Недовіра до вакцин притаманна пострадянським країнам, - дослідження

79% людей у світі погоджуються з твердженням, що вакцини безпечні, тоді як в Україні цей показник лише 29%

Про це свідчать результати нещодавнього дослідження Wellcome Global Monitor, передає прес-служба МОЗ.

Опитування показує, що така недовіра характерна для пострадянських країн - низький рівень довіри до вакцинації також характерний для Білорусі та Росії. 

Результати дослідження також показують: у світі вакцини вважають ефективними 84% людей, в той час в Україні - 50%. В опитуванні взяли участь більше ніж 140 тисяч людей з більш ніж 140 країн світу. 

Це дослідження показує загальний тренд - дуже низький рівень довіри до вакцинації в пострадянських країнах. Радянська система, яка нехтувала інтересами людини, сприяла недовірі до держави, зокрема і до системи охорони здоров'я. Саме тому МОЗ України трансформує цю систему на прозору та ефективну, в центрі якої пацієнт, його потреби та довірчі відносини між пацієнтом та лікарем.

В Україні рівень охоплення щепленнями дітей до року залишається низьким: 71% вакцинація від поліомієліту, 69,3% - від дифтерії та правця, 67 % - від Гепатиту В (дані за 2018 рік). 

Недовіра українців до вакцинації - результат десятиліть дезінформації з боку представників антивакцинаторських рухів. 

Фейкові новини та антивакцинальна пропаганда разом з дефіцитом вакцин у минулі роки підірвали довіру до програм імунізації. Внаслідок цього з’явилась велика група людей, які з різних причин не отримали необхідні щеплення, що створює високі ризики виникнення спалахів небезпечних інфекційних хвороб та є загрозою національній безпеці країни. 

Відмова від вакцинації має небезпечні наслідки. Наразі в Україні триває спалах кору. З початку року на кір в Україні захворіли понад 57 тисяч людей, а від ускладнень померли 18 людей. 

Загрозливою є ситуація з дифтерією (з’являються поодинокі випадки і високим є ризик виникнення спалаху). 

МОЗ України закликає перевірити наявність проведеної вакцинації в дітей та ревакцинації у дорослих і, в разі потреби, якомога швидше отримати щеплення. 

Щеплення можна зробити безоплатно і дітям, і дорослим. Для цього необхідно спочатку звернутися до свого сімейного лікаря. 

Наразі вперше за останні роки Україна повністю забезпечена необхідними вакцинами. Вакцинація за Календарем профілактичних щеплень захищає від 10 смертельно небезпечних хвороб.