live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Епіфаній: "Повернення до УПЦ КП та спроба змінити статут ПЦУ - це небезпека втрати Томосу"

Очільник ПЦУ митрополит Епіфаній стверджує, що зі свого боку робить все можливе, щоби з почесним патріархом Філаретом у них були приязні стосунки, і додає, що зараз говорити про зміну статуту ПЦУ недоречно

Про це він розповів в інтерв'ю LB.ua.

"Справді, лунають думки про те, що буде скликаний собор для зміни статуту, але це не відповідає дійсності, оскільки право скликати собор мають предстоятель, Священний синод чи Архиєрейський собор. Змінити статут має право тільки Помісний собор. А щоб його скликати, потрібно пройти через певну процедуру. Механізм наступний: предстоятель надає пропозиції Священному синоду, якщо Синод підтримує, то далі вже Архиєрейський собор розглядає і виносить певні готові питання на розгляд Помісного. Тому зараз говорити про зміну Статуту недоречно. Чому? Ми отримали Томос, прийняли на об’єднавчому соборі статут, яким зараз і керуємося, який юридично посвідчений також державою. Очевидно, що з плином життя, в майбутньому до статуту будуть вноситися певні зміни, більш докладно описуватимуться якісь речі - ті, що наразі не до кінця описані - про життя парафій, монастирів, єпархій. Речі, що не суперечать загалом тому, що прописано в Томосі, і не передбачають якихось кардинальних змін", - пояснив Епіфаній.

За словами митрополита, зміни, які суперечать Томосу, наприклад, ротування членів Синоду, повернення Київського Патріархату - небезпечні, бо "можемо втратити нашу церковну незалежність, яка чітко прописана в документі, який має назву "Томос".

Читайте також10 цікавих фактів про Філарета  

Керівник ПЦУ наголошує. що зараз немає нагальної потреби у Помісному соборі. Щороку має скликатися Архиєрейський собор, а Помісний собор буде скликаний лише за нагальної потреби.

"Ми не відмовляємося від проведення Помісних соборів. Вони регулярно будуть проходити у майбутньому, оскільки це потрібно для життя Помісної православної церкви. Але на даний час ми не бачимо такої потреби. Юридичних механізмів проведення Помісного собору без згоди предстоятеля, поза Священним синодом та Архієрейським Собором, не існує. Інакше це означатиме розкол", - зазначив митрополит.

Окрім того, зазначив Епіфаній, зміни статуту ПЦУ поставить під питання Томос про автокефалію українського православ'я і є вигідним лише Москві.

"Юридично ми знаходимось в єдиній Православній церкві й повинні керуватися тим статутом, який був прийнятий на Об’єднавчому соборі, який підтверджений Томосом, який юридично оформлений наказом Міністерства культури. Томос і статут нерозривно пов’язані між собою. Якщо до статуту будуть внесені зміни, які суперечать нормам Томосу, він може бути зупинений чи відкликаний. Оце є небезпека! Це шлях в нікуди й повернення в ізоляцію. Більше того, якщо раніше протистояння було з Московським патріархатом, а на Вселенського патріарха ми сподівалися, зверталися до нього про допомогу, апелювали щодо визнання недійсними московських заборон - то вставши на шлях повернення до минулого ми отримаємо суперечність зі Вселенським патріархатом. Тоді буде розділення в самій Церкві, бо я переконаний, що усі не бажатимуть руйнувати те, що такими зусиллями збудоване. Буде протистояння, ізоляція, буде розчарування і пригнічення в суспільстві. Все це матиме згубні наслідки для Церкви і для України, як ми це бачили в минулому в нашій історії, коли відбувалися розділення. Це треба передбачати і не допустити. Спілкуючись з архієреями, я бачу одностайність в тому, що ми йдемо шляхом, який веде нас до розвитку. Якщо говорити про повернення, ніхто з цим не погоджується", - наголосив глава українського православ'я.

Перед цим почесний патріах Філарет, колишній керівник вже не існуючої УПЦ КП, яка реорганізувалася у Православну церкву України відкрито виступив за відновлення Київського патріархату. За його словами, УПЦ КП нібито досі "не ліквідований".

  • Нагадаємо, митрополит Епіфаній буде завтра, 12 травня, на Еспресо.TV в програмі "Княжицький" . Початок ефіру - о 10:10 та 22:00.

новини партнерів

15 грудня, 2019 неділя

15 грудня, 2019 неділя

14 грудня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати