live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Неандертальці ходили прямо та дихали не так, як сучасні люди, - вчені

Антропологи відтворили грудну клітку неандертальця і з'ясували, що вони не ходили згорбленими, а при диханні більше покладалися на діафрагму

Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications.

Міжнародна команда дослідників реконструювала грудну клітку і верхню частину хребта неандертальця, який помер приблизно 60 000 років тому. Це один з найбільш повних неандертальських скелетів, виявлених на сьогоднішній день і відомий як "Мойше". Його знайшли 1983 році в печерах Кебара, що в Ізраїлі.

Отримані дані показують, що всупереч популярним "згорбленим" зображенням ці стародавні люди мали пряму ходу, і в цьому аспекті перевершували прямих предків сучасних людей - кроманьйонців.

"Неандертальці тісно пов'язані з нами складними культурними адаптаціями, такими ж, як у сучасних людей, але їх фізична форма відрізняється від нас важливими аспектами. Розуміння їх будови дозволяє нам краще зрозуміти наш власний еволюційний шлях", - говорить співавтор дослідження Патрісія Крамер, антрополог з  Вашингтонського університету.

Команда зосередила свої дослідження на області тіла, яка включає в себе грудну клітку, хребет і порожнину для серця і легенів. Цей регіон має особливе значення, оскільки він може повідомити нам про дихання і рівновагу даного виду.

"Це була кропітка робота", - каже Алон Бараш, викладач Університету Бар-Ілан в Ізраїлі. "Ми повинні були провести сканування кожного хребця і всіх фрагментів ребер окремо, а потім зібрати їх в 3D".

Грудні клітини: ліворуч-неандертальця, в центрі - сучасної людини, праворуч порівняння грудних клітин.

"Відмінності між "ними" і "нами" кидаються в очі", - запевняє Маркус Бастір з мадридського історичного музею.

Він пояснив, що у неандертальців ребра з боку спини сильно вигнуті, хребет немов би "втоплений" у грудну клітку - набагато глибше, ніж у сучасних людей. Хребетний вигин - там, де хребетний стовп з'єднується з тазом, у неандертальців, навпаки, не настільки яскраво виражений.

"В силу цих анатомічних особливостей наші вимерлі брати були просто змушені триматися прямо", - додає вчений.

До того ж, у неандертальців грудна клітина сильно розширювалася в нижній частині. Ребра при цьому розташовувалися більш горизонтально, ніж у людей. Це свідчить про те, що більш широка грудна клітка вміщувала більше органів - наприклад, легені збільшеної місткості. Отже, неандертальці дихали глибше, споживаючи більше кисню.

Також грудна клітина не розширювалася при вдиху і не стискалася при видиху. Неандертальці вдихали і видихали за рахунок діафрагми. Такі особливості дозволяли ефективніше використовувати м'язи за рахунок вродженої здатності споживати більше кисню. 

 

новини партнерів

21 вересня, 2020 понеділок

21 вересня, 2020 понеділок

20 вересня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати