live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Схожий на газ, але зовні - тверде тіло. Вчені створили "кристал Вігнера" з графена

Нещодавно команда вчених Массачусетського технологічного інституту (MIT) здійснила величезний стрибок у галузі фізики конденсованих речовин, створивши так званий "кристал Вігнера" з графену

Про це повідомляє Science Daily.

Вігнеровські кристали спостерігалися і раніше, але це було при вкрай низьких температурах і такі кристали існували дуже недовго. Однак при експериментах з двошаровим графеном (tBLG) фізики з MIT виявили вельми незвичайні властивості отриманого матеріалу.

Він володів надпровідністю і переносив електрон з одного шару на інший. На той момент здатність tBLG "пересувати" впроваджений електрон пояснили діелектричними властивостями. Але колеги співробітників MIT з Університету Іллінойсу вирішили повторити їхній досвід і вивчити матеріал більш детально.

Що це за кристал? Один з авторів роботи Бікаш Падхі в інтерв'ю виданню пояснив:

"Уявіть, що по кімнаті переміщаються люди і кожен з них носить на собі сферу. Всі сфери мають однаковий діаметр. При цьому якщо сфера маленьких розмірів - люди можуть ходити вільно, але чим більше сфера - тим складніше людям буде ходити і вони будуть частіше врізатися одне в одного. А тепер замініть людей на електрони, а сфери - на їх силу відштовхування. Це і буде Вігнеровській кристал. При звичайних умовах електрони майже не взаємодіють одне з одним, а в формі кристала при молекулярній схожості з газом, зовні матеріал схожий на тверде тіло."

Вчені з Університету Іллінойсу вважають, що двошаровий графен - один з варіантів вігнеровского кристала і цього стану вдалося досягти завдяки впровадженню між двома шарами графена більшої кількості електронів. На даний момент вивчення нового матеріалу триває.

Довідка: 

Графе́н — одна з алотропних форм вуглецю, моноатомний шар атомів вуглецю із гексагональною структурою. Графен був відкритий в 2004 Андрієм Геймом та Костянтином Новосьоловим із Манчестерського універстету. За це відкриття Гейм та Новосьолов були нагороджені Нобелівською премією з фізики за 2010.

  • Тим часом Facebook винайшла нову одиницю виміру часу. Щоб творцям візуальних ефектів було зручніше вимірювати тривалість окремих кадрів, розробник Крістофер Хорват запропонував ввести нову одиницю часу у вигляді простого парного числа - "фліки".
  • Німецькі фізики запропонували нову теорію темної матерії. Вона, за припущенням учених, повинна становити 23% Всесвіту, але й досі не виявлена. Фахівці Університету ім. Гутенберга в Майнці запропонували нову теорію, згідно з якою частинки темної матерії насправді набагато легші, ніж передбачалося раніше.

новини партнерів

15 листопада, 2019 п'ятниця

15 листопада, 2019 п'ятниця

14 листопада, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати