live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Журналісти і правозахисники засудили російське "інтерв’ю" з політв'язнем Асєєвим

Низка видань і правозахисних організацій зробили заяву щодо неприпустимості "інтерв'ю" із утримуваним терористами "ДНР" у заручниках журналістом Станіславом Асєєвим, яке вийшло на російському державному пропагандистському каналі "Россия 24"

Про це повідомляє "Детектор медіа".

"Ми, журналісти, українські медійні та правозахисні організації, висловлюємо глибоке обурення появою цього матеріалу, який порушує всі можливі етичні стандарти і професійні норми журналістики. У нас є підстави припускати, що заради "зізнання" журналіста Станіслава Асєєва до нього було застосовано заходи фізичного або психологічного впливу. Така неприпустима практика вже була застосована у 2014-2015 роках щодо полонених у так званих "ДНР" та "ЛНР" українських журналістів, коли однією з умов звільнення журналіста з полону було надання подібного інтерв'ю", - йдеться у заяві.

Підписанти наголошують, що утримання заручників, яким є журналіст Станіслав Асєєв, так само, як і примус обмовляти себе, є відвертим і грубим порушенням міжнародного гуманітарного права.

"Такий сюжет є доказом, але водночас і ганебною й цинічною "популяризацією" та нормалізацією таких порушень, що неприпустимо з погляду елементарних законів гуманності. Підготовка й випуск подібних медіасюжетів ані з морального, ані з етичного, ані з правового поглядів несумісні зі статусом та роллю медіа в демократичному суспільстві", - зазначають журналісти і правозахисники.

Підписанти нагадують, що "інтерв'ю" з Асєєвим не можна вважати журналістською працею, оскільки воно не відповідає професійним вимогам.

"У матеріалі відсутні факти як такі: нічого не відомо ані про умови утримання Асєєва, ані про його доступ до можливостей захисту, ані про стан його здоров’я чи наявність реальних доказів "порушення", яке йому інкримінується. Матеріал побудований виключно на особистій думці автора про заручника. З огляду на формат і зміст відео, мета цього матеріалу - не інформування аудиторії, а донесення до загалу повідомлення, вигідного як самопроголошеній "владі" частини Донецької області, так і російській владі (позаяк цей матеріал вийшов в ефірі російського державного телеканалу). Це грубо порушує журналістські стандарти, етику та призводить до розпалення конфлікту. Автор сюжету вдається до відвертих маніпуляцій, приниження та морального знущання із заручника", - пояснюють автори заяви.

Підписанти звернулися до російських і світових профільних організацій, дипломатичних представництв і урядів демократичних країн із закликом рішуче засудити випуск подібних медійних матеріалів та чітко зазначити, що це несумісно зі статусом та роллю медіа в демократичному суспільстві; вжити всіх можливих зусиль, щоб зупинити практику знущання із журналіста Станіслава Асєєва, утримуваного в заручниках, і добитися його негайного звільнення; докласти максимум зусиль для того, щоб уповноважені представники ОБСЄ та Червоного Хреста негайно організували зустріч із Асєєвим у місці утримання та з’ясували факти про умови його перебування, стан здоров’я тощо.

"Ми закликаємо Міжнародну федерацію журналістів, членом якої є Союз журналістів Росії, виступити проти використання засобів масової інформації як інструмента пропаганди та сприяння конфліктам і грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права. Ми також закликаємо Союз журналістів Росії висловити свою позицію щодо появи матеріалів із грубим порушенням стандартів та етики журналістської роботи в ефірах російського телебачення та вжити необхідних заходів для того, щоби подібні матеріали більше не з’являлися в російських ЗМІ. Зі свого боку, ми, журналісти, українські медійні та правозахисні організації, надалі відмовляємося визнавати статус професійних медіа та / або журналістів за суб’єктами, що здійснюють інформаційну діяльність, та їхніми представниками, які припускаються подібних, несумісних із цим статусом, практик", - наголошують автори заяви.

Заяву підписали:

ГО "Детектор медіа"

ГО "Інститут масової інформації"

Донецький інститут інформації

Texty.org.ua

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика

Комісія з журналістської етики

Незалежна медійна рада

Національна спілка журналістів України

Український Кризовий Медіа-Центр

"Заборона", ГО "Крос Медіа"

ГО "Інтерньюз-Україна"

Лабораторія цифрової безпеки

Центр демократії та верховенства права

ГО "Громадське телебачення"

ГО "Інформаційна безпека"

Центр інформації про права людини

Українська Гельсінська спілка з прав людини

  • Нагадаємо, Станіслав Асєєв з червня 2017 року перебуває у заручниках у бойовиків "ДНР". Терористи змусили його "зізнатися" в роботі на українську військову розвідку.

новини партнерів

6 липня, 2020 понеділок

6 липня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати