"Соромно, вражаюче і дуже неприємно": у США розкритикували Трампа після зустрічі з Путіним

Американські та світові політики виступили з численними критичними заявами щодо президента США Дональда Трампа після його зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним

Про це повідомляє "Голос Америки".

Так, у США обурилися тим, що президент не підтримав висновків американської розвідки щодо російського втручання у вибори 2016 року, яку натомість "рішуче і наполегливо заперечував" Путін. При цьому на спільній прес-конференції з Путіним Трамп назвав розслідування спецпрокурора США Роберта Мюллера "катастрофою для країни".

Сенатор-республіканець, член комітету з питань збройних сил Ліндсі Грем, який зазвичай підтримує Трампа, заявив, що виступ президента демонструє слабкість США.

"Президент Трамп упустив можливість рішуче притягнути Росію до відповідальності за втручання у вибори 2016 року та виступити з суворим попередженням із приводу майбутніх виборів. Ця відповідь президента Трампа буде розцінена Росією як ознака слабкості і створить більше проблем, ніж рішень", - написав Грем у Twitter.

Сенатор-республіканець Джон Маккейн розкритикував Трампа ще сильніше.

"Сьогоднішня прес-конференція в Гельсінкі була одним із найганебніших виступів американського президента в історії. Збиток, нанесений наївністю Трампа, його самозакоханістю, помилковим сприйняттям еквівалентності та симпатією до авторитарних лідерів, складно оцінити", - написав у Twitter Маккейн.

Один із провідних республіканців у Палаті представників Пол Райан заявив, що сумнівів у російському втручанні в американську внутрішню політику немає.

"Немає жодних сумнівів у тому, що Росія втручалася в наші вибори, і продовжує спроби похитнути демократію тут і по всьому світу. Немає ніякої моральної еквівалентності між США і Росією, яка як і раніше вороже налаштована до наших основних цінностей та ідеалів", - сказав Райан.

Сенатор від Арізони Джефф Флейк назвав виступ Трампа Соромом.

"Ніколи не думав, що настане день, коли американський президент буде стояти на сцені з російським президентом і покладати на США вину за російську агресію. Це соромно", - сказав Флейк.

Конгресмен-республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер розкритикував Трампа за неповагу до роботи американської розвідки.

"Американський народ заслуговує правди, і нехтувати легітимністю нашої розвідки - неповага до людей, які служать цій країні. Пора подивитися правді в очі. Путін нам не друг, він ворог нашої свободи", - сказав Кінзінгер.

Директор національної розвідки часів президентства Барака Обами Джеймс Клеппер звинуватив Трампа у капітуляції та боягузництві.

"Президент Сполучених Штатів по суті капітулював і, судячи з усього, злякався Володимира Путіна. Це було вражаюче і дуже неприємно", - сказав Клеппер.

Чинний глава національної розвідки Ден Коутс наполіг на достовірності даних про російське втручання в американські вибори.

"Ми дали дуже чітку оцінку з приводу російського втручання у вибори 2016 року і наполегливих спроб Росії похитнути нашу демократію, що тривають", - заявив Коутс.

Демократи також обурилися виступом Трампа.

"Він повірив словам людини з КДБ більше, ніж словами співробітників ЦРУ. Президент поставив власні інтереси вище безпеки і злагоди Сполучених Штатів", - заявив лідер демократичної меншості в Сенаті Чак Шумер.

Сенатор від штату Вірджинія Марк Уорнер, член комітету з розвідки, який погодився з висновками національної розвідки про російське втручання у вибори, назвав виступ Трампа ганебним.

"Це справжня ганьба, що президент став на бік Путіна, а не власної розвідки, і поклав на США вину за російську атаку на нашу демократію", - сказав Уорнер.

Сенатор Елізабет Уоррен, яка може стати суперницею Трампа на виборах 2020 року, заявила, що Трамп на міжнародному рівні "ганьбить Америку, підриває віру в наші інститути, послаблює наші альянси".

"Росія втрутилася в наші вибори і зробила атаку на нашу демократію. Путіна потрібно притягнути до відповідальності, а не нагороджувати. Ганьба ", - додала Уоррен.

Сенатор від штату Вірджинія Тім Кейн, який балотувався у парі з Хілларі Клінтон на виборах 2016 року, назвав виступ Трампа "сумним і ганебним моментом" для країни.

Сенатор-демократ від штату Флорида Білл Нельсон зазначив, що існує загроза втручання Росії в майбутні вибори в Конгрес.

"Відмова нашого президента визнати, що Путін втручався в наші вибори, має стривожити нас усіх. Небажання президента дати йому відсіч і заступитися за нашу країну неприйнятно і ганебно", - сказав Нельсон.

Віце-президент США Майк Пенс натомість утримався від критики щодо Трампа і не став коментувати висловлювань інших політиків щодо виступу американського президента.

"Розбіжності між нашими країнами докладно обговорювалися, весь світ і американський народ побачили, що президент Трамп завжди ставить на перше місце процвітання і безпеку Америки", - заявив Пенс.

Водночас екс-директор ЦРУ в 2013-2017 роках Джон Бреннон назвав виступ Трампа державною зрадою.

"Результати прес-конференції Дональда Трампа в Гельсінкі тягнуть на "тяжкі злочини та проступки". Це було ніщо інше, як зрада. Коментарі Трампа були не тільки імбецильними, він повністю в кишені у Путіна. Республіканські патріоти, де ви?" - написав Бреннон.

Екс-посол США в Україні Стівен Пайфер заявив, що вперше побачив "настільки поганий і неприємний виступ".

"Я понад 30 років спостерігав американсько-радянські/російські прес-конференції президентів, інколи особисто. Втім, я ніколи не бачив нічого настільки поганого та неприємного як виступ Дональда Трампа. Отже, це Путін, а не Трамп заявляє, що Трамп дотримується позиції про незаконність анексії Криму Росією", - зазначив Пайфер.

The Washington Post з посиланням на чиновників Білого дому і дипломатів повідомила, що Трамп проігнорував більшість із понад 100 сторінок матеріалів, підготовлених його радниками для зустрічі з Путіним.

Світові політики також розкритикували Трампа.

"Трамп не сказав зовсім нічого про російське втручання в Україні. Нічого. Нуль. Зовсім нічого" - заявив екс-прем'єр-міністр Швеції Карл Більдт.

Крім того, президент США нічого не сказав Путіну про російську агресію у Грузії та про збиття над Донбасом пасажирського лайнера MH-17, відповідальність за яке міжнародна спільнота після висновків слідчої групи покладає на Росію.

При цьому Путін після зустрічі з Трампом почав погрожувати "вкрай негативною реакцією" в разі вступу України та Грузії до НАТО. Також Путін заявив, що не має компромату на Трампа.

Сам Трамп висловив задоволення переговорами в Гельсінкі, заявивши, що зустріч "вибила клин між США та Росією, який вбило розслідування спецпрокурора".

"Можливо, нам тільки що вдалося вибити цей клин, але розслідування забило клин, і президент Путін сказав про це. Однією з перших речей, які він сказав, коли ми почали, було: "Це справжня ганьба, тому що ми могли б зробити стільки хорошого" , - заявив Трамп у ексклюзивному інтерв'ю Fox News.