Вимоги протестувальників у Грузії: відставка очільника МВС, звільнення затриманих, дострокові вибори

Поряд з будівлею парламенту Грузії в середмісті Тбілісі ввечері у суботу, 22 червня 2019 року, відбулася чергова, третя за рахунком протестна акція - до мітингу долучилися опозиційні партії, представники різних правозахисних та громадських організацій, а також пересічні громадяни

Подробиці розповідає Грузія online.

Насамперед учасники зібрання озвучили вимогу щодо відставки міністра внутрішніх справ Грузії Георгія Гахарії. Протестувальники вважають, що він має понести політичну відповідальність за непропорційне застосування сили по відношенню до демонстрантів і журналістів під час силової акції 20 червня. Окрім того, повинні бути встановлені конкретні поліцейські і співробітники спецназу, що перевищили повноваження.

Лунала й вимога про призначення дострокових парламентських виборів, зміні виборчого законодавства країни і скасування мажоритарної системи.

Також учасники протесту висунули вимогу негайно звільнити демонстрантів, затриманих в ніч на п'ятницю. Юристи різних НУО, виступаючі на мітингу, наголосили, що судові процеси над затриманими проходили "за конвеєрним принципом" - без розгляду доказів та з порушенням права на захист. Більшості із затриманих присудили адміністративний арешт тривалістю до 15 діб.

У відповідь МВС Грузії розповсюдило заяву, в якій закликало присутніх перед парламентом учасників акції, політичні партії і їх прихильників не виходити за межі свободи слова, встановлені законом.

Також в заяві наголошується, що з 305 затриманих демонстрантів до адміністративного ув'язнення засудили 121 людини, а щодо інших було встановлено адміністративний штраф або словесне зауваження.

Довідка

Масштабні акції протесту в Тбілісі викликані прибуттям до Грузії російської делегації на чолі з депутатом Держдуми РФ, членом партії КПРФ Сергієм Гавриловим, який публічно підтримує окупацію грузинських регіонів Абхазії і Південної Осетії.

Делегація приїхала на 26-ю генеральну сесію Міжпарламентської асамблеї православ'я (МАП), перше засідання якої проходило в стінах парламенту. Гаврилов, який є президентом МАП, 20 червня відкрив засідання, сидячи в кріслі спікера парламенту Грузії, і звернувся до учасників - делегатів з 25 країн, російською мовою. Це викликало протест як найбільших опозиційних партій Грузії, так і тисяч громадян, які підтримують прозахідний курс країни.

Після першої акції, що завершилася затриманням 305 демонстрантів та ушпиталенням понад 200 осіб, які постраждали під час розгону, влада погодилася виконати одну з вимог протестуючих. Вдень 21 червня правляча партія "Грузинська мрія" оголосила про відставку голови парламенту Іраклія Кобахідзе. Слідом за ним від депутатського мандату відмовився представник "Грузинської мрії" Закарія Куцнашвілі, який відповідав за організацію сесії Генасамблеї МАП.