Для виходу з кризи країною повинні керувати професіонали, – дискусія Київського Безпекового Форуму

17 квітня, 2020 п'ятниця
20:28

З найменшими втратами вийти з нинішньої медичної та економічної кризи зможуть тільки ті країни, якими керують професійні політики і управлінці

Зміст

Про це говорили учасники онлайн дискусії Київського Безпекового Форуму: "Нова реальність: як захистити наш дім від війни, хвороби і розрухи?", пише сайт форуму.

Розпочинаючи розмову, модератор дискусії, член Наглядової ради фонду "Відкрий Україну", колишній заступник Міністра закордонних справ України Данило Лубківський, зазначив, що безпека – це не лише військовий і політичний вимір: "Основа безпеки – це люди і цінності. У 2014 році з’явилася нова Україна. У нас була надія на нову Україну, як надія на людей і цінності. Нація дала відсіч ворогу, український уряд зробив неможливе – врятував країну від дефолту і не допустив економічного колапсу. Світ побачив українську боротьбу і підтримав її".

 

Натомість Україна зразка 2020 року значною мірою відрізняється від неї, переконаний Данило Лубківський. "Які суспільні травми і хвороби призвели до зміни? До того, що на заміну нової України з’явилася фальшива, інфантильна, неграмотна, міщанська протилежність", – сказав він, закликавши учасників розмови до дискусії.

Журналіст і публіцист Віталій Портников зазначив: "Для мене в принципі все те, що відбувається в світі, і в Україні сьогодні, – це до певної міри можна назвати крахом популізму і такими передсмертними судомами, в яких цей популізм намагається знайти собі місце в цій новій реальності". Водночас, на його думку, популістська епоха не продовжиться довго: "Коли країна виявляється перед серйозним викликом, не залишається нічого, окрім як обрати професійне управління, погодитися з професійним управлінням".

 

Віталій Портников звернув увагу на взаємозв'язок між тим, як розвивається пандемія в світі, і тим, наскільки професійно працюють уряди країн. Як позитивний приклад він навів Німеччину, яка наразі демонструє успіхи у стримуванні пандемії.

Журналіст наголосив, що для успішного керівництва державою Україні також потрібен досвід і професіоналізм. "Я хочу нагадати, що коли ми затверджували уряд перший післямайданний 2014 року, пан Яценюк, який був тоді обраний прем'єр-міністром, абсолютно точно сказав, що це є уряд камікадзе. Тому що було ясно, що люди, які увійдуть до складу цього уряду, не збережуть репутацію, рейтинги, можливо, тому що вони будуть змушені ухвалювати дуже серйозні і болісні рішення, болісні для громадян".

"Зараз ми бачимо, що багато людей відмовляється брати участь в урядовій діяльності. Саме тому, що, по-перше, не хоче нести відповідальність, а, по-друге, не вірить у те, що керівництво країни здатне підтримати таких людей. Це ще одна величезна проблема. Неготовність президента України брати відповідальність за тих самих міністрів і керівників держави, яких він сам рекомендує на певні посади", – сказав Віталій Портников.

"Просто треба забрати руки і не натискати кнопки. І знайти команду професіоналів, яка виведе Україну з цього крутого піке. А потім повертатися до своєї справжньої телевізійної діяльності і на екранах телевізорів розповідати, як весело і цікаво ми з цього піке виходили. Ось яким я бачу вихід для президента і ось яким я бачу вихід колективний для України. Всім, хто не вміє керувати, забрати руки зі штурвалу", – вважає він.

Прем’єр-міністр України 2014-2016 років, засновник Фонду "Відкрий Україну" Арсеній Яценюк наголосив, що сьогодні українська нація повинна об’єднатися перед викликами. "У нас можуть бути різні суспільно-політичні погляди, і це нормально. Але спільна правда полягає в тому, що Росія напала на Україну. Що на Майдані розстрілювали українців, які боролися за незалежність України. Що режим, який підтримувався Путіним і Росією, хотів знищити європейську перспективу України. Спільна правда в тому, що сьогодні Україні потрібна професійна влада з політичним лідерством", – підкреслив він.

Прикладом такого політичного лідерства Арсеній Яценюк також назвав канцлерку Німеччини Ангелу Меркель: "Сьогодні вся Європа і весь світ побачили, що той, хто є справжнім політичним лідером, хто стоїть на справжніх цінностях, – завжди виведе націю, країну і державу з найбільшої кризи. Те саме сьогодні потребує Україна".

Засновник Фонду "Відкрий Україну" підкреслив, що найважливіше нині - базові цінності, на яких "тримається кожна держава і кожна нація". "У 2014 році ми встояли тільки по одній причині – ми були всі разом. І навіть розбіжності, які у нас були, – а вони завжди присутні, це природно для кожної країни, – ми відклали їх. Адже ми знали, що у нас на порядку денному найбільший виклик – існування України і кожного українця. Тому ми виграли тоді і зараз повинні виграти", – сказав Арсеній Яценюк.

Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен розповіла про те, як її країна протидіє пандемії. "Мене вже спитали, чому у нас смертність така низька, на відміну від Італії і Франції. У нас просто кількість зроблених тестів набагато-набагато вище, ніж в інших країнах. Тобто, у нас теж люди, які сидять вдома з нежиттю, їх тестують. І якщо в них вірус, це буде в нашій статистиці. Тобто, врешті-решт, я думаю, смертність скрізь буде більш-менш однакова".

"Але закриті кордони – це зараз потрібно, поки ми впораємося з цією кризою. Я особисто думаю, що Європа після цього буде знову відкрита, і буде теж відкрита для інших країн", – додала пані посол. Вона також розповіла, що Німеччина надає допомогу з лікуванням хворих сусіднім державам, зокрема Італії та Франції: "Ми допомагаємо один одному".

Анка Фельдгузен також наголосила на тому, що Німеччина продовжує надавати свою підтримку Україні. "Щотижня проходять розмови між радниками щодо Мінського, Нормандського формату. Тобто, ми і далі дуже-дуже інтенсивно спостерігаємо, що тут відбувається, особливо на Донбасі. Ми вже декілька разів закликали і Росію вплинути на сепаратистів, щоб вони дали вільно рухатися нашим спостерігачам СММ. Тобто, ми через цю кризу пандемії не забуваємо про ті виклики, які стоять і стояли останні роки перед Україною", – зазначила посол.

Участь у дискусії взяв і Голова Верховної Ради України, в. о. Президента України – 2014 рік, Секретар Ради національної безпеки і оборони України у 2014-2019 роках Олександр Турчинов. Він наголосив, що на відміну від європейських країн і більшості країн світу, Україна сьогодні веде війну на декілька фронтів.

"Незважаючи на те, що в світі і в Україні вирує пандемія, російська агресія проти нашої держави продовжується. Немає жодного дня, коли б не відбувалося військових провокацій на фронті. Немає жодного дня, коли б ми не мали або поранених, або навіть убитих наших воїнів. І це серйозні виклики для України", – сказав він.

На думку Олександра Турчинова, курс діючої української влади на замирення з агресором є хибним: "Росія не для того захопила Крим і частину окупувала Донбасу, щоб домовлятися, щоб шукати компроміси, щоб звільнити захоплені території. Ні. У реваншистській імперській стратегії Росії, яку вона не приховує, немає незалежної сильної держави під назвою Україна".

"На превеликий жаль, будь-які намагання і ілюзії домовитися з Путіним, піти на якісь поступки, сподівання, що він залишить в спокої Україну, що він звільнить окуповані території, – це ілюзія, це самообман. Росія рахується тільки з силою", – вважає екс-секретар РНБО.

Він дорікнув владі за те, що провалені всі строки, передбачені законом для затвердження нової Стратегія національної безпеки, яка є головним документом стратегічного планування. Окрім того, він підкреслив, що відсутність в державному оборонному замовленні на 2020 рік ресурсів на закупівлю українських ракет "ставить під удар всю національну ракетну програму". "Уже достатньо часу, щоб нові керівники зрозуміли свою відповідальність за захист України від будь-яких загроз. Зволікання в прийнятті адекватних професійних рішень створює небезпеку для всієї країни", – додав Олександр Турчинов.

Філософ, правозахисник, Віце-ректор Українського Католицького університету  Мирослав Маринович своєю чергою наголосив: "Пандемія знову вивела на перший план одвічну дилему: автократія чи демократія?".

На його думку, нинішня система європейських цінностей, яка була сформована після Другої світової війни, починає руйнуватися. "Сьогодні всі ці механізми і структури пробуксовують. Занепадає сама філософія позитивної суми. Реванш беруть національні егоїзми, недовіра, схильність до протистояння", – зазначив філософ.

Мирослав Маринович переконаний, що нинішня привабливість авторитаризму оманлива. "Тому я би не радив Україні гнатися за болотними світлячками авторитаризму, популізму, непрофесіоналізму, а натомість утверджувати цінності. І тоді увійдемо в резонанс з успішним майбутнім", – зазначив він.

Завершуючи дискусію, Данило Лубківський привітав усіх з прийдешніми святами і сказав: "Смог розійдеться, а Україна буде!".

