В Україні триває реформування ринку електроенергії

З 1 січня розпочалася лібералізація роздрібного ринку. Обленерго по суті перестали існувати. Замість них з'явилися нові оператори — одні відповідають за розподіл електроенергії по мережах. Інші - безпосередні постачальники.

В Україні триває реформування ринку електроенергії. На першому етапі, з 1 січня розпочалася лібералізація роздрібного ринку. Основна зміна полягає в тому, що обленерго по суті перестали існувати. Замість них з'явилися нові оператори — одні відповідають за розподіл електроенергії по мережах. Інші, і їх багато - безпосередні постачальники. Вони вже починають конкурувати за клієнтів. Це важливий крок в демонополізації енергетики.

“В цілому я можу сказати, що за цілий місяць у нас з'явилися 302 нових ліцензіата незалежних постачальників електроенергії. Серед яких ми можемо обирати”, - коментує перші результати реформування ринку Олександр Домбровський, в.о. голови парламентського комітету з ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки.

Нинішня реформа ринку електричної енергії, можливо, наймасштабніша в історії української незалежності.

“Створені нові суб'єкти роздрібного ринку електричної енергії. Обленерго вже немає, це передумови для розвитку конкуренції. І цей крок самий головний на шляху до демонополізації роздрібного ринку”, - вважає Член НКРЕКП Олена Антонова.

Перший місяць роботи роздрібного ринку, крім здобутків, виявив і певні проблеми. Серед них — накопичення заборгованості за поставлену електроенергію, збереження перехресного субсидіювання. Реформа також передбачає чимало змін у роботі ДП “УКРЕНЕРГО” - компанія має корпоратизуватися та сертифікуватися, розробити чимало програмного забезпечення тощо.

“На жаль на сьогоднішній день не всі технічні питання вирішені, зокрема компанія ще не сертифікована, її треба сертитфікувати. Її треба корпоратизувати. Я думаю, той час який є компанія повинна використати, щоб швидко надолужити якщо є відставання, то його надолужити”, - говорить Президент першої енергетичної асоціації України Василь Котко.

З 1 липня набуває чинності Закон "Про ринок електричної енергії". Тоді розпочнеться другий етап реформи енергосектору. Запрацює ринок двосторонніх договорів. Тоді споживачі зможуть обирати постачальника, який запропонує кращу ціну і якість послуг.