицький.
 
Еспресо публікує повний текст промови політика:
 
"По-перше, дякую всім, що приїхали: віце-прем'єру (Павлу Розенку, - ред.), голові адміністрації (голові Івано-Франківської ОДА Олегу Гончаруку), заступнику міністра регіонального розвитку (В’ячеславу Негоді), екології (Василю Полуйку), економрозвитку (Михайлу Тітарчуку), міністру транспорту (Володимиру Омеляну), який до нас долучиться.
 
Дякую голові Львівської ОДА (Михайлу Ільницькому), народним депутатам, заступнику міністра економіки і розвитку Польщі, депутатам з Польщі, Литви, політикам з Латвії та інших країн, які до нас доєдналися, послам Польщі і Литви. 
 
Тепер хочу говорити максимально практично. Пункт перший: пан віце-прем'єр (Розенко) відповідальний за питання культури України, яка в радянські часи очевидно не розвивалася так, як мала б розвиватися культура незалежної країни, але яка є сильною, яка потребує підтримки, і яка сама себе відроджує.

Ми знаходимося справді в унікальному місці. Наші друзі поляки знають, що для поляків та польської культури значить Закопане - місто, де збиралася польська інтелігенція. Російська інтелігенція збиралася на сучасній території України в тимчасово окупованому Криму - в Коктебелі, у будинку Волошина.

Українська інтелігенція, українські митці, політики приїздж сюди, до Криворівні. Саме тому в радянській системі робилося все, щоб про це забули, щоб про це ніхто не згадував, щоб єдиним промислом, який залишався на Гуцульщині, була вирубка лісів.

Ми повинні це зробити. Ми повинні дійсно відродити славу української культурної літньої столиці. І це стосується не лише Криворівні. Це стосується Верховини, де все це відбувалося, кожного села, яке знаходиться у Верховинському і Косівському районах в цих українських Карпатах і на Гуцульщині.

Бо всі ці місця були справжнім магнітом і творчим натхненням для представників української культури, які тут надихалися. І коли не було української держави, тут вони про цю державу говорили.

Не випадково перший президент України Михайло Грушевський 12 років по півроку фактично проводив тут, в присілку Грушівка в Криворівні, де зараз є його музей, який, на жаль, не є в найцікавішому стані. Він стоїть недалеко від місця, де був його будинок, який теж був спалений російською армією під час Першої світової війни. І після цього, на жаль, ця традиція була припинена і ми зараз разом з вами цю традицію відроджуємо. 

Чому ці люди їхали сюди? Безумовно, вони бачили тут прекрасну природу. Але, найголовніше, вони бачили тут прекрасних людей - щирих, неповторних, для яких головними були не матеріальні цінності, а духовні, - гуцулів.

Тому Станіслав Вінценз, який народився у цьому селі, виріс тут, а потім побудував будинок у сусідньому селі Бистрець, вважав, що головним твором його життя є тритомник "На високій полонині", з якого ми, на жаль, переклали українською лише перший том, що теж, між нами кажучи, соромно.

Тому що це єдиний український епос, те, що "Калевала" означала для фінів, те, що інші народи і північної Європи згадують і вшановують, а ми, фактично, забуваємо.

Бо ніде так не зібрані українські давні міфи, перекази, описано життя гуцулів та українців, як у Станіслава Вінценза. Для нас дуже важливо його вшановувати.

Ось тут поруч, в сусідньому будинку, який зараз є таким готелем недобудованим "Укравтодору" 70-го року, ми зараз зробили громадську організацію, взяли його в аренду і будемо будувати тут музей Станіслава Вінценза.

Тому що Вінценз був насправді дуже великим гуманістом, таким, в якого треба вчитися більшості політиків сучасності. Тому що, будучи поляком, маючи і французьке і румунське коріння, він, безумовно, дуже любив польську культуру і був її діячем, журналістом, працював в польському уряді.

Але свою книгу він написав про українців, яких любив безмежно. Він любив євреїв, які тут жили, він шанував вірменів, його батьки брали тут шлюб у вірменській церкві, якої зараз вже немає. Тому що цей мультикультурний багатий світ, де люди вміли поважати один одного, був знищений радянською системою.

І Вінценз про це дуже добре писав у своїй книзі "Діалоги з совітами". Коли він з наглядачем дебатував і той йому каже "ми вам сюда свет принесли, научили вас всему хорошему. Вы тут - темные люди, которые ничего не знают". На що Вінценз йому відповідав, що гуцульські жінки мали набагато більше прав, ніж радянські жінки до останнього періоду. Що люди тут голосували, брали участь у чесних виборах. Вони не могли собі цього уявити.

На жаль, він був змушений тікати звідси через гори. Потім - жити в Швейцарії, Німеччині. Дуже важка історія великого європейського інтелектуала: учня Фройда, друга Ромена Роллана, людини, яка дописувала у культуру Гедройця, яка справді в польській та українській культурах означала дуже багато. Людина, яка недостатньо вшанована ані в нашій, ані в польській культурі.

Якщо ми почнемо шанувати всіх цих людей, ми звернемо увагу на тих, кого вони любили - на гуцулів. Зараз проблема полягає у тому, що економічний стан Гуцульщини гірший, ніж був у радянські часи. І це наша відповідальність.

Тому що, якщо в радянські часи в колгоспах лише в цьому районі було 120 тисяч овець, то зараз у цьому районі дві. І ми не даремно робимо панель про розвиток сільського господарства в гірських регіонах. Бо ми хочемо мати практичну розмову. Не просто виступити і розійтися, а обговорити, як проводити тут місцеве самоврядування.

Як захистити від закриття шкільні інтернати, які цьогоріч почали закривати. Міністр освіти Лілія Гриневич, яка тут була, і після приїзду сюди збільшила субвенцію на 40%, але є й інші проблеми, пов'язані з відповідальністю різних бюджетів технічним працівникам шкіл, з лікарями, які потрібно вирішувати.

Так от, як зробити, щоб ці інтернати не закрилися? Вони не будуть закриті, але це наша спільна справа, це маємо робити всі ми з вами, тому про місцеве самоврядування ми будемо говорити. Ми будемо говорити про дороги, бо чекаємо міністра інфраструктури, і поїдемо не тільки цими хорошими дорогами, які спільними зусиллями зроблені, але й тими місцями, де їх немає. І зайдемо в музеї, і будемо тут спілкуватися між собою.

Тому що, якщо ми навчимося дбати про кожен український регіон, взагалі кожен - Гуцульщину, Покуття, Слобожанщину, Вінніччину - і місцеве самоврядування, і його реформу, про яку буде тут говорити заступник міністра пан Негода, то таким чином ми зможемо ефективно розвинути Україну.  

Мені дуже приємно вітати тут і іноземних гостей. Тому що те, що роблять наші колеги, коли активно промотують європейський регіон Карпати, коли ми їздимо на ці конференції, щиро кажучи, мені хочеться заздрити.

Тому що ми боремося за те, щоб у нас теж було відповідальне міністерство - ми пропонуємо, щоб це було міністерство реогіонального розвитку, - яке б дивилося на розвиток всього цього регіону і координувало б тут роботу і щодо реформи охорони здоров'я, і щодо освіти, а також всіх інших напрямків діяльності.

Але б нам дуже хотілося, щоб в цьому діалозі Європи-Карпат, де присутні всі країни, Україна брала б активну участь. Нам дуже хочеться створити тут кінофестиваль Карпатського регіону.

Тому що єдиний карпатський простір - це те, що насправді нас об'єднує з Європою дуже сильно, і в межах чого ми можемо вести діалог, до якого входять як раз ті країни, які є найближчими друзями і сусідами України.

А друга Via Carpatia, яка нібито йде поза Україною, але Україна підписала угоду про долучення до цієї "дороги". Ми маємо зробити все, щоб стати частиною цього транспортного коридору, який з'єднує Балтійське та Середземне море, має стати об'єднавчим місцем для всього центрального східноєвропейського простору і економічно, і політично, і духовно. Я маю велику надію і переконаний, що про все це ми будемо говорити на цій конференції. Всім вам дуже дякую. 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.27
  Купівля 41.27
  Продаж 41.82
 • EUR
  Купівля 44.94
  Продаж 45.72
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 липня
23:21
напад з ножем
У Польщі чоловік із ножем напав на двох українських підлітків, їх госпіталізували
23:08
Болгарія
Болгарія має боєприпаси, які може надати Україні за умови компенсацій від союзників, - болгарське Міноборони
22:52
Ненсі Пелосі
"Впевнена у перемозі": Пелосі підтримала висування Гарріс кандидаткою в президенти від демократів
22:35
Жозеп Боррель
"Я втратив надію, це сором": Боррель про блокування Угорщиною грошей на зброю для України
22:30
"Дніпро-1", Ліга конференцій
УЄФА офіційно виключив "Дніпро-1" зі списку учасників Ліги конференції
22:09
Жозеп Боррель
Гроші від активів РФ: у ЄС назвали терміни надання Україні перших 1,4 млрд євро
21:53
Ексклюзив
електроенергія
Уникнути відключень: ексміністр енергетики Оржель розповів, як українці переходять на імпортну електрику
21:46
Ракета, втричі швидша за звук: британські інструктори навчають українських військових роботі з ПЗРК Starstreak
21:44
Радослав Сікорський
"Захист дитячих лікарень - не ескалація": Польща підтримала дозвіл Україні бити по аеродромах РФ
21:26
людиноподібний робот
Маск оголосив про початок розробки людиноподібних роботів
20:21
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Атаки українських дронів на РФ та ситуація на Покровському напрямку. Колонка Сергія Згурця
20:09
Ірина Фаріон
"Виклик для всього суспільства": Буданов відреагував на вбивство Фаріон
20:08
OPINION
Геннадій Друзенко
Хворе суспільство
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 880-го дня війни:  новітня зброя відплати, якою знищили російський Су-57, 100 тис. боєприпасів від Чехії
19:55
фейк
"Провокації США призвели до початку війни в 2014 році": маніпуляції світових ЗМІ за 22 липня
19:55
Оновлено
Росія з ночі обстрілює Херсон та область: є загибла, поранено 4 людей
19:54
Володимир Зеленський
Україна готує ще чотири нові безпекові угоди, - Зеленський
19:46
Речниця МЗС Китаю Мао Нін
У Китаї відреагували на погрози США запровадити санкції через підтримку Росії у війні проти України
19:34
Крістен Міхал
В Естонії призначили новий уряд на чолі з Крістеном Міхалом
19:31
Ексклюзив
Вовчанськ
Окупанти не дозволяють евакуюватись цивільним із зони бойових дій на Харківщині, доходить навіть до розстрілів, - волонтер Бєлов
19:21
ВВП України
У Мінфіні розповіли, скільки працівників потрібно Україні для зростання ВВП
19:19
Аналітика
Шмигаль
Зміни в Уряді. Як Трамп сплутав карти Зеленському
19:19
Євпаторія, демонтаж Хрестовоздвиженського храму Православної Церкви України
Окупанти демонтують храм ПЦУ в Євпаторії
19:15
Оновлено
Окупанти обстріляли Нікополь, поранено 5 людей
18:53
школа, урок
Програму шкільного предмета "Захист України" планують оновити: акцент зроблять на практичних заняттях
18:53
Оновлено
Українські діти потрапили у табір в Іспанії без доступу до їжі та води. У МЗС заявили, що власник виправив умови проживання
18:43
Держсекретар Ватикану П'єтро Паролін (по центру)
Держсекретар Ватикану відвідав костел Святого Миколая у Києві
18:08
Огляд
Збірна Аргентини
Збірна Аргентини потрапила у расистський скандал, Англія погнала Саутгейта, а Гемілтон встановив рекорд у Формулі-1. Головні новини світового спорту за тиждень
18:05
OPINION
Юрій Богданов
Про статтю Джонсона і "мирний план"
18:04
Окупанти намагаються інтергувати захоплену частину Запорізької області у транспортну мережу Росії, - голова Бердянської МВА
17:53
електроенергія
Дві й три черги: в Укренерго повідомили, як вимикатимуть світло 23 липня
17:37
Петер Сіярто
Припинення Україною транзиту російської нафти: Сіярто каже, що Угорщина може подати до суду
17:27
зруйнована лікарня в ізюмі
За час повномасштабної війни РФ пошкодила 1642 медичних обʼєктів в Україні, 214 зруйнувала повністю
17:25
Святослав Вакарчук і YAKTAK разом заспівали на Atlas United 2024
17:25
Армія РФ обстріляла село на Куп'янщині: є поранена
17:18
Унаслідок авіаударів РФ по Донеччині з початку доби дістали поранення 9 цивільних
17:15
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 93 боєзіткнення. Росіяни намагалися прорвати оборону ЗСУ біля Роботиного
17:03
ДБР викрило посадовця, який присвоїв кошти на будівництво водогону для військових
16:57
Еммануель Макрон
Макрон закликав до "політичного перемирʼя" у Франції під час Олімпійських ігор у Парижі
16:51
Сергій Марченко
Міністр фінансів заявив про необхідність підвищення військового збору: "Країни, які ухвалюють складні рішення, виграють війни"
Більше новин