Уряд зменшив частку електроенергії, яку Енергоатом зобов’язаний дешево продавати для потреб населення

Кабінет міністрів України ухвалив рішення про зменшення частки електроенергії, яку державна компанія Енергоатом зобов’язана продавати за зниженими цінами для потреб населення

Про це повідомляє пресслужба Міністерства енергетики та захисту довкілля України.

Відповідно до чинного законодавства, на Енергоатом держава поклала спеціальні соціальні обов'язки (ПСО), які передбачають, що компанія має продавати більшість своєї електроенергії за зниженими, не ринковими, цінами. Це дозволяє зафіксувати ціни на електроенергію для населення на низькому рівні, в той час, як підприємства мають платити за електрику за ринковими цінами, які є вищими та часто змінюються.

Раніше механізм ПСО передбачав, що Енергоатом мав продавати за зниженими цінами 85% своєї електроенергії. Решту 15% атомні електростанції продавали на ринку, що дозволяло їм заробляти гроші. Наразі, рішенням уряду, частку електроенергії, яку Енергоатом має продавати за неринковими цінами, знизили до 70%.

На початку травня 2020 року уряд вирішив змінити енергобаланс, зменшивши обсяги виробництва атомної електроенергії на користь дорожчих "зеленої" та теплових генерацій. Крім цього, вироблена на АЕС електроенергія була профіцитною, через що Енергоатом отримував збитки.

"Через ситуацію, що склалася, за перші 4 місяці 2020 року Енергоатом отримав 1,6 мільярда гривень збитків, хоча за аналогічний період 2019 року мав понад 2 мільярди гривень прибутку", — повідомила hromadske Ольга Кошарна, членкиня експертної ради при Міністерстві енергетики та захисту довкілля України, експертка в галузі атомної енергетики.

Крім цього, 20 травня уряд дозволив Енергоатому продавати свою електроенергію на ринку двосторонніх договорів (тобто, укладати контракти на постачання електроенергії, а не продавати її на біржі).

"Вивільнену електроенергію НАЕК Енергоатом зможе продавати на ринку двосторонніх договорів на спеціальних аукціонах кінцевим великим непобутовим споживачам, без можливості її перепродажу", - зазначили в Міненерго.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb