//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вже "не там": Північний магнітний полюс Землі швидко "тікає" і псує навігацію. Чому

Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) оновило свою Всесвітню магнітну модель (WMM) на рік раніше запланованого терміну

Як пише New Atlas, причиною став занадто швидкий рух північного магнітного полюса від канадської Арктики до Сибіру, ​​що впливає на глобальну навігацію.

З 1831 року, коли Північний геомагнітний полюс було вперше виміряно в канадській Арктиці, він зрушився приблизно на 2,3 тис. кілометрів в сторону Сибіру. З 2000 року його швидкість зросла з 15 км на рік до 55 км на рік.

Учені розходяться в поясненні причин цього явища, однак найбільш популярна версія - турбулентність в рідкому зовнішньому ядрі Землі. Цей гарячий рідкий океан заліза і нікелю в ядрі планети, де рух генерує електричне поле, контролює північний магнітний полюс. При цьому південний магнітний пояс рухається набагато повільніше.

Довідка:

Вважається, що магнітне поле Землі формується саме в ядрі Землі. Ядро складається з твердої кулі заліза, оточеної розплавленим металом. Коли планета обертається, рідкий метал теж рухається, генеруючи електричний струм, який у свою чергу, створює магнітне поле. 

Без останнього планета була б беззахисною перед сонячними вітрами – потоками заряджених частинок, які прямують від Сонця через всю сонячну систему зі швидкістю в мільйони кілометрів на годину. Якби ці частинки вступили у взаємодію з атмосферою Землі, вони поступово знищили б її, лишивши поверхню планети випаленою пустелею на зразок Марса. 

WMM планувалося відновити в кінці 2019 року і випустити як WMM2020, але магнітний полюс рухається занадто швидко. Тому організація прийняла рішення вперше в історії оновити модель раніше встановленого терміну.

За даними NOAA, зараз магнітний полюс рухається в сторони Сибіру зі швидкістю 55 км на рік, віддаляючись від Канади. Дослідники вважають, що канадська частина слабшає, тому полюс поступово зміщується.

То північ вже не "там"?

Північ вже не зовсім там, де була після того, як північний геомагнітний полюс Землі здійснив несподіваний "забіг" по арктичній частині Канади (Канадський Арктичний Архіпелаг).

"Я такий же постійний, як північна зірка", - сказав Юлій Цезар в однойменній п'єсі Шекспіра, і здається очевидним, що північ повинна бути незмінним фактом в нашому житті. Але чи так це?

В якомусь сенсі це так. Північний полюс, який є точкою, що позначає вісь Землі, є постійним в розумних межах. Він може коливатися на кілька дюймів на рік через приливні впливи Сонця, Місяця і планет, але має тенденцію залишатися на місці. Напрямок до Північного полюсу - то, що відомо як істинна північ.

Однак магнітні полюси - це інша справа, і саме до цих полюсів вказують магнітні компаси. Те, що притягує стрілку компаса на північ, - це лінії магнітного поля Землі, які генеруються рідким залізним ядром планети.

Проблема в тому, що це магнітне поле дуже нерівномірно через вплив Сонця, внутрішньої динаміки Землі і нерівномірного характеру земної кори. Саме тому навігаційні карти мають позначення, що вказують, як розрахувати різницю між магнітною північчю і істинною північчю в конкретній області, яка може варіюватися на кілька градусів.

Розташування північного магнітного полюса (біла зірка) на початку 2019 року

В епоху GPS старомодні компаси можуть здатися зайвими, але магнітна навігація все ще необхідна в 21-му столітті. GPS не замінив компас, він просто поліпшив його, і для роботи додатків для смартфонів, військових операцій, управління повітряним рухом та стеження за супутниками необхідний функціонуючий компас.

Насправді кораблі і літаки, якими б складними не були їх навігаційні системи, згідно із законом повинні мати магнітний компас. Це зачіпає навіть такі прості речі, як злітно-посадочні смуги аеропорту. Позначення, які ви бачите в кінці злітно-посадкової смуги при заході на посадку, є абревіатурами її вирівнювання з магнітною  північчю і повинні змінюватися в міру зсуву полюсів.

Оскільки компас так важливий, NCEI і Британська геологічна служба випускають оновлену модель WMM кожні п'ять років. 

 

новини партнерів

‡агрузка...

21 липня, 2019 неділя

21 липня, 2019 неділя

20 липня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати