
Медведчук і Стус: правозахисник розповів, як адвокати у СРСР успішно захищали політичних в'язнів
У СРСР були випадки, коли адвокати домагалися пом'якшення вироку і покращення рішень суду для підзахисних на політичних процесах
Про це у програмі "Про політику" на Еспресо.TV розповів голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров.
У зв'язку із скандалом щодо фільму про участь Віктора Медведчука у процесі на Василем Стусом Захаров розповів про вдалі навіть в умовах СРСР випадки захисту адвокатами політичних в'язнів.
"Виправдувальних вироків не було. Але були інші ситуації коли домагалися пом'якшення вироку і покращення рішень суду для підзахисних. Наприклад, у багатьох справах Софії Калістратової було саме так. Вона брала участь у процесі в Ташкенті у 1968 році захищати сімох активістів, проти яких висунули звинувачення. Адвокати тоді довели суду свою правоту, обвинувачення розвалилося під силою їхніх аргументів", - сказав Захаров.
За його словами, у цій справі суд ухвалив рішення про умовне покарання і про покарання на рік. Оскільки їхні підзахисні вже провели деякий час у СІЗО, то після рішення суду вони вийшли на волю.
Така сама ситуація була в іншому процесі над 10 кримськими татарами. Знову були м'які вироки щодо підзахисних Калістратової і вони вийшли на волю з зали суду. Адвокат тоді заявляла у суді, що дії обвинувачених не підривають радянський лад, а навпаки зміцнює радянську владу. Калістратова пояснювала, що обвинувачені діяли згідно з радянською конституцією, захищаючи права і свободи людей.
- Нагадаємо, що 10 серпня 2018 року актор Геннадій Попенко повідомив у Facebook про те, що із фільму "Стус" вирізали сцену із процесом суду над Василем Стусом, "захисником" якого виступав призначений державою адвокат Віктор Медведчук.
- Згідно з історичними хроніками, на судилищі Медведчук не захищав Стуса, а навпаки визнав його "винним". За буцім-то антирадянську діяльність поета засудили на 10 років примусових робіт і 5 років заслання, звідки він вже живим не повернувся.
- 11 серпня голова уряду Володимир Гройсман у зв'язку з тим, що картина знімається державним коштом, оприлюднив вимогу, аби у фільмі про Стуса все було "чесно, правдиво, повністю і без перекручувань".
- Після звернення Гройсмана знімальна група на чолі з режисером Романом Бровком пообіцяла обов'язково включити до кінострічки сцену суду над поетом, котру перед цим вирізали через персонажа, що зображує тодішнього молодого київського адвоката, а нині впливого політика Віктора Медведчука.
- Згодом адвокат Медведчука оприлюднив заяву з приводу скандалу довкола фільму про Стуса. За його словами, якщо у фільмі про його клієнта "розкажуть брехню", то він може вимагати заборони демонстрації стрічки через суд.



- Актуальне
- Важливе








