Залізорудні комбінати звернулися до Гройсмана через дії "Укрзалізниці"

Одразу три українські залізорудні комбінати звернулись до прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана через дії "Укрзалізниці", яка суттєво зменшила об’єми перевезень їх продукції, натомість збільшила об'єми перевезень продукції підприємств промислової групи "Метінвест", поставивши під загрозу виконання експортерами умов міжнародних контрактів. Це стало відомо з листів, які опинились в розпорядженні espreso.tv

ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат", ПрАТ "Суха балка", ПрАТ "Запорізький залізорудний комбінат" та АТ "Minerfin. A.S." (акціонер підприємства Запорізький залізорудний комбінат") звернулися з офіційними листами до уряду та керівництва УЗ,  в яких закликали терміново втрутитись в ситуацію, що склалася в грудні місяці.

Підприємства заявляють, що "Укрзалізниця" відстоює інтереси компаній групи "Метінвест" та ставить під загрозу виконання міжнародних контрактів інших українськиїх експортерів. Левова доля вантажних вагонів ЦТЛ та перевезень надається групі компаній "Метінвест" і лише незначна частина виділяється іншим виробникам.

Так, в грудні  2018 року холдинг "Метінвест" отримував 848,25 вагонів на добу, "Криворізький залізорудний комбінат" - 17,75, а ПрАТ "Суха балка" - 13,25 вагонів. Ще в листопаді ситуація була не на стільки критичною, хоча кількість наданих вагонів так само була розподілена зі значною перевагою на користь "Метінвесту". В середньому на добу в листопаді  2018 року холдинг "Метінвест" отримав 612,33 вагонів, «Криворізький залізорудний комбінат» - 56,83, а ПрАТ "Суха балка" - 24,53 вагонів. 

 

З 6 грудня не було надано жодного вагону парку "Центру транспортної логістики" для компанії "Суха Балка".

"Кожен місяць ми просліджуємо зменшення виділення вагонів ЦТЛ в нашу адресу і повну зупинку їх надання з 06.12.2018 р. Паралельно цим відзначено збільшення надання вагонів ГЗК групи Метінвест Холдінгу. Ця ситуація посилюється тим, що без попередження з боку ПрАТ "Укрзалізниця", вагони ЦТЛ, які слідували 05 грудня та 06 грудня в адресу ПрАТ "Суха балка", були розвернуті на ГЗК групи "Метінвест Холдінгу", - йдеться у листі компанії.

Такої плачевної ситуації з вантажними перевезеннями, яка склалася зараз, українські виробники не пригадують. Останні три роки тенденція до погіршення умов перевезень все ж помітна, адже якщо раніше обіг вагонів складав 8-9 діб, то нині доходить до 25 діб.

"Через дії "Укрзалізниці" ми не можемо виконати свої зобов’язання перед партнерами. Наприклад, в грудні ми не відвантажили 200 тисяч тонн залізорудної сировини нашим партнерам з Австрії, Чехії та Словаччини. Словацька компанія "U.S. Steel Košice" отримала лише 13 тисяч тонн продукції з замовлених 120 тисяч тонн. Склади забиті, але ми не маємо змоги відгружати продукцію. Кравцов (очільник УЗ – ред.) дав команду віддати всі вагони на Метінвест. Дійшло до того, що ми не в змозі виконувати власні контракти. "Полтавський ГЗК" звернувся з листом до Гройсмана, але поки реації немає і ми не розуміємо, як далі буде розгортатися ситуація", - розповів Дмитро Спатар, заступник голови правління з комерційних питань "Полтавського ГЗК".

"Полтавський ГЗК" заявив на грудень 266 тисяч тонн залізорудних окатків. Для їх перевезень необхідно 3800 напіввагонів. ЦТЛ підтвердила, що може надати 2729 вагонів, але по факту надала лише 4% від погодженої кількості.

Про складнощі, які спричили дії УЗ повідомив і "Запорізький залізорудний комбінат". Тут дефіцит тяги відчувають не вперше. Минулого року підприємство вже було на межі зупинки.

"Через незадовільне забезпечення піввагонами ми були вимушені вивозити нашу продукцію автомобілями на польовий склад. Також звертаю Вашу увагу на те, що ПІІ ПрАТ "ЗЗРК" є містоутворюючим підприємством, на якому працює майже 4600 працівників більшість з яких проживають у місті Дніпрорудне. Тому зупинка нашого підприємства може призвести до негативних соціально-економічних наслідків у регіоні. Крім того, враховуючи те, що наш комбінат є підприємством з іноземними інвестиціями ситуація, що склалася, ставить під загрозу створення сприятливого інвестиційного середовища в Україні", - написав у своєму зверненні до уряду Михайло Короленко, голова правління, генеральний директор "Запорізького залізорудного комбінату".

Свою позицію висловило і словацьке акціонерне товариство «Minerfin. A.S.», яке є мажоритарним акціонером підприємства «Запорізький залізорудний комбінат».

"Недовантаження за 11 місяців 2018 року становить 220 тисяч тонн. Спочатку грудня - 28 тисяч тонн. Це призвело до накопичення товарної залізної руди на наших складах у розмірі більш ніж 350 тисяч тонн та збільшенню втрат на складування. Незважаючи на узгодженні з У3 плани та графіки, починаючи з 16.12.2018 р. і до теперішнього часу нам було надано лише 2 маршрути по 54 вагони ЦТЛ при необхідних 54  на добу. А все це відвантаження на експортні напрямки", - йдеться у заяві Любомира Копчіка, директора АТ "Minerfin. A.s.".

Завод є одним із найбільших вантажовідправників на Придніпровській залізниці. Щорічний вантажообіг складає більше 6,5 млн. тонн, понад 50% продукції поставляється на заводи країн Європейського Союзу. Проте недостатнє забезпечення вагонами парку ЦТЛ призвело до невиконання своїх зобов'язань перед замовниками.

Компанії наголошують, від таких дій УЗ страждають потужні промислові групи, які не мають змоги експортувати свою продукцію. Виробники переймаються недотриманням контрактних зобов'язань перед покупцями їх продукції, відтоком інвесторів та перспективами подальшої співпраці з європейськими компаніями.