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.8
    Купівля 41.8
    Продаж 42.32
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
26 січня
17:30
Інтерв’ю
Дональд Трамп і Володимир Путін
Світ, який ми розуміли й знали, закінчився. Тепер формується новий світ, - польський політик Чех
17:21
Селище Велика Новосілка Волноваського району Донецької області
Бої за Велику Новосілку: ЗСУ затягли росіян у "вогняний мішок" і відступили
16:56
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти завдали інтенсивних авіаударів по Куп’янську: постраждала жінка, пошкоджено приватні будинки й ЛЕП
16:33
Херсонська область
Окупанти атакували з БПЛА чоловіка у Корабельному районі Херсона
16:29
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 99 боєзіткнень: найгарячіше на Покровському напрямку
16:22
Давид Арахамія
На інавгурації Трампа був присутній Арахамія: Independent пояснює, що це означає
16:02
Олександр Лукашенко
"Туди, ближче до Росії". Лукашенко хоче розмістити "Орешник" на кордоні з РФ
16:01
OPINION
США не розпоряджаються російськими активами, більшість з них — у Європі
16:00
Огляд
AGM-114 Hellfire
Пекельний вогонь проти росіян: що таке AGM-114 Hellfire – американська ракета, що може знищити будь-який танк у світі
15:41
Дональд Трамп
Трамп: жителі Гренландії хочуть бути частиною США
15:29
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
"Росіяни діють на межі свого наступального потенціалу": капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко про бойові дії на Донеччині
15:14
Андрій Єрмак
Єрмак: немає жодного "мирного плану за 100 днів", це вкиди Кремля
15:05
Латвія
У Латвії приберуть російську мову в банкоматах
14:54
екстренка
Український офіс USAID отримав указівку зупинити фінансування всіх проєктів, - ЗМІ
14:52
Дмитро Ярош
"План був реальний". Ярош розповів, як готував збройне повстання проти Лукашенка
14:20
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
Прокуратура Південної Кореї висунула звинувачення в керівництві повстанням президенту Юн Сок Йолю
14:18
Олександр Лукашенко та його шпіц Умка на так званих президентських виборах (26 січня 2025 року)
Лукашенко прийшов "голосувати" зі своїм собакою, який відразу помітив територію
14:18
У Черкасах затримали чоловіка, який вирішив розібратись у конфлікті на зупинці за допомогою пістолета
14:00
OPINION
блог Олександр Краєв
"Бурити, бурити і ще раз бурити"
13:51
Утеплення помешкань
Без опадів, але з вітром: Наталка Діденко розповіла, якою буде погода найближчими днями
13:30
Арсен Жумаділов
Арсен Жумаділов очолив Агенцію оборонних закупівель
13:10
У Києві на Берестейському проспекті автобус врізався у дві поліцейські автівки: рух частково ускладнено
13:07
На фронті загинув кінопродюсер Станіслав Притула
13:05
Ексклюзив
Міхаель Галер
Україна повинна відновити довіру своїх громадян до євроінтеграції, - депутат Європарламенту Міхаель Галер про євроінтеграцію
12:04
OPINION
блог Тетяна Чорновол
Арешт генералів — це сигнал іншим офіцерам "класти" особовий склад
11:49
Дональд Трамп
Трамп заявив, що розгляне можливість повернення США до ВООЗ
11:39
Сили оборони й ГУР повторно уразили Рязанський НПЗ, що забезпечує ворожу армію пальним
11:19
OPINION
Конфлікт навколо Міноборони показує усю деградацію і безвідповідальність як системи держуправління, так і громадського сектору
11:06
Росіяни скинули 6 КАБів на лікарню в Бериславі 25 січня: постраждали медики
10:47
Ексклюзив
Україна ЄС
Депутат Європарламенту Міхаель Галер: Реформа судової системи — ключовий виклик України на шляху до ЄС
10:19
морський дрон Magura V5
Росіяни стверджують, що морські дрони атакують Крим
10:03
Держдепартамент США
Американські дипломати закликають держсекретаря Рубіо зробити виняток для України в зупиненні допомоги, - FT
10:02
Ексклюзив
Україна має потенціал, щоб зупинити наступ росіян і проводити контрудари на окремих ділянках фронту, - генерал Маломуж
10:01
OPINION
Україна має моральне право говорити про перезапуск міжнародних інституцій
09:59
Всесвітній день митниці та День працівника контрольно-ревізійної служби України
26 січня – Всесвітній день митниці та День працівника контрольно-ревізійної служби України
09:26
ППО
Сили оборони знищили 50 із 72 безпілотників, ще 9 локаційно втрачені
08:46
Білорусь, вибори, Лукашенко
У Білорусі стартували президентські "вибори"
08:14
ЗСУ
На фронті від початку доби відбулося 167 боєзіткнень, із них 52 – на Покровському напрямку
08:05
Партизани розвідали Науково-дослідний випробувальний інститут бронетанкової техніки в Підмосков'ї
08:00
Інтерв’ю
Міхаель Галер
Україна дасть поштовх економічному зростанню в інших країнах, — депутат Європарламенту Міхаель Галер про євроінтеграцію
Більше новин