live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Справа Седлецької: ГПУ зверталась до оперативників Демчини по допомогу у розслідуванні

Генпрокуратура зверталася до Павла Демчини з дорученням щодо проведення розшукових дій стосовно головної редакторки програми "Схеми" Седлецької та журналістки видання "Новое время" Бердинських

Про це повідомила "Радіо Свобода" з посиланням на свідчення адвокатів журналісток.

Як зазначили захисники, згідно з матеріалами судових справ у їхніх апеляційних скаргах, 22 листопада 2017 року начальник одного з управлінь Генпрокуратури Хребтак звернувся до першого заступника СБУ Демчини із дорученням: зібрати персональну інформацію про журналісток, які, за версією слідства, були на "off-the-record" зустрічі з директором Національного антикорупційного бюро України, після якої в ГПУ відкрили кримінальне провадження.

Відповідь на запит СБУ надали за  11 днів.

"Щодо осіб, чиї голоси зафіксовано на аудіозаписі, то вони, ймовірно, належать директорові Національного антикорупційного бюро України Ситникові Артему Сергійовичу, першому заступникові директора Національного антикорупційного бюро України Углаві Гізо Тристановичу, журналістові видання "Новое время" та телеканалу "Громадське" Бердинських Крістіні Володимирівні, …а також журналістові-розслідувачу, авторові, редактору та ведучій спільного проекту Української служби Радіо Свобода та "UA:Перший" "Схеми: корупція в деталях" Седлецькій Наталії Юріївні…, а також, можливо іншим особам, яких ідентифікувати не видається можливим", – йдеться у документі за підписом заступника начальника головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Дралюка.

"Із цих документів чітко випливає, що ГПУ передоручила СБУ встановити, хто ж був на зустрічі, про яку слідству відомо тільки з плівок, опублікованих в інтернеті, та заяви потерпілої. СБУ дуже швидко відповіла: голоси, ймовірно, належать Седлецькій та Бердинських. Після цього слідчий вирішує допитати обох журналісток. На підставі "ймовірності", а не точно встановленого факту",  - зазначив адвокат Седлецької Анатолій Попов. 
Відтак, за його словами, невідомо, у який спосіб СБУ встановила, що на плівках голоси саме Седлецької та Бердинських. 

"Це, очевидно, вказує на те, що за нею спостереження велося, певним чином. Або з’ясовувалося іншим способом, який ми не можемо зараз встановити, але, найімовірніше, це було зовнішнє спостереження, тому що встановити, де вона живе, можна, тільки вказавши, що "ми її прослідкували до домашньої адреси і знаємо, що вона там проживає", – вважає адвокат.

Відповідь від СБУ датована 4 грудня 2017 року. Невдовзі після цього журналістки Седлецька та Бердинських були допитані як свідки у справі. Іще за 8 місяців Генпрокуратура отримала доступ до даних із мобільних телефонів обох журналісток, що спричинило великий резонанс.

"Із відповіді Служби безпеки України видно, що вони мають здогадки, лише мають припущення щодо того, кому належить голос на плівці. Фактично вони не встановили факту належності цих голосів саме цим двом журналісткам, і в матеріалах справи немає жодних доказів причетності журналісток до цієї розмови", – зазначила адвокат Бердинських Людмила Опришко.

Відтак, за її словами, справу очевидно було сфабриковано.

"Можемо припустити, що це було зроблено з єдиною метою – аби прийти в суд і сказати: у нас є певні документи, які свідчать, що це були саме ці два журналісти, дайте нам доступ до їхніх даних", – наголосила адвокат.

Як зазначили у "Радіо Свобода", на запит їхньої редакції щодо коментаря про залучення оперативників СБУ для слідчих дій у справі журналісток наразі не відповіли, а в Генпрокуратурі повідомили, що "не вбачають підстав" надавати запитувану інформацію.

  • Нагадаємо, 4 вересня стало відомо, що суд надав ГПУ доступ до інформації з телефону головреда "Схем" Седлецької за 17 місяців.
  • Адвокати Седлецької 11 вересня подали апеляційну скаргу на рішення Печерського районного суду Києва від 27 серпня.
  • Седлецька заявила, що генпрокурор Юрій Луценко запросив її на таємну зустріч для пояснення необхідності доступу до інформації з її телефону. У відповідь на пропозицію зустрітися у закритому форматі Седлецька запропонувала Луценку дати відкритий коментар у прямому ефірі.
  • Пізніше Луценко пояснив, чому доступ до телефону журналістки "Схем" довелося отримувати через суд.
  • 18 вересня Апеляційний суд Києва обмежив доступ ГПУ до даних мобільного телефона Седлецької, скасувавши відповідну ухвалу Печерського суду.
  • Своєю чергою ЄСПЛ також заборонив українській владі доступ до даних з телефону головреда "Схем".

новини партнерів

30 березня, 2020 понеділок

30 березня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати