live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

СБУ відкрила архіви КДБ про кримських татар до роковин депортації народу з Криму


фото: reporters.media
До 76-их роковин депортації кримськотатарського народу в СБУ оприлюднили дані архівів КДБ щодо спроб кримських татар повернутися у Крим після двадцятирічного вигнання

Інформацією з архівів СБУ поділилася в Telegram.

Так, у 1967 році (50-та річниця Жовтневої революції) голова КДБ при Раді міністрів УРСР Нікітченко доповів керівництву компартії України, що кримський татарин Абдураїм Решідов планує самоспалення. До такого вчинку його довели постійні заборони радянської влади повернутися до Криму. 

"Абдураїм Решідов – національний герой кримськотатарського народу. Він був льотчиком-асом під час Другої світової війни та здійснив 222 бойових вильоти. За мужність і героїзм йому присвоїли звання Героя Радянського Союзу", - йдеться в матеріалах СБУ. 

Однак, після запитів про повернення до Криму Герой Решідов став вважатися "провокатором". І пропозиція КДБ була стандартною для тих часів: виключити кримчанина з партії і опублікувати статтю для його дискредитації.

Світлини - архів СБУ:

У іншому випадку той же голова КДБ Нікітченко розповідає про листування кримського татарина Мансура Османова, який проживав у Ташкенті, з письменником і жертвою сталінського режиму Борисом Антоненко-Давидовичем.

Османов дуже влучно описав, як радянська пропаганда ставиться до кримських татар, навіть до тих, хто народився вже у вигнанні. Його синів і через 22 роки називали "зрадниками".

Борис Антоненко-Давидович, який і сам пройшов ГУЛАГ, підтримував кримчан і відповів: "Ваш народ справжній господар цієї землі", порадивши найголовніше – зберегти свою мову та культуру.

"Нехай ваші діти не забудуть цього, бо коли народ втрачає мову – він перестає бути нацією", - написав дисидент.

Світлини - архів СБУ:

 

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

новини партнерів

28 травня, 2020 четвер

28 травня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати