live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Мін'юст хоче запровадити суд присяжних з 2021 року


фото: cripo.com.ua
20 січня в Міністерстві юстиції розповіли, як хочуть змінити судовий процес в Україні: 1 суддя замість 2-х та 7 присяжних замість 3-х

Про тонкощі судової реформи розповів заступник міністра юстиції України Олександр Банчук на сайті Мін'юсту.

За словами Банчука, в Мін'юсті підготували два законопроєкти, ухвалення яких забезпечить запровадження в країні класичного суду присяжних. Їх нещодавно зареєстрували в Кабінеті міністрів.

Він зауважив, що хоч у Конституції України передбачена можливість участі народу у здійсненні правосуддя через присяжних, принцип їхньої роботи в нашій країні досі спирається на радянську практику. Для формального виконання цієї норми Конституції суд народних засідателів у 2012 році перейменували на суд присяжних, але фактично цей інститут не є судом присяжних у класичному розумінні.

"Положення Конституції в частині суду присяжних необхідно повністю реалізувати. Недостатньо лише перейменувати суд народних засідателів на суд присяжних. Необхідно чітко розділити встановлення судом присяжних питання винуватості-невинуватості та ухвалення юридичних рішень професійним суддею", - пояснив Банчук.

Як розповів заступник Міністра юстиції, один із розроблених законопроєктів передбачає внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" щодо формування списку присяжних. Другий передбачає внесення змін до Кримінального процесуального кодексу та до закону про Державний реєстр виборців. 

Ці законопроєкти покликані забезпечити незалежність присяжних від головуючого судді на законодавчому рівні, що дозволить підвищити якість та ефективність роботи органів досудового розслідування та посилити змагальність сторін у процесі.

"Ми запропонували механізми й готові до компромісів, консультацій і доповнень відповідних законопроектів. Сподіваємося, що вдасться реалізувати положення Конституції в частині суду присяжних ... Сподіваємося, що вже цього року запропоновані зміни будуть схвалені парламентом та набудуть чинності у 2021 році", - додав Банчук.

Голова парламентського комітету з питань правової політики Андрій Костін також визнав, що те, що ми маємо зараз, - це не суд присяжних, і його потрібно трансформувати.

Відповідно до законопроєкту, суд присяжних здійснюватиме колегія із 7 присяжних. Суд присяжних засідатиме окремо і ухвалюватиме не вирок, а вердикт. Для цього присяжні мають відповісти на такі питання: чи була подія злочином та чи винен підсудний у вчиненні злочину.

Присяжних пропонують набирати за списками виборців. Такий механізм буде означати фактично не право громадянина бути присяжним, а обов’язок. При цьому завдання держави полягає у тому, щоб створити умови аби обов’язок був достатньо почесним, а за його виконання люди отримували компенсацію.

На сьогодні перелік присяжних затверджують місцеві ради за згодою самих громадян, які захотіли стати присяжними. Саме з цієї причини в Україні бракує присяжних. За такого порядку вони невмотивовані, що призводило до відкладання і зриву судових процесів.

  • Нагадаємо,в грудні 2019 року Венеціанська комісія в цілому позитивно оцінила положення закону "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" № 193-ІХ, які стосуються очищення органів суддівського врядування

новини партнерів

17 лютого, 2020 понеділок

17 лютого, 2020 понеділок

16 лютого, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати