live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вчені переконані, що гравітація впливає на те, як люди ухвалюють рішення

Важливо ухвалювати правильні рішення в середовищі високого тиску

Про це сказав канадський астронавт Кріс Хедфілд, повернувшись на Землю з Міжнародної космічної станції, пише Newsweek, передає УНІАН.

"Найчастіше у вас є лише одна спроба зробити критично важливі речі. І наслідком може бути або життя, або смерть", - сказав він.

"Людство готується до нової космічної ери. Пілотовані місії на Марс тепер вже не здаються такими далекими мріями. А комерційні компанії можуть дати шанс відвідати інші планети навіть не професійним астронавтам. Тому розуміння того, як гравітація впливає на те, як люди ухвалюють рішення, ніколи ще не було таким важливим", - заявив психолог з Королівського університету Холловей у Лондоні Раффаелла Ферре.

За його словами, всі живі організми на Землі еволюціонували під постійною дією гравітаційного поля. Земне тяжіння присутнє скрізь як тло видимого для нас світу. Ми не можемо його побачити, відчути на запах чи дотик. Разом з тим, воно відіграє фундаментальну роль у поведінці й когнітивних здібностях людей. Центральна нервова система не має "спеціальних" сенсорів для гравітації. Замість цього невидима фізична сила оцінюється через інтеграцію кількох сенсорних сигналів у рамках процесу під назвою "гравіцепція". Він поєднує сигнали від очей, вестибулярного апарату й інформацію від суглобів і м’язів.

Складні органи в середньому вусі особливо важливі у цьому процесі. Під дією земного тяжіння, коли наша голова розміщена вертикально, невеличкі камінчики – вестибулярні отоліти – ідеально збалансовані у в’язкій рідині. Коли ми рухаємо головою, дивлячись, наприклад, вгору, гравітація змушує рідину рухатися. І це провокує сигнали, які інформують мозок, що наша голова вже не у вертикальному положенні.

За інформацією вчених, тривале перебування у невагомості під час космічних місій призводить до кількох структурних і функціональних змін у людському тілі. В той час, як вплив нульової гравітації на фізичні функції досліджувалися і раніше, вплив на процес прийняття рішень досі лишається нез’ясованим.  Зважаючи на технічні обмеження і прогнозовану затримку в системах зв’язку між Землею і Марсом, дуже важливо точно знати, як рішучість людей зміниться в умовах неземної гравітації. Загалом, людська поведінка – це постійний компроміс між використанням звичних, але не завжди оптимальних виборів і відкриттям нових і потенційно вигідних альтернатив.

Ферре пише, що разом з колегами намагалася з’ясувати, як гравітація впливає на людський вибір між рутинним сценарієм і новою поведінкою. Під час експерименту добровольців просили називати ряд чисел у максимально випадковому порядку. Кожен раз коли звучав спеціальний звук, їм потрібно було назвати довільне число від 1 до 9. Важливо те, що часу на роздуми не було. Тож таким чином мозок був змушений відкинути рутинні реакції й генерувати нові відповіді, що можна розцінювати як адаптаційну поведінку. Але як цей процес змінюється під дією гравітації? Вчені вирішили перевірити, як вони відчувають силу тяжіння, змінивши положення тіла учасників експерименту. Власне, їх попросили лягти.

Результат показав, що лежачи людям було важко називати випадкові цифри. А це, у свою чергу, вказує на те, що люди менш схильні генерувати нову поведінку, коли гравітація діє на них незвичним чином або не діє взагалі.
 

Все по темі

новини партнерів

14 серпня, 2020 п'ятниця

14 серпня, 2020 п'ятниця

13 серпня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати