
Ізабелла Хруслінська: Нобелівська лауреатка Ольга Токарчук солідарна з українцями в Польщі
Ольга Токарчук - польська письменниця, есеїстка, автор сценаріїв, поетеса, психологиня. Письменниця народилася в місті Сулехуві на заході Польщі в родині вихідців з України
10 жовтня поточного року, Шведська королівська академія наук нагородила Ольгу Токарчук Нобелівською премією з літератури за 2018 рік. Її назвали провідною польською романісткою свого покоління. Премію присудили за "описову уяву, що з енциклопедичною пристрастю показує перетин меж як форми життя". Про реакцію польської інтелектуальної спільноти на присудження премії Токарчук Еспресо розповіла польська журналістка Ізабелла Хруслинська.
У Польщі є дві реакції на Нобелівську премію для Ольги Токарчук. Домінують дві думки: перша- за її літературний талант, зокрема книжка “Якубові книги” ; друга - за її громадські дуже чіткі ліберальні погляди. До речі, вона переконувала поляків напередодні парламентських виборів, голосувати за демократичну Польщу. У Польщі про Олю Токарчук говорять, що вона не боїться говорити про свої погляди. А це в світі і Польщі дуже важливо. Я бачила в українських ЗМІ наголос на те, що вона українка, хоч це і прекрасно, однак Ольга Токарчук не є українкою. У неї українсько-польське коріння. Натомість, думаю, ці коріння дають їй додаткову важливість на питання толерантності. Вона реагує дуже різко на всі прояви національної ненависті, расизму тощо.
Ольга Токарчук має дуже гарні відносини з Оксаною Забужко. Крім цього, обидві письменниці часто виступають разом, а об’єднує їх спільний погляд на світ: Оксана Забужко запрошувала Ольгу Токарчук минулого року на Книжковий арсенал, де у них відбулася дуже цікава розмова. У травні цього року обидві письменниці прийняли запрошення польських активістів і Об’єднання українців Польщі з Перемишля й мали неймовірно цікавий вечір у Народному домі. Це важливо для української аудиторії, бо присутність Ольги Токарчук і її потужний меседж, який пролунав під час вечору – це вираз солідарності з українцями Польщі, які перебувають у дуже складній ситуації з часу виборів 2015 року. Нагадаємо, атаки на релігійну ходу в червні 2016 року польських націоналістів. Додамо, що Ольга Токарчук є задекларованою феміністкою. Ось що сама авторка каже про своє ставлення до “європейськості”: “ Це ідеї демократії, прав людини, емансипації жінок, опіки в суспільстві над найслабшими, визначна роль культури, толерантність та відкритість до інших”. Я думаю, що звісно не безпосередньо , але творчість Ольги Токарчук сильно віддзеркалює ці погляди та підхід до світу. Додамо, що політики з партії “Право і справедливість”, а також особисто Міністр культури, не задоволені тим, що премію отримала Токарчук. Вони останні 4 роки намагалися заперечувати її статус однієї з найкращих письменниць світу, а також атакували її через громадянську позицію, ліберальні та опозиційні погляди. Польське суспільство настільки поляризовано, що навіть найбільш важлива для світу літературна премія Нобеля викликає палкі дискусії. Я їй дякую особисто не тільки за її книжки, але і за чітку позицію та оцінки. А також за зацікавленість ситуацією в Україні та польсько-українських відносинах”, -
Нагадаємо: Ольга Токарчук нагороджена численними преміями, зокрема премією Польського товариства книговидавців, премією фундації ім. Костельських, "Паспортом" журналу "Політика", а також кількома номінаціями до літературної премії "Ніке". Чотирикратна лауреатка "Читачів Ніке", 2008 року вперше нагороджена цією премією рішенням журі. 2018 року Ольга Токарчук отримала міжнародну Букерівську премію за роман "Бігуни".
- Актуальне
- Важливе









