Чи варто знімати взуття у домі і чому. Відповідь вчених

Можливо, саме питання "чи просити їх зняти взуття" спадає вам на думку під час візиту гостей. І що кажуть науковці щодо легіонів хвороботворних бактерій, які будуть радісно стрибати з взуття і неминуче заражати ваш будинок?

Еспресо.TV наводить адаптований переклад матеріалу Live Science.

Запобігання бактеріальному вторгненню з ризиком невеликої соціальної незручності здається легкою справою. Але чи дійсно ми повинні турбуватися про бактерії із взуття в наших будинках? Ось що говорить наука.

Почнемо з того, що немає жодного сенсу в цукровому покритті пігулки: середній черевик містить "сотні тисяч бактерій на квадратний дюйм", за словами Джонатана Секстона, мікробіолога і фахівця-дослідника з університету Арізони.

Підошви нашого взуття - це розплідник мікробів, і з кожним нашим кроком ми підбираємо нових "гостей". "Практично скрізь, куди б ви не пішли, ви будете збирати їх" - розповідає Секстон в інтерв'ю Live Science. Він також додав, що, однак, в деяких місцях їх набагато більше - наприклад, у ванній кімнаті.

Але які саме групи бактерій мешкають на нашому взутті і чи становлять вони загрозу для здоров'я? Що ж, попередні дослідження показали, що майже всі черевики в деяких дослідних зразках були покриті фекальними бактеріями, включаючи одну помітну, звану Escherichia coli (E.coli), яку дослідники виявили на 96 відсотках підошов взуття.

Хоча багато видів E.coli нешкідливі для людини, деякі штами можуть викликати сильну діарею, інфекції сечовивідних шляхів і навіть менінгіт. "Не обов'язково на кожній парі взуття, але в переважній більшості ви можете знайти там якийсь тип E.coli", - каже Секстон.

Крім цього всюдисущого мікроба, інші дослідження також виявили золотистий стафілокок, який лежить в основі широкого спектру шкірних інфекцій і, що більш тривожно, інфекцій крові і серця.

В іншому відомому дослідженні, опублікованому в 2014 році в журналі Anaerobe було перевірено 30 домашніх господарств в Г'юстоні, штат Техас, на наявність Clostridium difficile (C. difficile), бактерії з великою тривалістю життя, яка зазвичай викликає проблеми з кишечником, такі як діарея.

Дослідники виявили, що з усіх предметів домашнього вжитку в черевиках було більше C. difficile, ніж навіть в унітазі, що підкреслює силу, з якою брудні підошви могли поширювати мікроби по дому.

Але незважаючи на описану вище "жахливу картину" дослідження насправді не говорить про щось надто серйозне, про що можна турбуватися. Насправді тієї кількості бактерій, яка є на взутті, зазвичай недостатньо для того, щоб звичайна здорова людина сильно захворіла.

"Для здорової людини бактерії на взутті, ймовірно, не являють і мінімального ризику", - каже Кевін Гері, автор дослідження C. difficile 2014 року і професор фармацевтичного коледжу Університету Г'юстона. Зазвичай здоровій людині доводиться вступати в контакт з тисячами мікробів з одного шкідливого бактеріального штаму, щоб дійсно чимось заразитися, додав Секстон.

Інша справа, що більшість з нас не проводять багато часу власне на землі, де живуть взуттєві бактерії. "Вплив викликає отруєння. Тому, якщо ви не будете піддаватися їх впливу, ви не захворієте", - каже Секстон. У деяких випадках шари бактерій, що покривають підлогу, можуть стати "реаерозолізованними" і потрапити в повітря, яким ми дихаємо, наприклад, піднявшись протягом з вікна, пояснив Секстон.

Це може збільшити ризик зараження. "Я б більше турбувався про дитину, яка повзає по підлозі. Для здорової дорослої людини це не дуже велика проблема", - додав вчений.

Інша група людей, яким може знадобитися вжити додаткових заходів обережності, це люди з ослабленим імунітетом, у яких захист від інфекції нижче, ніж зазвичай. "Для людини, яка схильна до ризику інфекції - як правило, якщо вона нещодавно хворіла, увага до гарного домашнього прибирання може бути важливою", - каже Гері. 

Таким чином, якщо ви ризикуєте заразитися інфекцією або у вас маленька дитина, "було б непогано знімати вуличне взуття, коли ви входите в будинок", - додає Гері. "Однак для більшості здорових людей це рішення звички".

Таким чином, взуттєві бактерії не представляють безпосередньої ризику. І варто пам'ятати, що бактерії існують не лише на наших черевиках: вони в повітрі, на нашій шкірі, у волоссі і в наших кишках. Насправді, ми живемо в постійно циркулюючому бактеріальному супі, який неможливо повністю дезінфікувати. І чи захочемо ми, якщо врахуємо, що тисячі цих мікробів дійсно важливі для нас?

"Здорові бактерії в нашому кишечнику, на шкірі і в інших місцях підтримують нас здоровими і захищають від інших бактерій, які можуть викликати у нас хвороби", - сказав Гері. "Я не думаю, що всі цінують, що деякі бактерії також корисні для нас".