Чи можуть економісти бути публічними?

Інтерв'ю фінансового аналітика ICU Михайла Демківа

Як починалася Ваша кар’єра і наскільки стрімко вона розвивалась?

Я народився в сім'ї двох економістів і ще в старшому шкільному віці змінив звичайну школу на економічний ліцей. Далі навчався на економічному факультеті в українському університеті, потім була магістратура вже закордоном в Центрально-Європейському університеті в Будапешті. 

Загалом, якщо говорити про саме банківський напрямок, то воно як в теорії хаосу -  випадково. На попередній своїй роботі в "Делойт" я частіше був залучений до проектів саме банківського напрямку, і ось майже через 10 років я опинився тут.

Зазвичай, економісти - це люди, які працюють лише з цифрами, а Ви досить публічна особистість, у Вас часто беруть коментарі і питають Вашої думки. Чи не жалкуєте, що пішли саме таким шляхом?

Фішка і найбільший челендж цього всього - це доступно пояснити якісь високі матерії. В своїй галузі ми з колегами обговорюємо речі, які є досить складними для розуміння, але це те, з чим ми працюємо щодня та до чого ми звикли. Ми вживаємо свій, роками напрацьований сленг, який звичайним пересічним людям є абсолютно не зрозумілим. І челендж саме в тому, аби пояснити складні терміни на базовому рівні широкому загалу. 

Ви маєте і аккаунт у Twitter, і Telegram-канал, і профіль у Facebook, де намагаєтесь доступно пояснити все, що стосується економіки...

Ну це, насправді, вже трошки інша галузь... Який канал комунікації переможе в кінці-кінців? В Україні - це Facebook: всі міністри там спілкуються між собою, за кордоном - це Twitter: Трамп рухає міжнародними ринками та акціями лише за допомогою Твіттера за долі секунди.

Цікаво, також, поговорити  щодо тайм-менеджменту. У Вас досить щільний графік, як Вам вдається досягнути балансу аби все встигнути?

Не стільки проблема з тайм-менеджментом, як зі спробою відволіктися від роботи в той час, коли ти приділяєш його сім'ї. Так якось сталося, що дуже багато новин публікуються ввечері, особливо в п'ятницю. Ну логіка в цьому наступна: випустити їх в той час, коли торгова сесія закрита. От наприклад, рейтинги України завжди публікуються в п'ятницю...

Якщо ж говорити про моїх колег з попереднього місця роботи, то коли закриваються проекти, ночувати на роботі - це було нормально.

Нещодавно курс гривні відносно долара значно підвищився, що стало для всіх нас приємною несподіванкою. Які будуть прогнози? Чи буде і надалі триматися цей курс, чи, можливо, найближчим часом на нього чекають зміни?

- Ми жили багато років в парадигмі, коли курс був стабільний до копійки на протязі довгого часу, після чого все закінчувалося черговим обвалом, новим рівнем курсу і з новою стабільністю. За період з 2009 по 2015 рік для того, щоб втримати курс ще з початку на 8 грн за дол, а потім просто втримати в двозначних цифрах, витрачена була величезна кількість резервів. Маючи такий запас Національний банк просто продавав валюту тримаючи курс на позначці 8. На певний час резерви знизилися до такого рівня, який вже був нище критичного.
Якщо ми раніше завжди при нагоді купували валюту очікуючи, що вона рано чи пізно "вистрелить", то тепер може бути ситуація зовсім інша. Цьогоріч видно по статистиці і на готовковому ринку і в банках, що населення купує валюту поки долар дешевий, а тут він ще й далі дешевшає. 

Якщо говорити про причини, то це інтерес іноземних інвесторів до українських цінних паперів ОВДП - облігації внутрішньої державної позики. В 2017 році, вперше за сучасний період, іноземці вкладали кошти на 3-6 місяців, максимум на рік. В 2019 році, побачивши до виборів, що інфляція знижується, Нацбанк проводить виважену монетарну політику, Мінфін проводить фіскальну політику, вони почали вкладати в Україну. І не десятками чи сотні млн доларів, а близько 4 млрд доларів.

Стосовно долару, зараз є бачення, що ставки будуть і далі знижуватися: інфляція знижується і іноземці почали заходити не на 3-6 місяців, а на рік-два-три і, навіть, 5. Вони роблять ставку на те, що гривня не знеціниться катастрофічно.

В що є сенс вкладати кошти сьогодні?

Однозначно потрібно заощаджувати, особливо на більш віддалену перспективу, на пенсію, тому що часто здається, що дохід людини є високий і так буде завжди. Але як показує економічна теорія життєвого циклу, він досягає в певний момент піку і на старість суттєво знижується. Відповідно варто певний надлишок доходів перенести в більш віддалений часовий період. Приймаючи рішення про інвестиції, варто кожному виходити зі своїх власних потреб: хтось відкладає на пенсію, хтось на ремонт. 

Є така думка, що найкращим пенсійним варіантом є квартира біля метро, яку завжди можна здати. 

Що ви можете порадити спеціалістам, які тільки навчаються або починають свою кар’єру в цій сфері?

У шкіл і університетів є одна проблема - вони готують людей під ті потреби, які є зараз, але коли вони будуть вже працювати, то світ може бути зовсім іншим і його передбачити дуже складно, якщо взагалі можливо. Люди ідуть на філологію, вивчають мови, і невідомо чи через 10 років технології не дійдуть до того рівня, який дозволить спілкуватися різними мовами за допомогою якогось девайса.

Я би порадив іти в той напрямок, який реально цікавий, тобто якщо людині не цікавий Exel, то не варто себе мучити лише через те, що це зараз популярно. Якщо до цього справді є хист, то варто рухатись в цьому напрямку. І завжди потрібно приділяти час самоосвіті.