live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Ізабелла Хруслінська: Нобелівська лауреатка Ольга Токарчук солідарна з українцями в Польщі

Ізабелла Хруслінська
Ольга Токарчук - польська письменниця, есеїстка, автор сценаріїв, поетеса, психологиня. Письменниця народилася в місті Сулехуві на заході Польщі в родині вихідців з України

10 жовтня поточного року, Шведська королівська академія наук нагородила Ольгу Токарчук Нобелівською премією з літератури за 2018 рік. Її назвали провідною польською романісткою свого покоління. Премію присудили за "описову уяву, що з енциклопедичною пристрастю показує перетин меж як форми життя". Про реакцію польської інтелектуальної спільноти на присудження премії Токарчук Еспресо розповіла польська журналістка Ізабелла Хруслинська.

У Польщі є дві реакції  на Нобелівську премію для Ольги Токарчук. Домінують дві думки: перша- за її літературний талант, зокрема книжка “Якубові книги” ; друга - за її громадські дуже чіткі ліберальні погляди. До речі, вона переконувала поляків напередодні парламентських виборів, голосувати за демократичну Польщу. У Польщі про Олю Токарчук говорять, що вона не боїться говорити про свої погляди. А це в світі і Польщі дуже важливо. Я бачила в українських ЗМІ наголос на те, що вона українка, хоч це і прекрасно, однак Ольга Токарчук не є українкою. У неї українсько-польське коріння. Натомість, думаю, ці коріння дають їй додаткову важливість на питання толерантності. Вона реагує дуже різко на всі прояви національної ненависті, расизму тощо.

Ольга Токарчук має дуже гарні відносини з Оксаною Забужко. Крім цього, обидві письменниці часто виступають разом, а об’єднує їх спільний погляд на світ: Оксана Забужко запрошувала Ольгу Токарчук минулого року на Книжковий арсенал, де у них  відбулася дуже цікава розмова. У травні цього року обидві письменниці прийняли запрошення польських активістів і Об’єднання українців Польщі з Перемишля й мали неймовірно цікавий вечір у Народному домі. Це важливо для української аудиторії, бо присутність Ольги Токарчук і її потужний меседж, який пролунав під час вечору – це вираз солідарності з українцями Польщі, які перебувають у дуже складній ситуації з часу виборів 2015 року. Нагадаємо, атаки на релігійну ходу в червні 2016 року польських націоналістів. Додамо, що Ольга Токарчук є задекларованою феміністкою. Ось що сама авторка каже про своє ставлення до “європейськості”: “ Це ідеї демократії, прав людини, емансипації жінок, опіки в суспільстві над найслабшими, визначна роль культури, толерантність та відкритість до інших”. Я думаю, що звісно не безпосередньо , але творчість Ольги Токарчук сильно віддзеркалює ці погляди та підхід до світу. Додамо, що політики з партії “Право і справедливість”, а також особисто Міністр культури, не задоволені тим, що премію отримала Токарчук. Вони останні 4 роки намагалися заперечувати її статус однієї з найкращих письменниць світу, а також атакували її через громадянську позицію, ліберальні та опозиційні погляди. Польське суспільство настільки поляризовано, що навіть найбільш важлива для світу літературна премія Нобеля викликає палкі дискусії. Я їй дякую особисто не тільки за її книжки, але і за чітку позицію та оцінки. А також за зацікавленість ситуацією в Україні та польсько-українських відносинах”, - 

Нагадаємо: Ольга Токарчук нагороджена численними преміями, зокрема премією Польського товариства книговидавців, премією фундації ім. Костельських, "Паспортом" журналу "Політика", а також кількома номінаціями до літературної премії "Ніке". Чотирикратна лауреатка "Читачів Ніке", 2008 року вперше нагороджена цією премією рішенням журі. 2018 року Ольга Токарчук отримала міжнародну Букерівську премію за роман "Бігуни".

новини партнерів

20 лютого, 2020 четвер

20 лютого, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати