Контроль виборців, технічні члени ДВК і перерахунок на користь "кандидата-однофамільця": КВУ про виявлені порушення

Комітет виборців України виявив використання кандидатами в президенти України технічних представників у дільнічних виборчих комісіях, пам'ятки з інструкціями щодо роботи таких членів ДВК та навіть інструкції з перерахунку голосів на користь одного з кандидатів

Про це повідомив на брифінгу голова КВУ Олексій Кошель, передає Еспресо.TV.

"Наші звіти показують, що на сьогодні у середньому в окружній виборчій комісії є 37 кандидатів, 37 членів комісії, при чому офіційна кількість кандидатів залишається 39. Іншими словами, це кандидати на пост президента України, які проводять нульову компанію. Тобто, у регіонах наші спостерігачі не побачили ні агітації, ні зустрічі з виборцями, ні інших елементів виборчої кампанії, але вони активно продавали свої квоти і делегували технічних членів до виборчих комісій різних рівнів. У нас є підстави говорити про те, що велика кількість технічних членів комісій може бути у дільничних виборчих комісіях. Ми маємо підстави говорити, що існує ризик того, що низка дільничних виборчих комісій може контролюватись технічними членами, які працюють в інтересах фаворитів виборчих кампаній", - сказав Кошель.

За словами голови КВУ, одним із кандидатів, який делегує технічних представників, є Микола Габер.

"Досить активно подав своїх членів до виборчих комісій кандидат Габер. Зараз у понад 90% дільничних виборчих комісій працюють представники цього кандидата. При тому що у своєму фінансовому звіті він вказав нульові витрати на виборах. Але при цьому активно делегує своїх представників до комісій", - сказав Кошель.

Крім того, голова КВУ розповів про інструкції щодо порушень на виборах для надання переваги певним кандидатам.

"Зараз активно штаби кандидатів на пост президента України надсилають своїм членам дільничних виборчих комісій так звані пам'ятки щодо дій члена ДВК. Це внутрішній документ, який готується централізовано, але з урахуванням специфіки регіону ми розуміємо, що кінцевий варіант готують обласні штаби. В цих пам'ятках ми бачимо дивні словосполучення. Наприклад, вказується, що існує "старший член виборчої комісії". Іншими словами, це член виборчої комісії, який контролює роботу технічних членів ДВК. Ми отримали 3 таких пам'ятки від спостерігачів від різних кандидатів і не маємо підстав сумніватися, що вони ідентичні. Багато членів комісій не користуються смартфонами і мають роздруковані пам'ятки, які часто забувають і які спостерігачі чи наші активісти можуть сфотографувати. В одній із пам'яток знаходимо дослівно: "В кожній ДВК є два НАШИХ члени комісії". Це є пряме підтвердження того, що один із кандидатів використовує роботу технічних членів комісій", - розповів Кошель.

Також голова КВУ розповів про намагання контролювати голосування за місцем проживання осіб, які не можуть самостійно пересуватися.

"Нас насторожує ще одна пам'ятка, в якій вказується кілька тез, що можуть свідчити про намір команд порушувати чинне законодавство. Наприклад, розділ "Контроль голосування, виїзна скринька для голосування, робота з категорією "нездатні самостійно пересуватися". Дослівно: "У процесі підготовки та ведення суботнього засідання необхідно поставити на голосування питання порядку денного виїзду на голосування за місцем мешкання НАШИХ ТРЬОХ ЧЛЕНІВ ДВК". На сьогодні в Україні до таких списків включено 900 тис. таких виборців, тому контроль за голосуванням по місцю проживання осіб, яким складно пересуватись, є дуже важливий компонент виборчої кампанії, який може принести сотні тисяч голосів, якщо подібна робота може бути проведена централізовано.

За словами Кошеля, люди старшого віку під час голосування за місцем мешкання можуть спитати в представників ДВК поради щодо вибору кандидата, тому присутність представників лише одного кандидата може призвести до значних порушень.

Голова КВУ також розповів про інструкцію в таких пам'ятках щодо перерахування голосів за одного з кандидатів на користь іншого - його однофамільця. Кошель зацитував вказану в пам'ятці інструкцію та додав, що в пам'ятці також згадані інструкції з ідентифікації виборців.

"Під час підрахунків голосів голова повинен призначити НАШОГО члена ДВК на підрахунок наприкінці голосування, коли кожен бюлетень підіймається і йде до стопки - йдеться про контрольоване голосування". Під час підрахунка голосів відповідальний за контроль стопки - йдеться про 2 кандидатів-однофамільців - мав би бюлетені з прізвищем однофамільця, який має менший рейтинг, намагатися переставити в стопку однофамільця, який має більший рейтинг. Також нас непокоїть ще один пункт, де вказано "член ДВК, який згідно списку ідентифікує виборців". Тобто йдеться про контроль за результатами волевиявлення", - додав Кошель.