live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Накладена Москвою на Мазепу анафема є неканонічною, - Вселенський патріархат


фото: galinfo.com.ua
Анафема (відлучення єретиків або непокаянних грішників від церкви з оголошенням довічного прокляття), накладена Московським патріархатом на українського гетьмана Івана Мазепу, не є канонічною та ніколи не визнавалася Вселенським патріархатом

Про це в інтерв’ю "Главкому" заявив представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архієпископ Тельміський Іов (Геча).

"Не дивлячись на накладення російською церквою на гетьмана Мазепу неканонічної анафеми, представники Вселенського патріархату її не визнавали, адже вона була накладена з політичних мотивів, як засіб політично-ідеологічних репресій і не мала жодних віросповідних, богословських чи канонічних причин", - сказав священник.

Архієпископ Тельміський Іов зазначив, що Мазепу відспівували священники саме Вселенського патріархату.

"В еміграції в м. Бендери Іван Мазепа вільно сповідався у православних священиків Вселенського патріархату. Саме вони напутствували його на смертному одрі і відпустили від гріхів, а потім і відспівували. Його тіло було покладене в православній церкві містечка Варниці, яка перебувала у юрисдикції Вселенського патріархату, а згодом його перепоховали у місті Галац на Дунаї, де в центральному соборі Свято-Георгієвського монастиря місцевий митрополит відслужив заупокійну службу за спочилим гетьманом. Цей митрополит був ієрархом Вселенського патріархату. Отже, можемо говорити, що Іван Мазепа помер як вірний Матері-Церкви, Вселенського патріархату!" - додав архієпископ Тельміський Іов.

Клірик також наголосив, що в конституції Пилипа Орлика йшлося про відновлення в Україні юрисдикції Вселенського патріархату.

"Дуже цікавим і цінним є історичний документ, відомий як перша українська Конституція від 5 квітня 1710 року. Це був своєрідний конституційний пакт між новообраним після смерті Мазепи гетьманом Пилипом Орликом і всім Військом Запорізьким. Так от у першому параграфі цієї першої української Конституції були прописані зобов’язання відновити над Київською митрополією юрисдикцію Вселенського патріархату та звання Київських митрополитів як Екзархів Вселенських патріархів", - додав священник.

За словами архієпископа, у Конституції 1710 року були наступні рядки:

"Теперішній новообраний Гетьман, коли Господь Бог, кріпкий і сильний у брані, пособить… звільнити Вітчизну нашу, Малу Русь, від невільницького ярма московського, має і повинен буде насамперед піклуватися і кріпко стояти, аби жодне іновір'я в Малую Русь, вітчизну нашу, не від кого не було впроваджено… аби єдина віра православна східного сповідання, під послушенством Святішого Апостольського Престолу Константинопольського, навічно утверджена була... А для ще більшої ваги первоначального в Малій Русі престолу митрополичого Київського та для зручнішого справами духовними управління, має той же Ясновельможний Гетьман після визволення Вітчизни від іга московського, справити у столиці Апостольській Константинопольській, Екзаршеську первісну владу, щоб через неї відновились спадковість та послушенство синівське до помянутого Апостольського Константинопольського Престолу, від якого проповіддю Євангельською в вірі святій вселенській просвічена та зміцнена биті удостоїлася".

Священник зазначив, що сучасне прагення отримати Томос про автокефалію є виконанням заповіту тогочасних розбудовників української державності.

"Отже, як бачимо, в Конституції гетьмана Пилипа Орлика і Війська Запорізького першим пунктом, як заповіт для всіх послідуючих українських поколінь, клятвено прописувалось зобов’язання повернути Київську митрополією під юрисдикцію Вселенського патріархату та відновити повноваження Київських митрополитів як Екзархів Вселенських патріархів. Тому немає нічого дивного, що й сучасні Президенти незалежної України вже в наш час намагались і намагаються виконати цей заповіт, ініціювавши відновлення діалогу з Матір’ю-Церквою, Вселенським патріархатом", - підсумував архієпископ Тельміський Іов.

новини партнерів

‡агрузка...

20 жовтня, 2019 неділя

20 жовтня, 2019 неділя

19 жовтня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати