Голодомор був штучним і спрямованим проти українців, - дослідники

Голодомор 1932-1933 років припав не на південні регіони України, як вважає більшість істориків, а на центральні

Такого висновку дійшли українські дослідники Гарвардського університету, використовуючи новітні технології для досліджень України, повідомляє Голос Америки.

Дослідження також підтверджують думку, що штучний голод був направлений саме на українців.

Професор Гарвардського університету Сергій Плохій навіть не уявляв, що може змінити погляд на українську історію, коли 5 років тому започатковував новий проект «МАПА. Цифровий Атлас України».

"Ми не повірили своїм очам, коли зрозуміли, що найбільш суворий голод, найбільша кількість загиблих під час Голоду була на території сучасної Київської, Полтавської, Черкаської областей. Перед тим існувало уявлення, що більшість постраждали на півдні України. Бо південь був традиційний регіон, де через засухи і так далі голоди повторювалися, і це накладалось. Голод 1932-1933 року не накладається на ту саму карту, на яку накладаються інші голоди. Він був штучним", - каже Плохій.

Плохій поставив собі завдання - зробити дослідження історії України цікавим для молоді через сучасні технології.

«Ідея Атласу вийшла з Інституту історії. Коли до нас звернулися з цією ідеєю, тоді виникла думка про те, що атлас – це добре, але, мабуть, не дуже цікаво. Тоді виникла ідея digital, саме цифрового атласу, це те, де ми могли долучитися. Це базована на програмі GIS інтерактивна карта України», - розповідає Плохій.

Так почалося оцифрування історичних карт України. Спільний проект отримав назву «МАПА. Цифровий атлас України». На початку містив лише один розділ – про Голодомор 32-33 років.

Аналіз мап – загибель населення в розрізі національностей – підтвердив: найбільших людських втрат унаслідок Голодомору зазнали саме українці.

«​Етнічна група українців має показники втрат щонайменше вдвічі вищі, ніж усі інші. Спочатку йдуть українці, потім поляки, потім росіяни, німці і євреї. Але українці йдуть набагато вище попереду усіх інших», - каже Наталія Левченко.

За останні 5 років проект «МАПА. Цифровий атлас України» виріс до 6 розділів. Окрім Голодомору, тут також є інтерактивні карти Революції Гідності, Генеалогії Київської Русі, Історичного Поділля в епоху Середньовіччя та Незалежності України.