Від початку року в Україні зафіксували 55 нападів на журналістів, - НСЖУ

В Україні за 9 місяців 2019-го року зафіксовано 55 випадків фізичної агресії щодо журналістів

Про це повідомив голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергій Томіленко у Facebook з посиланням на дані моніторингу "Індекс фізичної безпеки журналістів України".

Протягом липня, серпня та вересня на журналістів в Україні було скоєно 19 атак, а за перше півріччя - 36. У третьому кварталі 2019 року найчастіше силу до працівників ЗМІ застосовували в Києві – 6 випадків та у Одесі – 4 інциденти.

Він зазначив, що загалом за 9 місяців зафіксовано 55 інцидентів фізичної агресії щодо українських журналістів. Такими є дані моніторингу "Індекс фізичної безпеки журналістів України", який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями.

"Одним із найзухваліших та найрезонасніших став напад у липні на пресцентр ІА Укрінформ, внаслідок якого 5 працівників інформагентства зверталися за медичною допомогою, а з ладу було виведене вартісне обладнання. Під час пресконференції в Укрінформі 30 липня, на якій кандидати в депутати по округу №50 зібралися розповісти про ймовірну фальсифікацію на виборах, молодики у футболках з написом "Традиція і порядок" облили водою та закидали яйцями самовисуванця Андрія Аксьонова. Перед цим вони вибили вхідні двері до зали та пошкодили майно агентства: зламали вартісну акустичну конференцсистему, вирвали 5 мікрофонів, обірвали жалюзі, забруднили стіни, стільці, центральний банер. Крім того вчинили напад та застосовували силу до працівників агентства", - зауважив Томіленко.

Він згадав, що в серпні в Чернігові невідомі напали на місцевого журналіста, члена НСЖУ, блогера Ігоря Стаха. Подія трапилася 29 серпня, неподалік дому журналіста. Двоє чоловіків накинулися зі спини та жорстоко побили блогера: лікарі діагностували закриту черепно-мозкову травму та струс мозку. Напад Ігор пов’язує виключно з професійною діяльністю, адже протягом останні трьох місяців займався журналістським розслідуванням щодо діяльності одного з місцевих політиків.

30 вересня після нападу одного з "героїв" відеосюжету в лікарні опинився оператор 7 телеканалу, що в Одесі, Андрій Кульба. Інцидент трапився, коли знімальна група 7 каналу приїхала на зйомку сюжету про сімейний конфлікт, що розпалився між подружжям в одному з приватних будинків. Батько сімейства схопив газовий балончик та розприскав його вміст в обличчя Андрієві. Постраждалого доправили до опікового відділу місцевої лікарні, де встановили, що Андрій дістав опіки обох передплічь, постраждали шия, обличчя й очі.

"Водночас експерти "Індексу фізичної безпеки журналістів" вирішили не включати до моніторингу окремі інциденти з працівниками ЗМІ, що трапилися за 3 останні місяці. Це ситуації побутового характеру або безпосередньо не пов’язані із виконанням професійних журналістських обов’язків. Наприклад, 1 липня у Вишгороді Київської області чоловік влаштував стрілянину під час зйомки шоу-програми "Битва екстрасенсів", - додав він.