Заробити на календарі. Мобільні оператори вигадали, як змусити нас платити ще більше

Українські мобільні оператори перевели абонентів на “новий календар”, коли у місяці 28 днів, а не 30 чи 31

Три найбільші мобільні оператори в Україні придумали схему, як заробити на абонентах, не підвищуючи тарифів. Нею вже зацікавилися в Антимонопольному комітеті.

Слідкуйте за календарем

Щоб безпосередньо не підвищувати ціни для абонентів, що завжди неприємно, компанії з великої трійки (Київстар, Vodafone і lifecell) вирішили схитрувати.

Донедавна тарифи кожного з цих мобільних операторів діяли 30 днів, тобто календарний місяць. Абонент здебільшого оплачував послугу на 30 днів та користувався нею протягом цього часу. Після цього знову поповнював мобільний рахунок та все повторювалося.

Втім, мобільні оператори вирішили вдатися до експеременту та перевели абонентів на “новий календар”, коли місяць для обліку в тарифних планах складається лише з 28 днів.

Першопрохідцем став оператор Vodafone, який почав переводити свої тарифні плани на чотиритижневу оплату ще в 2017 році Vodafone.

Влітку цього року до нього приєдналися Київстар та lifecell.

Скільки заробили

Видається, що там ті два дні різниці? Однак за рік набігає на додатковий місяць у році.

Тож мобільні оператори отримали можливість отримувати плату від абонентів не 12, а 13 разів за рік.

За допомогою такої тарифікації оператори мобільного зв'язку стали заробляти значно більше, підрахували в Liga.tech.

Видання проаналізувало фінансові звіти мобільних операторів та з'ясувало, що після введення нового терміна дії тарифу доходи, наприклад, “Київстару” зросли на 14% (якщо порівнювати з попереднім кварталом).

Доходи зросли саме за період липня-вересня, коли запровадили “новий календар”.

Середній чек оператора за це час також виріс на 14,3% - до 57 гривень. Тобто в середньому чек у Київстарі за липень-вересень виріс на 5 грн.

Оператор пояснюють такі суми не новим тарифом, а популярністю послуги  3G і 4G інтернету серед користувачів.

Віце-прем'єр-міністра з питань цифрової економіки Олена Мініч вважає, що основна причина зростання доходу та середнього чека у Київстарі й справді спричинене зростанням частки мобільного інтернету. Але і новий календар міг принести приємний бонус.

За її підрахунками, завдяки чотиритижневим тарифам середній чек міг збільшитися  на 8,6%, але це “в ідеальних умовах вакууму”. Мініч припускає, що реально від цього вдалося заробити на 2-3% більше.

Якщо перерахувати доходи, то 2-3% в реальних грошах - це 92-139 млн грн.

Мобільному оператору lifecell  за третій квартал також вдалося заробити більше. У порівнянні з квітнем-червнем середній чек збільшився на 17,7% і склав 59 грн. У середньому чек збільшився на 4 гривні.

Мініч пов'язує це з “чисткою душ” (тобто видалення абонентів, які не користуються зв'язком) та передачею даних.

Втім орієнтація на 13 місяців могла принести lifecell додаткові 27-41 млн грн.

Дослідити, як впровадження такої системи вплинуло на доходи Vodafone поки не вдалося.

Чи це законно та що буде далі

12 листопада Антимонопольний комітет відкрив справи проти трьох найбільших мобільних операторів “Київстар”, Vodafone і lifecell за підозрою у недобросовісній конкуренції.

Про це повідомила державна уповноважениа АМКУ Марія Процишен.

АМКУ вважає, що перехід операторів на 4-тижневі тарифні плани був безпідставним.

Оператори намагалися пояснити АМКУ, що насправді змінили не абонплату, яка за законом — місяць, а “плату за пакет послуг”.

"Поняття плати за послугу має іншу правову природу, ніж абонентна плата", — пояснювали оператори.

Однак АМКУ такі пояснення не переконали, адже в описах послуг оператори згадували саме "абонентну плату".

“Зважаючи на вищенаведене та спірність питання щодо відповідності принципам добросовісної конкуренції факту встановлення 4 –тижневого розрахункового періоду, а також комунікації окремих операторів щодо його запровадження було прийнято рішення про відкриття справ проти компаній Київстар, Водафон Україна та Лайфселл за ознаками порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції", — йдеться у повідоменні АМКУ.

Тепер мобільні оператори судитимуться з АМКУ, щоб оскаржити рішення. Цілком можливо, що поки триватиме розгляд справи, оператори повернуть абонентів до старого календаря.