Американський сенатор: Фірташ заробив сотні мільйонів, чекаючи екстрадиції до США

Американський сенатор-республіканець Роджер Уікер розповів, що український олігарх Дмитро Фірташ заробив "сотні мільйонів незаконних доходів" на газових угодах, очiкуючи екстрадиції до США

Про це йдеться у листі на ім'я колишнього генпрокурора США Джеффа Сешнса від 11 квітня 2018 року, опублікованому NBC News.

Уікер зазначив, що незважаючи на арешт, Фірташ продовжує займатися корупцією в Україні. За його підрахунками, олігарх міг заробити на цьому після свого арешту близько 1,5 мільярда доларів.

"Ця корупція підриває зусилля українських реформ, які Сполучені Штати рішуче підтримують", - стверджував сенатор.

Зазначається, що видання отримало копію цього листа у відповідь на запит у рамках закону США про відкритість інформації.

У листі Уікера також стверджується, що до 2014 року Фірташ діяв як "прямий агент Кремля", беручи участь у схемі, що дозволяє "заробляти" на постачання природного газу між російським "Газпромом" і Україною.

Виходячи з судових документів і телеграм Держдепартаменту, які також є у розпорядженні NBC News, Фірташ брав участь у цій схемі принаймні з 2005 по 2010 рік.

"Шляхом маніпулювання цінами на природний газ, Кремль використовував "Росукренерго" у якості інструменту для збереження залежності Києва від Москви", - зазначається у листі Уікера.

Згідно з судовими документами, "Росукренерго" була фірмою, створеною Фірташем і Газпромом, контрольний пакет акцій якої належить російському уряду.

Водночас прес-секретар і адвокати Фірташа, Ленні Девіс і Ден Уебб заявили, що звинувачення у листі Уікера були "категорично і однозначно хибними".

"Немає ніяких фактів, щоб підтвердити їх", - сказав Девіс.

Зазначається, що Девіс, колишній помічник Білла Клінтона, який також є представником колишнього адвоката Трампа Майкла Коена, погрожував NBC News судовим позовом за дезінформацію, якщо зміст листа Уікер буде опубліковано.

"Схоже, що сенатор Уікер написав лист, грунтуючись на дезінформації, - сказав Девіс, - можливо, використовуючи мову, подібну до тієї, яка використовується упередженим топ-менеджером великої української державної компанії, яка може бути зацікавлена в створенні вертикально інтегрованої монополії в газовому бізнесі".