live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Глава УГКЦ пояснив, чому греко-католики хочуть молитися у Святій Софії


фото: toursdekiev.com.ua
Коли Українська греко-католицька церква говорить про собор Святої Софії, то йдеться про "певні християнські цінності, християнське коріння європейської української цивілізації", а не про нерухомість чи "нові місця для богослужіння"

Про це заявив верховний архієпископ Києво-Галицький, митрополит Київський та предстоятель УГКЦ Святослав (Шевчук) в інтерв’ю для одного з телевізйіних каналів, передає Еспресо.TV.

"Якщо йдеться про дискусію довкола Софійського собору та про можливість звершувати богослужіння різним церквам, скажу щиро, ця дискусія мені дуже не подобається. Адже вона набула нецерковного характеру", - наголосив архієпископ.

За словами духовного лідера греко-католиків, собор Святої Софії є спільним майданчиком для українських християн, де всі спадкоємці можуть зустрічатися, бути присутніми. 

"Якщо ми говоримо про цінності чи християнське коріння, то хочемо звернути увагу, що Свята Софія - це не лише храм, а певна цивілізаційна матриця Київського християнства, це божественна мудрість. Тому можна посідати Софійський собор, та не мати Софії Київської", - зауважив Святослав.

Читайте також: Святослав Шевчук: Київське християнство, спадкоємицями якого є Греко-католицька церква і Православна церква України, ще свого слова до кінця не сказало

За його словами, питання християнському корінню європейського й українського цивілізаційного простору наразі загрожує дві небезпеки.

" ...З одного боку, ми бачимо, що привласнити собі такого типу коріння хоче ідеологема “руского міра”, яка по-своєму інтерпретує зміст християнських засад у сучасному державному, культурному чи цивілізаційному просторі. З іншого боку, певні уявлення про європейськість (які, на жаль, вже поширені в Україні) полягають у відмові від християнського фундаменту та цінностей… На моє глибоке переконання, і те, і те - хибні твердження. І от коли ми говоримо про святософійські цінності, то маємо на увазі фундамент, засаду нашого церковного, громадського буття. Це нам потрібно оживлювати, відкривати і втілювати в життя. На жаль, часто лунає така думка: хто посідає Софію, той посідає Україну - тут ідеться про посідання Софійського собору. Я думаю, що це дуже небезпечна теза", - пояснив свою точку зору очільник греко-католиків.

Читайте також: Хосе Казанова: Українську демократію врятує релігійний плюралізм

УГКЦ хотіла показати, що вона теж є спадкоємицею цієї традиції. Софійський собор важливий і для греко-католиків, додав він.

Це було вагомою підставою, чому УГКЦ склала прохання 7 квітня в соборі здійснити літургію.

Глава УГКЦ зазначив, що прагнення молитися в Софійському соборі - це прагнення мати доступ до своїх джерел:

"Ми просили про можливість там побувати. На жаль, органи державної влади можуть іноді приймати рішення, яких ми вповні не розуміємо. Наше прагнення було вмотивованим. Проте ми поважаємо позицію нашої держави та православних братів. Сподіваємося, що в усіх наших міркуваннях, спілкуванні на перше місце буде виходити те, що нас єднає, а не роз’єднує. Міжцерковні відносини повинні пережити докорінне переродження, трансформацію... Ми повинні бачити одне одного не як конкурента, а як співбрата".

  • Нагадаємо, на початку березня одна з інформагенцій оприлюднила копію листа Святослава до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням дозволити УГКЦ проведення богослужінь у соборі з періодичністю тричі на рік - з нагоди християнських свят 7 квітня, 16 червня та 21 вересня.
  • Своєю чергою Священний синод ПЦУ, а перед цим почесний патріарх Київський Філарет виступили проти богослужінь греко-католиків у Софії.
  • 7 березня 2019 року під час тристоронньої зустрічі в Адміністрації президента за участі глави Української греко-католицької церкви Святослава (Шевчука), предстоятеля Православної церкви України Епіфанія (Думенка) та президента України Петра Порошенка стало відомо, що розташований в українській столиці Софійський собор найближчим часом буде недоступний для богослужінь жодної із церков, оскільки у ньому розпочинаються реставраційні роботи.
  • Водночас в перспективі УГКЦ припускає духовне єднання із Православною церквою України.

новини партнерів

5 квітня, 2020 неділя

5 квітня, 2020 неділя

4 квітня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати