live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вчені з'ясували, яка тварина на Землі дорослішає швидше за всіх

Дитинство і юність африканських рибок-кіллі виявилися найкоротшими на Землі - статевої зрілості вони досягають через два тижні після народження

Матеріал опубліковано в журналі Current Biology.

"Ми давно припускали, що деякі популяції цих рибок можуть рости швидко в певних умовах. Але ми навіть і не могли подумати, що настільки швидке дорослішання було не винятком, а нормою для них", - розповідає Мартін Райчард з Інституту біології хребетних Чеської академії наук у Брно.

Швидкість зростання і дорослішання багатьох видів ссавців, птахів та інших тварин сильно розрізняється. Наприклад, слони, косатки і людські діти дорослішають дуже повільно, витрачаючи на це більше десяти років, тоді як кролики, кури або качки ростуть досить швидко.

Ці відмінності обумовлені кількома біологічними і екологічними факторами. Зокрема, нестабільне середовище буде сприяти виживанню і поширенню тварин, що досягають статевої зрілості дуже швидко, а їх родичів, чий повільний життєвий цикл не дозволяє пристосовуватися до нових умов, буде знищувати.

Мальки піддослідних рибок досягли статевої зрілості всього за два тижні. За цей час їх маса зростала в кілька сотень разів, а довжина - приблизно в десять разів.

Райчард і його колеги відкрили найбільший екстремальний приклад подібного роду, спостерігаючи за життєвим циклом рибок Nothobranchius furzeri. Ці невеликі хребетні проводять значну частину життя у вигляді ікринок, у грунті дна пересихаючих озер, де жили їхні батьки.

Коли починається сезон дощів і в саванах знову з'являються озера, висушені ікринки "воскресають" і рибки починають швидко рости. Раніше вважалося, що вони досягають статевої зрілості приблизно через два-три місяці після вилуплення.

Так само швидко вони вмирають, вкрай рідко доживаючи до шести-семи місяців. Швидкий характер росту і смерті цих рибок давно привертає генетиків і інших фахівців, що вивчають молекулярні механізми старіння.

  • Науковці постійно вивчають тварин в пошуках вирішення людських проблем. Так, печерні рибки можуть допомогти людям економити час на сні: сліпі тетри Astyanax mexicanus - рибки з печер Мексики і півдня США - сплять всього по дві години на добу, і при цьому можуть жити до 30 років. Вчені вивчають їх, щоб зрозуміти механізми сну в людей, і, можливо, змусити нас висипатися за меншу кількість годин.
  • А за допомогою гризунів вчені хочуть обдурити смерть: Голі землекопи живуть незвично довго для ссавців свого розміру, майже не відчувають болю, стійкі до раку, а також здатні затримувати дихання на 18 хвилин, тож давно привертають увагу вчених, які працюють над загадкою старіння.

новини партнерів

‡агрузка...

17 вересня, 2019 вівторок

17 вересня, 2019 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати