live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

РФ вважає умовою збереження транзиту газу відмову України від перемоги в міжнародному суді, - Вітренко

Росія вважає умовою продовження контрактів на транзит газу через Україну відмову української сторони від перемоги в міжнародному арбітражі щодо контрактів із Газпромом

Про це заявив у Facebook директор із розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

"Цього року закінчується контракт на транзит газу між Нафтогазом та Газпромом. Тристоронні (Європейський Союз, Україна, Росія) "консультації" на рівні експертів заплановані на 15 січня, тристоронні "переговори" на політичному рівні - на 21е січня. Обговорення цих переговорів в ЗМІ та навіть на політичному рівні наразі фокусується на питаннях, які фактично ігноруються російською стороною. При цьому не обговорюється питання, яке російська сторона офіційно визначає як передумову реальних переговорів. Про що веде мову "Газпром", які реальні вимоги ставить російська сторона, і чому про це не говорять? Позиція Газпрому є чіткою. Спочатку "відновлення балансу" у стосунках між Нафтогазом та Газпромом, потім реальні переговори по транзиту. Що таке "відновлення балансу інтересів"? Теж все чітко. Газпром офіційно заявляє, що рішення арбітражу порушили цей «баланс у стосунках». Тобто українській стороні потрібно відмовитися від перемоги у арбітражі", - написав Вітренко.

На підтвердження цієї тези чиновник навів слова голови правління Газпрому Олексія Міллера після переговорів у Берліні між Росією, Єврокомісією та Україною.

"Майбутні відносини між Газпромом і Нафтогазом України, а також питання продовження договору про транзит газу після 2019 року залежатимуть головним чином від вирішення спірних питань і відновлення балансу інтересів і симетрії у обов'язках сторін в рамках існуючих контрактів. Для прийняття рішення ми чекаємо на рішення апеляційного суду. Обсяги транзиту газу через Україну після 2019 року сьогодні не обговорювалися. Ці переговори не мають статусу переговорів між компаніями", - сказав голова Газпрому.

Вітренко наголосив, що перемога в міжнародному суді дозволила Україні заощадити $77 млрд за період 2012-2018 років.

"Без перемоги у арбітражі за контрактом на поставку газу та контрактом за транзит на сьогодні ми би мали сплатити Газпрому більше $73 млрд за зобов’язаннями "бери або плати" за 2012-2018 роки і біля $4 млрд за газ, поставлений у 2014-2015 роках. Ми мали б купувати газ у Газпрому за ціною вище, ніж ми купуємо газ з Європи. При цьому в 2019 році з урахуванням "бери або плати" ми мали би сплатити за газ на $11 млрд більше (або в 5,5 разів більше) за отриману транзитну виручку. І ми не могли б вимагати доплати $2,7 млрд за транзит. Ви можете вважати ці вимоги Газпрому абсурдними. Я теж так вважаю. Але це не змінює факт, що цього вимагає Газпром", - пояснив Вітренко.

За словами чиновника, розірвані в міжнародному арбітражі контракти передбачали, що РФ отримувала б на $12 млрд на рік більше за газ, ніж платила би за транзит.

"Росія хоче, щоб плата Україні за транзит була лише відносно невеличкою знижкою від плати за російський газ, який має купувати Україна. Тобто Україна має платити Росії за газ у шість разів більше, ніж Україна отримує за транзит. Гроші мають йти з України в Росію, а не навпаки. Це і є прийнятним "балансом у стосунках" для Росії, який вони хочуть відновити. В цьому для Росії є суть укладених контрактів на 2009-2019 рік: у середньому Росія мала отримувати на $12 млрд в рік більше за газ ніж платити за транзит (без знижок на газ і уступок по "бери або плати", які потрібно окремо просити у Путіна в обмін на суверенітет України). Це майже 10% українського ВВП. Якщо б ми не порушили цей "баланс у стосунках", то зараз би в Україні було б значне падіння ВВП, а не зростання", - підсумував Вітренко.

новини партнерів

‡агрузка...

19 жовтня, 2019 субота

18 жовтня, 2019 п'ятниця

19 жовтня, 2019 субота

18 жовтня, 2019 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати